Na internete nie je...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Na internete nie je všetko...

23 Príspevky
4 Užívatelia
0 Likes
4,044 Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Dovolil som si v tejto kategórii otvoriť novú tému, lebo osobne si myslím, že nie všetko potrebné nájdeme len na internete.
Ako je už o mne známe som zberateľom hlavne starých modelov BTTB/ZEUKE, ale v mojej zbierke sa nájdu aj zaujímavé staré časopisy. Ani by ste neverili koľko zaujímavých vecí sa tu modelár dočíta. Preto by som Vám chcel v tejto téme, niektoré zaujímavosti tlmočiť.
Samozrejme sa nejedná o múdrosti z mojej hlavy, preto pri príspevku bude vždy uvedené z akého časopisu je kopírovaný materiál a aj meno autora (autorov). Tak myslím nebude dotknutý zákon o autorských právach.
Tiež chcem týmto vyzvať tých, ktorí pri čítaní narazili na niečo zaujímavé, čo len tak ľahko nenájdeme na internete, aby neváhali a svoje príspevky nám poskytli.

Takže hneď prvý príspevok bude hovoriť o "Epochách v železničnom modelárstve". Mňa tento článok zaujal a po jeho prečítaní mám dosť jasno v ktorej "epoche" chcem modelovať. Myslím, že je dobré mať v tom jasno.
Uverejnené v časopise ŽELEZNICE 4/97. Autor: Ivo Mahel.


   
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Naozaj skvelý článok, mal som predstavu o epochách, ale toto skvele doplnilo moje informácie. Ďakujem za uverejnenie. Na Slovensku podľa mňa veľmi chýba nejaký časopis o železničnom modelárstve. To by som si aj predplatil.... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
Skvelý článok, 🙂 🙂 🙂
tie epochy treba brať s určitou toleranciou a pokiaľ niekto modeluje v epoche, alebo sa o to aspoň snaží, nemal by nastať prípad, že napríklad vedľa Hurvínka bude v stanici stáť Herkules, ap.
Ja osobne však poznám len veľmi málo modelárov, ktorý modelujú svoje koľajisko ( a aj prevádzkujú) len v určitej epoche, skôr sa len snažia v prevažnej väčšine modelov sústreďovať na nejakú epochu, resp. susediace epochy. Ja sa orientujem na IV. ( v nej som vyrastal ) a z nostalgie III. epochu, ale popravde, keby sa mi nejaký model skutočne páčil aj z inej epochy a keby som si ho kúpil aj keď len "do vitrínky", určite by som si ho chcel niekedy aj prevetrať po koľajisku.... 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Ďalší so zaujímavých článkov v časopise.
Určite sa medzi nami modelármi nájdu aj takí, ktorí si radi nejaké tie modely postavia sami, alebo si aspoň nejaké fabrické modely prerobia do našej železničnej správy "ČSD". Tak myslím, že práve pre túto "krvnú skupinu" je môj nasledujúci príspevok. Tieto úpravy sú ľahko dostupné hlavne pre vyznávačov modelových veľkostí TT a H0, lebo bývalé východonemecké firmy tieto modely, ale v správe DR, DB, K.P.E.V., vyrábali na kvantá a sú všetkým modelárom známe. No môže byť už menej známe, že stačí trochu modelárskej zručnosti a po "prerábke" tieto "staré" modely môžu pekne oživiť jazdy na našich modelových koľajiskách.

Uverejnené v časopise ŽELEZNICE 4/97. Niektoré fotografie skopírované aj z iných čísel toto istého časopisu.


Podoba z prívesným vozom Blm za M131 (Hurvínek) čisto náhodná :huh:


No a nespočetné množstvo farebných mutácií Y-lonov od BTTB (TT) SHICHT (H0) 😆


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Tiež zaujímavé čítanie a možná inšpirácia pre "prerábkarov".

Uverejnené v časopise ŽELEZNICE 2/92

Na prerábku týchto vagónov v modelovej veľkosti TT postačí ortodoxne známa dlhšia zetka sivej farby v prevedení "START" od výrobcu BTTB. H0-kári si určite tiež vo svojich zásobách nejaký ten vagón vhodný na prerábku nájdu.

No ako sa s touto prerábkou vysporiadal jeden môj známy (tiež skvelý a pri tom skromný modelár), si môžete pozrieť v nasledovných obrázkoch. Rád sa pochválim, že tieto jedinečné prerábky sú už v mojej "s(ú)kromnej" zbierke.

...a takto im to pristane v súprave B)


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

To je super Samba. Máš nejaké vhodné Z-ky v H0 na prerábku? :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
Obyčajný START-setový vagónik a ako sa zmenil na pekný historický kúsok. A to hneď tri-krát...... 🙂
Šikovný modelár 🙂 a šťastný zberateľ. 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Ivor: ono sa to možno až tak nezdá, ale je na tých prerábkach trochu roboty. Hoci stačí nápad a môžeme sa do toho pustiť.

Marek: no teraz sám ešte neviem, čo mám a čo nemám, lebo za celý čas môjho voľno (takmer mesiac) som v modelárčine, čiže aj v triedení mojich modelov, aj šrotových ani kus nepohol. V modelgaráži som už nebol ani nepamätám. To je pre mňa úplne alarmujúce, takže sám neviem ako budem ďalej v modelárstve pokračovať. Mám zlé predtuchy !!! !!! !!! Viem, že ti mám niečo pripraviť, tak snáď budem mať viac jasno. Ale mám také tušenie, že v H0 bude treba použiť na výrobu jedného takéhoto vozňa Ciz (ak 2.trieda tak označenia Biz - ako ich mám ja) dva vagóny krátkej Zetky s oblou (nie plochou) strechou. Myslím, že aspoň na jeden takýto vagónik, čiže nejaké dva šrotové, by sa u mňa mohli nájsť. Ale to je len tušenie.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

S tým sa netráp, to má čas. A ďakujem, že na mňa myslíš... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Marek: myslím, ale to je zatiaľ všetko. Nemám na nič náladu a po dovolenke (ak sa to dá tak nazvať, lebo som sa ani na kus nezastavil) som viac unavený ako keď som chodil do roboty. Už aby som znovu naplno makal. Znie to čudne, ale asi neviem oddychovať. Normálne hľadím do blba a nič nemodelujem, hoci mám toho aj na dva modelárske životy, ale nejako ma to vôbec neláka. Neviem, neviem, neviem !!! !!! !!! 🙁


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Tvoja situácia ma nesmierne mrzí. To s tým sa netráp som myslel tie vraky Z-tiek, to má čas... 🙂 Pevne verím a želám Ti, aby si si našiel čas a chuť modelovať, Tvoje modely stoja za to... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Marek: myslím, ale to je zatiaľ všetko. Nemám na nič náladu a po dovolenke (ak sa to dá tak nazvať, lebo som sa ani na kus nezastavil) som viac unavený ako keď som chodil do roboty. Už aby som znovu naplno makal. Znie to čudne, ale asi neviem oddychovať. Normálne hľadím do blba a nič nemodelujem, hoci mám toho aj na dva modelárske životy, ale nejako ma to vôbec neláka. Neviem, neviem, neviem !!! !!! !!! 🙁

SAMBA:
Viem si predstaviť, koľko práce bolo s prerobením tých vagónikov. A navyše si uvedomujem aj fakt, že v modelárčine čo sa týka času matematika neplatí !
Ak máš denne hodinku voľna, to neznamená, že týždenne máš na modelovanie 7 hodín..... keby to tak bolo, moje segmenty by boli dávno hotové..... :huh:
Ale to sa časom zmení a uvidíš, že aj v Tvojom prípade. 😉
Táto téma,ktorú si založil je to dôkazom.... 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Keďže teraz nejako nemám na modelovanie náladu, viac času trávim pri hľadaní inšpirácií, alebo lepšie povedané trávim čas samovzdelávaním. Čerpám nejaké múdrosti zo starých časopisov. Takže znova ma niečo zaujalo a môže to byť inšpirácia aj pre iných.

Tento príspevok by som si vedel predstaviť niekde na vidieckej malej stanici, možno aj na koncovej stanici v malom depe, kde je tiež potrebné postarať sa o parné lokomotívy. Konkrétne toto zariadenie sa nachádza na úzkokoľajnej trati Wilkau - Kirchberg a jedná sa o "jednosegmentovú točňu" alebo môžeme ju nazvať aj ako "jednosegmentovú presuvňu". Myslím, že veľmi inšpiratívne a mne sa to celkom páči.

Moje "múdrosti" som čerpal z článku uverejneného v nemeckom časopise "Modell eisenbahner" 4/84. Autormi sú páni: R. Taege a R. Heinrich.
Ďakujem páni za podnetný článoček, ktorý určite poteší aj našich modelárov.

No a tu sú už sprievodné obrázky z ktorých to je jasnejšie.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Toto je naozaj dobré, vyriešilo by to moju koncovú stanicu na lokálke. Ďakujem Samba za skvelú inšpiráciu 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Marek: aj mňa to oslovilo, preto som to zverejnil aj tu na fóre. Má to len jednu nevýhodu, lokomotívu to neotočí, ale zase je možné práve na koncovej stanici si v depe pomôcť tým, že lokomotívu je možné presunúť na koľaj s odpopolovaním. pieskovaním , zauhľovaním, naplnenie vodou a pod... ak táto možnosť nie je priamo v stanici. Navyše takéto zariadenie nepotrebuje až taký veľký priestor ako plnohodnotná točňa.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Marek: aj mňa to oslovilo, preto som to zverejnil aj tu na fóre. Má to len jednu nevýhodu, lokomotívu to neotočí, ale zase je možné práve na koncovej stanici si v depe pomôcť tým, že lokomotívu je možné presunúť na koľaj s odpopolovaním. pieskovaním , zauhľovaním, naplnenie vodou a pod... ak táto možnosť nie je priamo v stanici. Navyše takéto zariadenie nepotrebuje až taký veľký priestor ako plnohodnotná točňa.

Po mojej lokálke budú chodiť motoráky, teda toto je na priestor lepšie riešenie ako výhybka a kusá koľaj. Motorák zastaví, odpojí sa a prejde z druhej strany prípojného vozňa. Pre mňa ideál... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
(@modeln)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 686
 

A viete ze sai uz vyraba?Vola sa to segmentova tocna,a isto sa robi v HO,v TT nie som si isty.No na rzchlo si nespomeniem kto ju vyraba,yistim a dam odkaz


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

A viete ze sai uz vyraba?Vola sa to segmentova tocna,a isto sa robi v HO,v TT nie som si isty.No na rzchlo si nespomeniem kto ju vyraba,yistim a dam odkaz

Máš pravdu modeln, našiel som ju tu: http://shop.modelovazeleznica.sk/noch-66250-h0-segmentova-tocna-micro-motion-p-4376.html?osCsid=9a830360957aae32acb563b614f37d80
Za tú cenu si ale vyrobím aj 5 takých... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Ináč, na výrobu by mohla byť veľmi jednoduchá, mal by som si objednať nejaké servá 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
(@modeln)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 686
 

A viete ze sai uz vyraba?Vola sa to segmentova tocna,a isto sa robi v HO,v TT nie som si isty.No na rzchlo si nespomeniem kto ju vyraba,yistim a dam odkaz

http://shop.modelovazeleznica.sk/noch-66250-h0-segmentova-tocna-micro-motion-p-4376.html?osCsid=901e8c171a28ed1446897c158190e301 a este tu http://shop.modelovazeleznica.sk/faller-120275-h0-segmentova-tocna-pohonom-p-7879.html?osCsid=901e8c171a28ed1446897c158190e301


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Viem, že to vyzerá, že námety pre modelárov z časopisov, ktoré nenájdete len tak na internet, som už vyčerpal, lebo som dlhšie nič neuverejnil. Ale opak je pravdou. Nechcem sa vyhovárať, ale už som opäť po mojom takmer mesačnom voľne a doslova modelárskom !!!NIČ NEROBENÍ !!!, v jednom kole a makám ako divý. Ale príspevky sem budem aj naďalej zadávať, to SĽUBUJEM.
Tak dnes prichádzam s veľmi zaujímavou vecičkou pre TT- pozitívnych, ale inšpiráciu môžu čerpať aj H0-kári, alebo naši inak najaktívnejší N-kári. Jedná sa o ručne zhotovený, motorizovaný (pojazdný) model podbíjačky ASP Matisa B 221. Keďže tieto modely nevyrába žiadny výrobca vo veľkosti TT (vo veľkosti H0 sa vyrába, ale nie každý si ju môže dovoliť) a vo vľkosti N, neviem presne, ale pokiaľ tuším, tak tiež nikto nevyrába. Tento návod je len ako inšpirácia a prezrádza len základný návod na jej stavbu. Snáď to niekomu príde vhod a odváži sa na túto zaujímavú stavbu modelu pracovného stroja na koľajniciach.
Uverejnené v časopise Magazín modelové železnice (MMŽ) 6/96. Autor: Jaroslav Šilhan.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

SAMBA:
Veľmi si cením Tvoju snahu sprostredkovať iným modelárom tie skvosty, ktoré sa nachádzajú v papierovej podobe v časopisoch. Síce po prehodnotení mojej situácie mi je jasné, že na stavbu ( či prestavbu ) modelov jednoducho nemám čas ak chcem modelovať aspoň slimačim tempom koľajisko, napriek tomu Ti vyslovujem veľké "Ďakujem", nakoľko sa určite nájde niekto, koho inšpiruješ aj napríklad k takejto stavbe, v mierke TT ojedinelej;
Takže sa teším na všetky Tvoje ďalšie príspevky v tomto vlákne. 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2842
Topic starter  

Ivor: ja by som sa do stavby podbíjačky určite rád pustil. Mám už za sebou stavby žeriavových vagónov, tak by som znovu rád niečo zaradil do mojej zbierky aj s kategórie pracovných strojov. Ale času neostáva stále navyše, takže je to u mňa "hudba budúcnosti" ako sa hovorí. Asi skôr stavba nejakých železničných vozidiel ako stavba koľajiska. To v poslednej dobe stále len obchádzam a nechce sa mi do jeho pokračovania vôbec pustiť. Asi naozaj má všetko svoj čas a koľajisko teraz nemá ten správny čas, tak uvidím ako sa bude ďalej uberať (alebo neuberať) moje modelárčenie. Naďalej však dopĺňam svoju zbierku a moja zberateľská vášeň modelov BTTB/ZEUKE (a nie len týchto výrobcov) nekončí, ale výdatne pokračuje.


   
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá