Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

3d tlač

46 Príspevky
7 Užívatelia
3 Likes
7,142 Zobrazenia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Po dlhšom zvažovaní som sa rozhodol investovať do technologie menom 3D tlač. Veľmi zaujalo vytvárať si svoje modely,ktoré môžem následne tlačiť..Výtlačky môžu byť z rôznych materiálov od abs až po flex materiály..dokonca aj karbón sa dá tlačiť..Tlačiareň som si zaobstaral ako stavebnicu od šikoveného Čecha,ktorý založil firmu prusa research a momentálne je táto jeho tlačiaren najlepšou na svete vo svojej kategórii ..Stavba trvala asi 6 hodín,no výsledok stojí naozaj za to.. české menu,jednoduché ovládanie,všetko pekne prehľadné.. Takže ak by ste mali nejaké nápady na vecičky,čo by sa dali vytlačiť.. (najtenšiu linku spravím 0,4mm a na vrstvu 0,05mm) skúste navrhnúť..

Zatial si chcem vytlačiť takéto jednoduché stojančeky na farby a štetce

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
Citácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

rzvlaky: len tadeto vedie cesta. Vybral si sa správnou cestou. Ja som ju už pozeral tiež, ale mne by bola nanič. Na 3D tlač treba hlavne veľa vedomostí o navrhovaní modelov a doplnkov a hlavne mať veľa času. Ja nemám ani jedno, ani druhé. Tak som rád, že niekto, tak šikovný ako ty má v tejto našej malej spoločnosti takýto perfektný strojček. Nech slúži k spokojnosti. Ja som jeden s tých ktorý by tvoje služby v 3D trači určite potreboval.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Gratulujem ku skvelej kúpe. Chcel som aj ja, ale si ma predbehol 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Gratulujem ku skvelej kúpe. Chcel som aj ja, ale si ma predbehol 😉

Je to pravda, môžem potvrdiť. Bavili sme sa o tom viac ako pred rokom, keď sme riešili aj vypaľovačku LaserCut. No dospeli sme k názoru, že to nie je veľmi rentabilné mať takéto stroje doma niečo vyrábať, lebo takmer všetko je už na trhu v predaji. Toť názor ku ktorému sme spoločne dospeli.


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

čosika už okolo ma letelo, tuším mama spievala 😉 , ale že až tak rýchlo :ohmy:
som zvedavý na tvoje výtvory a najmä budem sledovať tvoj vývoj a pokrok ... držím všetky palce

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Ani ja som neplánoval až tak rýchlo kúpiť tlačiareň,no podarilo sa skôr čo ma teší. Ako samba vraví,na trhu je už takmer všetko ale aj tak to takmer všetko nepokryje požiadavky všetkých modelárov... Chcel by som sa pustiť hlavne do takých vecí čo sa nerobia alebo sa vyrábajú ale za velké peniaze... Napríklad vyrobiť na tejto tlačiarni točnu by nebol žiadny problém a dokonca ani s presnostou jamy a otáčania by nebol problém.. Mám rozpracovaný 3D model,no zatial som len pri jame.. Najvačší problém je zohnať správne rozmery. 3D modelovanie mám ako predmet v škole čo mi vyhovuje práve na vytváranie modelov do tlače... Máte nejaký nápad,na nejakú jednoduchšiu vec,na ktorú by som sa mohol pozrieť a skúsiť ju vytlačiť?

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Ani ja som neplánoval až tak rýchlo kúpiť tlačiareň,no podarilo sa skôr čo ma teší. Ako samba vraví,na trhu je už takmer všetko ale aj tak to takmer všetko nepokryje požiadavky všetkých modelárov... Chcel by som sa pustiť hlavne do takých vecí čo sa nerobia alebo sa vyrábajú ale za velké peniaze... Napríklad vyrobiť na tejto tlačiarni točnu by nebol žiadny problém a dokonca ani s presnostou jamy a otáčania by nebol problém.. Mám rozpracovaný 3D model,no zatial som len pri jame.. Najvačší problém je zohnať správne rozmery. 3D modelovanie mám ako predmet v škole čo mi vyhovuje práve na vytváranie modelov do tlače... Máte nejaký nápad,na nejakú jednoduchšiu vec,na ktorú by som sa mohol pozrieť a skúsiť ju vytlačiť?

Škoda 120 v H0 a podobne 😉 Zaplatím

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

120 už spravilo DH loko v TT,a čoskoro bude lept aj v H0..treba chvíľku počkať
http://dh-loko.cz/auta-bus-jeřáby/543-škůdka-120ls.html?search_query=skoda&results=11

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

120 už spravilo DH loko v TT,a čoskoro bude lept aj v H0..treba chvíľku počkať
http://dh-loko.cz/auta-bus-jeřáby/543-škůdka-120ls.html?search_query=skoda&results=11

Myslím, že 3d tlačou by sa to dalo spraviť aj krajšie 😉 Nehovorím, že ten lept nie je pekný, ale predsa len lept pri tomto rozmere modelu nevytvaruješ tak realisticky. Navyše oblé hrany urobíš iba brúsením... 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

rzvlaky: pokiaľ ide o lepty osobného autíčka Škoda 120 LS vo veľkosti TT od DH-LOKO, tak som mal možnosť vidieť ich zostavení naživo. Tak isto som mal možnosť vidieť aj dodávku ŽUK v TT z ich produkcie. Pri porovnaní týchto modelov som videl, že Škodovka sa im veľmi nepodarila, ale Žuk je v pohode. Preto v mojom e-shope je Žuk v ponuke, ale Škodovku som od DH-LOKO radšej nebral. Samozrejme je to len a len môj názor.

3D tlač ponúka veľké možnosti, len ich vedieť z toho báječného stroja vyťažiť. Hlavne robiť niečo čo modelárom treba a nikto iný to neponúka. Ja veľmi dobre viem, že v H0 napríklad chýbajú košíkové nárazníky s okrúhlymi puklicami pre vagóny.

Tak isto modelárom na Slovensku chýba všetko typické pre správu "ČSD", lebo drvivá väčšina modelárov, len prerába a prispôsobuje modely od bývalých nemeckých výrobcov, ktoré sú v detailoch dosť odlišné od našich. Pre parné lokomotívy sú to hlavne svetlá, kompresory a iné komponenty. Tiež by sa hodili aj typické komíny so zachytávačom iskier. Tak isto v ponuke chýbajú postavičky, ktoré nikde nezoženieme (tramperov k ohniskám napr. sediaca postavička s gitarou (nie turistov tých je na trhu dosť), tak isto chýbajú postavičky obyčajných cigáňov (po novom rómov) do znázornení rómskych osád, tiež chýbajú napr. v TT rušňovodiči parných lokomotív, mamičky s kočíkmi na prechádzke, atď...)

Ale vždy ostáva jedna jediná nezodpovedaná otázka "oplatí sa to v konečnom dôsledku??!!" Ja sám si ani neviem predstaviť koľko času je potrebné stráviť pri návrhoch, kreslení, prerátavaní a konečnom upravovaví návrhu. No nad všetkým sa treba poriadne zamyslieť. Náš modelár nemá veľa peniažkov a rád by mal ponuku kvalitných a detailných modelov za tzv. ľudové ceny. Je málo tých, ktorí siahnu po modely s vysokou cenou. To si každý najmenej dva krát rozmyslí.

Ale ... vždy je tak to prekliate ALE !!!!!


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Máš pravdu,no vždy pri návrhoch sú podstatné rozmery a niečo z čoho človek vychádza. Na našom trhu je veľa vecí čo chýba,a čo by ľudia pobrali. Dnes v noci som si vytlačil prvý model.. Jedná sa o báger cat 330 ( pre naše modelové obdobie je to nový stroj) spravil som si model a dnes v noci ho vytlačil.. Treba ho ešte očistiť a trošku opracovať. Na prvý pokus som spokojný..určite ešte prebehnú nejaké zmeny no to uvidím,až keď ho postavím.. Spravil som ho tak,aby sa dala kabína otácať,a dalo sa pohybovat aj ramenom a lyžicou.. Zatial to vyzerá takto

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Vau, tak ten je super. Celý si ho navrhoval Ty? Dokonalá práca, ťažko uveriť, že Tvoj prvý model z tlačiarne. Super. Ešte sa opýtam, akú máš trysku? Myslím rozmer... Ináč, za mňa palec hore a klobúk dole :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

vychádzal som z modelu 1:32 podľa ktorého som si model prerátal a nakreslil. Na hrubo to mám opracované,vyzerá to dobre,no už teraz vidím pár úprav. Odstránim armatúry hydrauliky,tie neskôr nahradím pri stavbe. Hornú mriežku nad chladičom motora dám ako samostatný diel, a kabínu asi spravím dutú,že ju bude možné zaskliť .. Akože nie je to môj prvý výtlačok,už som pár vecí vytlačil,ale je to takto prvý model čo som vytlačil.. Trysku mám 0.4mm ale vidím to na kúpu trysky 0.2mm ktorá je perfektná na detaily

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Preto som sa pýtal, aj som si myslel, že máš 0,4mm, fakt odporúčam 0,2 alebo aj 0,1mm... Tento model je super, ale s tenšou tryskou by tie detaily boli ešte krajšie. Tlač síce trvá trochu dlhšie, ale myslím, že to stojí za to... Paráda. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Už som objednal 0.2mm trysku,po sviatkoch by mi mala prísť,potom to už bude lepšie

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Už som objednal 0.2mm trysku,po sviatkoch by mi mala prísť,potom to už bude lepšie

Super. V podstate s tryskou 0,2mm by sa mala dať urobiť aj linka 0,1mm - teda aspoň ja mám takú skúsenosť 😉 Držím palce, nech sú všetky modely tak skvelé, ako ten báger

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

rzvlaky: pekná práca od návrhu po opracovanie. Ja osobne si myslím, že to úplne stačí čo sa týka detailov na koľajisko, alebo ako náklad na plošinový vagón. Ono je teraz veľmi moderné mať všetko v najmenších detailoch. Môj názor je trochu odlišný od tých ktorí vyžadujú úplné detaily. Ale , znovu to ale... !!! Nikomu neberiem jeho zmysel pre detaily. Len by bolo na mieste, aby si práve tí "rátači nitov" uvedomili, aký detailný model dokázali aspoň raz v živote postaviť a zostrojiť. Radko si šikovný, čo si nám už viackrát dokázal a viem, že aj naďalej budeš dokazovať. Táto tlačiareň je niečo čo určite do tvojich rúk patrí. Ďakujem za pekný príspevok.


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

Ak dokážeš úplne na začiatku vyrobiť niečo také nádherné, tak si fakt neviem predstaviť čo bude z tvojich rúk a hlavy vychádzať tak o 5rokov :woohoo:
Raz bude jedna dedinka pri Rajci taká známa ako napr. tie rakúske, nemecké či anglické, kde sídlia modelárske TOP firmy
... a hádaj čia to bude zásluha ??? 😉
Smekám klobúk.... môžme si ešte tykať ?

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

nie je to nič nádherné,iba hrubo vytlačený model čo len pripomína báger.. chce to ešte veľa úsilia aby bol ten model k svetu.. Dedo,povedz čo by si privítal ako model,ktorý by som ti mohol vytlačiť? Začnime niečim jednoduchším 😆
To skôr ja by som sa mal pýtať,či môžem tykať takému majstrovi ako si ty 😉

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

RZvlaky:
Skvelá práca. 🙂
Vidím, že si si s 3D tlačiarňou už potykal a ste zohratá dvojica...
tak ako už písali ostatní, zameral by som sa na Tvojom mieste na rôzne doplnky, ktoré nikto doposiaľ nevyrába, ale dokážu koľajisko obohatiť a ktoré našimi očami vnímame v reáli ako samozrejmosť. 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

nie je to nič nádherné,iba hrubo vytlačený model čo len pripomína báger.. chce to ešte veľa úsilia aby bol ten model k svetu.. Dedo,povedz čo by si privítal ako model,ktorý by som ti mohol vytlačiť? Začnime niečim jednoduchším 😆
To skôr ja by som sa mal pýtať,či môžem tykať takému majstrovi ako si ty 😉

... keď sa pustím do HO, isto sa nápady zosypú, neboj .... no teraz si čistím hlavu po práci a vánočkujem 😉

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Prvá úprava je na svete, prekreslil som kabinu aby bola dutá, vyzerá to naozaj dobre, spravil som si aj sedačku do vnútra, no tá ešte nie je hotová.. Ked sa to zaskli a pridá sa panáčik bude to super.. Kabína je z 2 dielov, jedna stena je oddelená a po vytlačení sa prilepí

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

rzvlaky: bomba, úplne super. A ešte keď vymeníš trysku, tak to bude dokonalé. :woohoo: A vieš ako, chcelo by to občas aj niečo H0 a III-IV epocha... 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Kľudne,stačí navrhnúť čo by si potreboval,tak aby som to dokázal nakresliť a mal prístup k nejakým rozmerom,tak nie je problém

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
(@modeln)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 686
 

Rado,nehovor mi,ze si uz 3d tlac niekde neskusal-ten bagrik je super.Ak chces,a hlavne,chcelo by sa ti,skusis mi urobit sedacky do M 296.1-ky v N-ku,ako si videl,dosiel mi odliatok,a bude prva na rade,inak je to odliatok 854-ky Hydra CD-ceskych drah,ale po par upravach,bude z nej spominana M 296.1-este ti napisem,uvidim ako bude do priestoru zasahovat pojazd Tomytec TM 18,ten sa zatial niekde tula po postach


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 2

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá