Drevo alebo polysty...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Drevo alebo polystyrén ?

22 Príspevky
6 Užívatelia
0 Likes
4,110 Zobrazenia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Ahojte,mám konečne hotový rám na svoje koľajisko,ale mám veľkú dilemu...Najprv som plánoval stavbu koľajiska na dreve,teda preglejke a podobne..Ale po nedávnom zhliadnutí houmrového webu som ostal v rozpakoch kde on všetko robil na polystyrén...A teraz vôbec neviem čo bude lepšie? čo by ste vy doporučili? Vravel som si že na polystyrén už stavať nebudem ale zase sa mi to zapáčilo

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Ahojte,mám konečne hotový rám na svoje koľajisko,ale mám veľkú dilemu...Najprv som plánoval stavbu koľajiska na dreve,teda preglejke a podobne..Ale po nedávnom zhliadnutí houmrového webu som ostal v rozpakoch kde on všetko robil na polystyrén...A teraz vôbec neviem čo bude lepšie? čo by ste vy doporučili? Vravel som si že na polystyrén už stavať nebudem ale zase sa mi to zapáčilo

Ja osobne robím drevený rám, pričom dávam nahustejšie priečky kvôli výstuži, maximálne 50cm od seba, aj menej, a potom základ aj všetko len na polystyrén. Za prvé, je to ľahšie, lebo koľajisko sa vie stavbou aj tak dosť nabaliť na hmotnosti a za druhé, nemám problém kedykoľvek urobiť cez to otvor, prípadne vybratie na elektroniku a podobne. Mne sa polystyrén veľmi osvedčil a vrele odporúčam. Drevo by som možno použil na rovinné koľajisko s naozaj minimálnymi prevýšeniami, kde je potrebná pevnosť na malej výške. Ale ak chceš robiť aj vyššie kopce a podobne, osobne by som navrhoval polystyrén. Konečné rozhodnutie je ale určite na Tebe. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

rzvlaky: z mojej strany jedine polystyrén (styrodur v kombinácii s obyčajným polystyrénom. Toť môj názor, ale nikomu nič nevnucujem, len vyslovujem svoj názor. 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

rzvlaky:
po všetkých predošlých koľajiskách staviam výhradne zo styroduru a polystyrénu. 🙂
Staré koľajisko z 20mm drevotriesky, ktoré má rozmery cca 4000x1500mm je teraz takmer nerozobrateľné a navyše nesmierne ťažké. Ale je pravda, že keď do neho omylom človek vrazí, určite sa koľajisku nestane nič, ale noha či ruka to bude ešte dlho cítiť..... 😛

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Asi predsa len pôjdem do toho polysterénu..Naozaj to bude ĺahšie a bude sa dať s ním pekne pracovať

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Asi predsa len pôjdem do toho polysterénu..Naozaj to bude ĺahšie a bude sa dať s ním pekne pracovať

Rzvlaky: ja osobne si myslím, že si sa dobre rozhodol. Ja používam tiež iba polystyrén a som spokojný. A keď dáš ako základy styrodur, alebo tak, ako ja napríklad na Ocinove N-ko polystyrén aspoň 5cm hrúbku, tak to bude dobré. 😉 B) 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Tak predsa zvíťazil polystyrén.Na spodok som dal polystyrén o hrúbke 2cm aj z dôvodu prestavníkov a iného príslušenstva.Počas stavby skryťáku bude postupne na spodok lepiť výstuže aby sa to neprehýbalo,budú tam aj otvory pre ruku v prípade nejakej poruchy alebo vykoľajenia

zatial je rám rozložený na jednotlivé segmenty,z dôvodu schnutia lepidla pod polystyrénom

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Tak predsa zvíťazil polystyrén.Na spodok som dal polystyrén o hrúbke 2cm aj z dôvodu prestavníkov a iného príslušenstva.Počas stavby skryťáku bude postupne na spodok lepiť výstuže aby sa to neprehýbalo,budú tam aj otvory pre ruku v prípade nejakej poruchy alebo vykoľajenia

zatial je rám rozložený na jednotlivé segmenty,z dôvodu schnutia lepidla pod polystyrénom

No vidíš. Budeš spokojný. Ja osobne by som dal podklad minimálne 5cm hrubý, ale určite máš svoj dôvod, prečo 2cm. Pozor, aby sa Ti to neprehýbalo. Ale vyzerá to dobre. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Hrúbka je z dôvodu prestavníkov a prístupu k spodku.
Inak dnes som konečne skúsil jedno poľské lepidlo,ktoré mi doniesol kamarát.Neuviretelne to zapácha,ale naozaj super lepí.Polystyrén na drevo za 15 minúť dokonale prilepilo.Kúpil som aj penovú pásku pod koľaje.Taktiež som sa rozhodol trošku upraviť plán a prerobiť skryťák.Oproti pôvodnému som ho dosť zmenil ale pozdáva sa mi to takto viac
+ som si ešte urobil šablóny polomerov pre zákruty,podľa ktorých budem lepiť flexi koľajivo


pôvodný plán


nový plán

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Aha, jasné. Vyzerá to dobre. Vidím, že aj plán máš riadne vypracovaný, teším sa na výsledok. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

tak som dnes nelenil a začal pokladať koľaje.Mám položené prvé 2 výhybky v skryťáku a s nimi aj 2 slepé koľaje

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Tak predsa zvíťazil polystyrén.Na spodok som dal polystyrén o hrúbke 2cm aj z dôvodu prestavníkov a iného príslušenstva.Počas stavby skryťáku bude postupne na spodok lepiť výstuže aby sa to neprehýbalo,budú tam aj otvory pre ruku v prípade nejakej poruchy alebo vykoľajenia

zatial je rám rozložený na jednotlivé segmenty,z dôvodu schnutia lepidla pod polystyrénom

No vidíš. Budeš spokojný. Ja osobne by som dal podklad minimálne 5cm hrubý, ale určite máš svoj dôvod, prečo 2cm. Pozor, aby sa Ti to neprehýbalo. Ale vyzerá to dobre. 🙂

rzvlaky
Vidím, že postupuješ veľkolepe, držím palce. 🙂 🙂 🙂
Ja používam na tú spodnú vrstvu styrodur, 20, alebo 30mm, nakoľko je pevnejší a na ďalšie vrstvy potom polystyren.
Doporučujem spevniť plochy v miestach, kde prídu prestavníky, a teším sa na ďalšie fotečky, nakoľko nás TT-čkárov tu je zatiaľ len ako toho šafránu .... :unsure:

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

pevnosti sa nebojím.Z tohto pohľadu mám na ráme vertikálne priečky na ktorých sú nalepené tabule a pod polystyrénom mám ešte dalšie horizontálne výstuže,takže je to dosť pevné..Navyše hore pôjdu kocky a pyliere tak to bude ešte pevnejšie

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Hrúbka je z dôvodu prestavníkov a prístupu k spodku.
Inak dnes som konečne skúsil jedno poľské lepidlo,ktoré mi doniesol kamarát.Neuviretelne to zapácha,ale naozaj super lepí.Polystyrén na drevo za 15 minúť dokonale prilepilo.Kúpil som aj penovú pásku pod koľaje.Taktiež som sa rozhodol trošku upraviť plán a prerobiť skryťák.Oproti pôvodnému som ho dosť zmenil ale pozdáva sa mi to takto viac
+ som si ešte urobil šablóny polomerov pre zákruty,podľa ktorých budem lepiť flexi koľajivo


pôvodný plán


nový plán

Plánik vypadá zaujímavo, 🙂
Gratulujem k výberu výhybiek od Tilliga, ja mám s nimi len dobré skúsenosti, tak dúfam, že budeš spokojný. 😉
Ja mám pre pokládku koľají v oblúkoch vyrobené také šablóny z tvrdého kartónu ( krabice od TV, pračiek ap.)

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Prikladám aj celý plán.Spodná stanica bude stanica Rajec a tá horná zrejme Harmanec-Jaskyňa.

Áno EW2 od tilliga sú super,škoda že nerobia aj hotové metrové flexi koľaje teda musím kupovať samostatné prúty a pražce a to všetko potom dávať dokopy..Inak aké polomery používaš?

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Prikladám aj celý plán.Spodná stanica bude stanica Rajec a tá horná zrejme Harmanec-Jaskyňa.

Áno EW2 od tilliga sú super,škoda že nerobia aj hotové metrové flexi koľaje teda musím kupovať samostatné prúty a pražce a to všetko potom dávať dokopy..Inak aké polomery používaš?

Ale Tillig robí aj hotové flexi koľaje, väčšinou používam práve tie, len raz som skladal prúty a pražce.....
http://shop.modelovazeleznica.sk/profilove-kolajivo-bez-podlozia-flexi-kolaje-c-29_40_102.html

Tá šablóna, ktorú som sem pridal na fotke, je polomer 650mm, tento polomer používam najčastejšie, ešte mám vyrobené 600mm a 700mm šablónu. K tým polomerom som prišiel po mnohých "skúškach", keď som si simuloval prejazd najmä osobných vagónikov po oblúku. Nechcel som, aby sa mi vozne v oblúkoch "lámali", a stred vagónika bol mimo koľaje.....
videl som už všeličo a aj mnohí "pseudoodborníci" napr. z vlaky.net majú koľajiská s oblúkmi, pri ktorých si kladiem otázku, či to ten modelár myslel vážne.....
ako som už niekde spomenul, vždy je to o kompromisoch. Veď málokto má k dispozícii adekvátny priestor k zamýšľanému projektu. Ak už je potrebné použiť oblúk s malým rádiusom, tak ho doporučujem pokiaľ možno schovať do tunela..... pri modelovaní lokálok, kde sa má " preháňať" M152 (810), Rosnička, Kocúrik či Bardotka s pár vagónikmi, resp. manipulačný vlak, či dlhší vlak s kratšími vagónikmi je to určite v pohode. Ale pustiť tadiaľ napríklad poschodové vagóny ( ktoré sú ešte dlhšie ako klasické rýchlikové vozne) to by už bolo trochu vidieť v tých oblúkoch, že sa to od modelovosti dosť vzďaľuje.....
ani ja sám pritom nemám dokonalé koľajisko, ale po mnohých skúsenostiach oblúky modelujem podľa toho ako som popísal vyššie. 🙂
Toto je oblúk pri polomere 650mm s dvomi poschodovými vozňami a jedným klasickým rýchlikovým vozňom:

A toto pre porovnanie je klasický rýchlikový vozeň na najmenšom TT-čkovom oblúku:


a ešte iný pohľad:

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

O tychto kratkych viem,ale neoplati sa to..za 5€ mam takto 600mm a ked si ich skladam tak mam 1 meter za 3€

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

O tychto kratkych viem,ale neoplati sa to..za 5€ mam takto 600mm a ked si ich skladam tak mam 1 meter za 3€

To máš úplnú pravdu, pokiaľ by som skladal veľké koľajisko naraz, ako teraz Ty, tak by som to riešil tiež skladaním prútov a pražcov.
Ja však pri mojom "modelovaní" postavím jeden cca metrový segment raz za niekoľko mesiacov, takže pre mňa to až tak rozhodujúce nie je a rozhodujem sa podľa toho,čo je pre mňa momentálne dostupné...... 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

jasné,ja hlavne teraz potrebujem postaviť základ,kde budem potrebovať veľa koľajiva.Zatial mám položené 2 koľaje v skrytej stanici,a len tam išli takmer 4 metre koľajníc

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Koľaje sú často najdrahšia položka na koľajisku. Keď si predstavíš ceny koľajiva za meter, potom koľajisko často spotrebuje desiatky metrov koľají, ďalej ceny výhybiek a ešte ak používaš elektrické prestavníky, tak to vie riadne nadvihnúť nielen rozpočet, ale aj stoličku... 😀 Tvoje riešenie ušetriť na skladaní koľajníc je síce pracné, ale naozaj dobré na ušetrenie financií. Navyše modelárstvo je o práci na niečom, čo nás baví 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

Tvoja voľba bola myslím správna, ostatne skúseností už máš dosť 😉 ... Ak nemáš v úmysle s koľajiskom niekde často jazdiť, tak jednoznačne styrodur a polystyrén 😉
Kedysi som staval koľajovú cestu z preglejky, kvôli pevnosti, ale na domáce koľajisko to nebolo potrebné, navyše potom neskôr pri stavbe krajiny mi niektoré kusy preglejky zavadzali a bolo oveľa zložitejšie je odstrániť :sick:
Ono to v spolupráci s lepidlom bude pevné a keď náhodu niekde čosi odvalíš - ľahko opravíš 😆
Držím palce

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
(@modeln)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 686
 

ja mam kolajisko postavene na zakladnom drevenom rame,a na nom mam styrodur,vsetky stupania su robene z polystyrenu,sice ked sa jazdi je to hlucnejsie,i napriek 3 mm podlozke,ale mne to nevadi,aspon viem v ktorej oblasti sa mi vlak nachadza :lol:,no na kolajisku mam spiralu-Koloseum,a tu mam urobenu zo smrekolitu,a musim povedat ze sa mi to paci,ked tade prechadza vlak,pocut len bzukot motorceka masinky.Vazne uvazujem,ze 3-iu uroven,uz budem robit pomocou smrekolitu,niektory clenovia vedia o com taram :woohoo:


   
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá