Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Realistické stromy

132 Príspevky
7 Užívatelia
4 Likes
18.1 K Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
Topic starter  

Každý modelár určite natrafí na stromčeky rôznej kvality. Keď robíme les a potrebujeme desiatky až stovky stromov, tak hľadíme hlavne na cenu, ale pokiaľ máme záujem o osamelý strom, takzvaný solitaire, tak v tom prípade chceme samozrejme to najlepšie. Máme dve možnosti, buď si strom vyrobiť podľa svojich predstáv, alebo navštíviť nejaký obchod alebo eshop. Mne dnes prišiel s mojou poslednou zásielkou od nfmodely.sk veľmi pekný model stromčeku, smrek s výškou 13cm od firmy Neu Model. Je naozaj skvelý, jeden z najkrajších aký som kedy videl. Myslím, že cena za tento strom je viac než priaznivá, lebo 1,70€ za takýto jedinečný strom je naozaj ako zadarmo. Keď rozpočet dovolí, objednám si ešte, samozrejme aj iné veľkosti. Fotka síce možno trochu skreslí, ale verte mi, naživo vyzerá skvele.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
Topic starter  

Dočítal som sa, že smreky dorastajú až do výšky 50-70 metrov. To znamená, že môžem použiť aj tento smrek na moje N-kové koľajisko, čo sa dosť teším, lebo je nádherný. V mierke má teda približne 20 metrov 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
 

Tieto Smreky od Neu Model sú naozaj pohladkaním duše modelára. Je naozaj kumšt vyrobiť takéto ihličnany. Kto to už skúšal, tak vie o čom hovorím. Mal som už viac pokusov o ich výrobu, ale snáď len jeden jediný pokus a pánovi Neufussovi priblížil. Tak Vám ponúkam aj iné fotografie týchto pekných ihličnanov, aby ste mali lepšiu predstavu. No a samozrejme skrytá reklama, zatiaľ exkluzívne na Slovensku len v mojom e-shope. B)


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
Topic starter  

Vyzerajú naozaj super. Dúfam, že budú dlhodobo. A budú ešte aj tie sady po 5 kusov? Lebo zalesnovanie iba takýmito by ma stálo majetok.. 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
 

Marek: tie sady ihličnanov, ktoré som mal pred týmito už neobjednávam, ale môžem sa opýtať a možno ešte nejaké "lacnejšie" sady vytvorím. Všetko záleží od dodávateľa. ale len tak na okraj, som presvedčený, že tie "štetináče" si dokážeš vyrobiť aj sám. 😉


   
OdpovedaťCitácia
(@modeln)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 686
 

Marek,trochu si urobim i ja malu reklamu,kukni sem,tu su moje ihlicnany,ak budes mat zaujem ,vieme sa dohodnut.Len na okraj,z týchto stromov som za 2 roky predal cez 2000 ks http://alesoksa.rajce.idnes.cz/Ihlicnany-molitan-Nove/ a i tu http://alesoksa.rajce.idnes.cz/Ihlicnany_statika-Nove/


   
OdpovedaťCitácia
(@modeln)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 686
 

Dočítal som sa, že smreky dorastajú až do výšky 50-70 metrov. To znamená, že môžem použiť aj tento smrek na moje N-kové koľajisko, čo sa dosť teším, lebo je nádherný. V mierke má teda približne 20 metrov :)[/quote
A to si kde pocul,cital.Dost som sa pohyboval,pracoval v lese,ale smreky tejto vysky som nevidel.Max. vysku co som videl,bola priblizne 30 m,myslim ze u nas,vyssie nerastu,nekde v zahranici mozno.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
Topic starter  

Modeln: ja som nenapísal , že u nás , ale pre zaujímavosť, čítal som to tu: https://www.google.sk/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://sk.wikipedia.org/wiki/Smrek_oby%25C4%258Dajn%25C3%25BD&ved=0ahUKEwjb5JX0pKbLAhWmDpoKHWMsAdcQFghaMBE&usg=AFQjCNEejE5DmCV4qP2woFmZb0ZyGNkZcA&sig2=MCaLJqba0R4sXlIluDdV4g
Písal si, že si nevidel ešte smrek nad 30 metrov, teda tento môj by určite spadal do mierky - 20,5metra v N-ku.
Stromy budem potrebovať v dosť veľkom množstve aj na N-ko a aj na moje H0 kolajisko. Najradšej by som kupoval od Norbiho, ale ak nebude mať, alebo vedieť zohnať, tak Ti napíšem. Všetko závisí aj od ceny u mňa, Norbi to vie a teda vie mi vyjsť v ústrety a objednať "moju cenovú kategóriu". Ale dobre vedieť, uvidíme. Ináč ihličnany vhodné do lesa si viem vyrobiť aj sám, aj tu mám o tom článok. Zatiaľ ďakujem, nevylučujem aj možnosť Tvojich stromov 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
(@Anonymný 46)
Skúsený člen
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

No Samba tie ihličnany sú nádherne.Budem také potrebovať,keď budem robiť ten druhý kopec.A ihličnanov mám málo,tak sa mi budú hodiť. 😉


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
 

Hudi: tie smreky sú u mňa v e-shope zatiaľ dostupné, ale neviem do kedy. Pre ďalšie idem až v apríli. Budem sa snažiť aby som uspokojil záujem. :blink:


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1401
 

mal som to šťastie, že som toho krásavca videl naživo, síce krátko ale videl... je fakt jedinečný a ako osamotený, alebo v malej skupinke bude ozdobou...
Marek, na enko je ale fakt veľký... uvidíš sám

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
 

Dedo: ja som nechcel rozpútať "svár". Ja som mu ho posielal na H0. :blush:


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
 

Ale som rád, že sa ti páči. Kam sa na neho hrabú všeliaké štetináče, alebo moje výtvory??!! :S


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1401
 

Norbi, nevnímam tu žiaden svár, proste kecáme 😉
treba jedno aj druhé, treba lesy aj solitéry (či ako to cudzo nazývate slovačiská !)

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Tie smreky od NEU MODEL sú skutočne perfektné, zatiaľ som nič lepšie nevidel ani v zahraničí. Niektoré renomované firmy majú síce pekné smreky, avšak vypadajú ako naklonované z počítača, ideálne symetrické...
Vďaka SAMBA aj za Tvoju obchodnícku šikovnosť.
A k tej veľkosti smrekov na koľajisku, prikladám obrázok z reálu, smrek môže mať skutočne výšku 50 až 70 metrov.

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
 

Ivor: ďakujem za pochvalu, aj naďalej sa budem pokúšať doviesť pre našich modelárov vždy niečo zaujímavé a začínam ďalšie spolupráce na lepších a kvalitnejších doplnkoch pre modelové koľajiská a diorámy. Ak všetko vyjde tak ako chcem (chceme) tak sa máte na čo všetci tešiť. Mám prísľub aj na menšie výšky ihličnanov, takže aj v menších mierkach si prídu na svoje.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
Topic starter  

Presne ako píše Ivor, smreky sú jedny z najväčších u nás rastúcich stromov. Primeral som si ho aj k dreveničke v N-ku, vyzeralo to skvele, v tejto mierke by mal nejakých 20,5 metra po prepočítaní. To je taký stredne veľký smrek, takže hodil by sa. V H0 by mal 11,3 metra, čo je taký mladší strom. Musím sa rozhodnúť, bojím sa však, že na H0 koľajisku s budúcou dĺžkou 11 metrov by sa stratil a že v N-ku by zase vyzeral príliž veľký, aj keď pasuje podľa mňa do oboch mierok. Ale je viac pravdepodobné, že skončí na povale na H0... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
 

Marek: pre tvoje koľajisko na povale v modelovej veľkosti H0 (mierka 1:87) mám už pripravený "sotaire" (samostatne stojací strom) s výškou 21cm. To bude pekne urastený jedinec a verím, že sa na koľajisku aj takých úctyhodných rozmerov nestratí. Neu model dodáva aj Smreky vo výške 26 a viac cm, ale tieto nebudem bežne dovážať. Doveziem ich len na požiadanie modelárov a v presných množstvách, lebo aj moje finančné možnosti sú predsa len obmedzené. :huh:


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
Topic starter  

Marek: pre tvoje koľajisko na povale v modelovej veľkosti H0 (mierka 1:87) mám už pripravený "sotaire" (samostatne stojací strom) s výškou 21cm. To bude pekne urastený jedinec a verím, že sa na koľajisku aj takých úctyhodných rozmerov nestratí. Neu model dodáva aj Smreky vo výške 26 a viac cm, ale tieto nebudem bežne dovážať. Doveziem ich len na požiadanie modelárov a v presných množstvách, lebo aj moje finančné možnosti sú predsa len obmedzené. :huh:

Vau, tak to sa už teším. Aj ten 26cm by mohol byť super. Teda Tvoj názor je aký, mám ho dať na H0 alebo N? Lebo ja sa ozaj neviem rozhodnúť, kde mu nájsť pekné miesto... V tom N-ku by bol majestátny, v H0 by bol taký bežný strom, síce pekný niekde ako solitaire, ale neviem sa ozaj rozhodnúť. Poraďte mi chalani... 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
 

Marek: myslím, že naozaj problém nemáš. Ja na tvojom mieste by som si tento smrek nechal pre H0-ku a na N-ko ti potom dodám pekný smrek výšky napr. 8cm. Tento 13cm by asi bol do N-ka trochu privysoký. Musím poznamenať, že výšku stromov som takto nikdy nemeral a nepremeriaval. Možno teraz u niekoho upadnem v jeho očiach, ale ja som na moke koľajisko TT umiestňoval stromy vždy podľa toho ako pri budovách vyzerali. Dokonca aj budovy mám na koľajisku v rôznych veľkostiach. Je verejne známe, že firma Auhagen (Mamos po starom) vyrábali budovy v presných veľkostiach TT (1120), H0 (1:87), ale robili ich aj v takzvanej strednej (univerzálnej) veľkosti H0/TT (1:100). Takže som stromy vždy meral podľa skutočnej výšky stavby ku ktorej som ho chcel umiestniť.Keď má kostol napr. výšku 15-16cm vrátane kostolnej veže, tak stromček o výške 13cm by pri nej vyzeral dosť zvláštne. Všetko je len a len na cítení toho, ktorého modelára. Ale zase treba pripomenúť, že ja modelujem krajinku 80-tych rokov a vredy boli stromy, ktoré sú dnes poriadne urastené o 30 rokov mladšie a teda možno aj nižšie, ako sa pozeráme na ne teraz. Keď si pozriem len staré fotky Lučenca a dnešné, tak rozdiel je podstatný a viditeľný. Takže rozmanitosť stromov a ich výšky na modelovom koľajisku sú len na cítení toho kto modeluje.
Uf... ale som sa rozpísal čo ??!! :blink:


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
Topic starter  

Myslím, že máš pravdu, asi tak aj urobím. To bude asi lepšie. Nájdem mu pekné miestečko na "povale" a tam ho zasadím. Navyše už ste dvaja, čo si toto myslíte, teda prevýšili ste môj počet hlasov 😉 😀 ...ale nie. Myslím, že máte pravdu, dám ho na H0-ku... Ďakujem za rady.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Kedysi som som riešil podobný problém - výška stromov. :silly:
Ak sa neviete rozhodnúť, jednoducho si to prirovnajte k výške lokomotívy. Napríklad taký okuliarnik má výšku myslím že 4300mm, a výška priemerného smreka je okolo 20-30metrov. ( áno niekedy v lese môže dorastať aj do 50-70 metrov, ale to je skôr výnimka.Takže na výšku by vám tam mala vojsť lokomotíva cca 5 až 6 krát. Tak si aspoň takto jednoducho pomôžte a uvidíte, že strom, ktorý sa vám zdal predtým veľký je vo vzťahu k lokomotíve, a teda aj ku krajinke primeraný....

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

...ešte prikladám fotku môjho smreku vedľa stanice Breznička. Je vysoký 18cm a to sme v mierke TT a nejedná sa o vysoký smrek, aký môžete vidieť niekde v ihličnatom lese. ( Tam je výška už iná...)
Ak však na koľajisko dáte menší strom, nič tým nepokazíte, pretože nízke stromy sú všade, ešte len rastú ( ako vaše koľajisko...)

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

a tu je na porovnanie fotka z reálu. Je však staršieho dáta a zo strany koľají...takže dnes je ten smrek o niečo vyšší a strom pred záhradkou už nie je...
ale ako hovorí SAMBA, je to Vaše koľajisko a na prvom mieste sa musí páčiť Vám.
Tak priatelia veľa úspechov so stromčekmi. 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5023
Topic starter  

Vaša stanica Breznička nemá chybu. Podľa toho, čo opisoval Samba, tak vraj vyzerá ako skutočná, ja som tam nikdy nebol, ale viem si to predstaviť. Už len podľa fotiek na Vašej stránke. 18cm vysoký je po prerátaní z mierky približne tak vysoký, ako 13cm v N-ku. Na tej staničke vyzerá naozaj skvele. A to porovnanie k lokomotíve je dobrý nápad. Ja som to porovnával k drevenici a zdalo sa mi to ok, možno trochu väčšie. Ďakujem za rady, uvidíme, ako sa rozhodnem. Ale je možné, že smrek skončí aj tak na H0...

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 6

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá