Ako správne fotiť m...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Ako správne fotiť modelové koľajisko

101 Príspevky
7 Užívatelia
0 Likes
12 K Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Teraz pri stavbe Ocinovho N-ka mi začínajú postupne vznikať rôzne zaujímavé detaily, o ktoré sa chcem podeliť na svojej stránke aj s ostatnými. Mám však problém so správnym osvetlením. Viete mi niekto poradiť? Vopred ďakujem

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Citácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Mne sa najlepšie fotí keď je vonku pod mrakom, závesy aj záclony odhrnuté, aby bolo v miestnosti čo najviac svetla, ale nie ostrého, ako keď svieti slnko priamo do miestnosti. Môžeš si pomôcť aj tým že počas fotenia zapneš osvetlenie miestnosti. V zásade však nikdy nepoužívam blesk ( jednak sa potom robia tiene, a to aj vtedy ak blesk nasmeruješ mimo fotený smer, a osvetlenie bleskom vyžaduje zvyčajne manuálne nastavenie bielej, čo môže byť niekedy problém, najmä keď sa počas fotenia svetelné podmienky menia a potom farby na fotkách nezodpovedajú realite ...... Kvalitné farby znamenajú radšej dlhší čas expozície a privretú uzávierku než opačne ....
Ak je to možné použi statív, alebo aparát pri fotení na niečo polož ap.....
Tieto zásady sa snažím viac-menej dodržiavať či fotím len lacným kompaktom ( počas stavby) alebo kvalitnou zrkadlovkou s vhodným objektívom... 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Ďakujem za radu Ivor. Toto sa aj ja snažím dodržať, ale tie zábery tých skál aj tak nie sú dostatočne zodpovedajúce realite. Blesk používam iba výnimočne, ale dá sa povedať že takmer vôbec. Už som ho dlho nezapol. Statív mám, aj expozíciu si nastavujem sám. Ale napríklad, čo sa týka tých noriem ISO 200, 400 a tak, to mi nie je celkom jasné. Fotoaparát mám síce starší, ale zatiaľ fotí dobre. Je to Panasonic Lumix FZ8. Už veľa krát som sa snažil o kvalitné zábery, niekedy sa podaria, niekedy nie. Nie som si istý, ktorá hodnota je tá privretá uzávierka, ale pozabávam sa ešte s tým. Ale určite nie je jedno, aký druh svetla používam, alebo hej? Ešte raz vďaka.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

uzávierka na foťáku je tým viac uzavretá, čím menšiu tzv. clonu máš nastevnú ( 2,8-tam niekde začínajú najrozšírenejšie objektívy, vtedy je štrbina ktorou prechádza svetlo od objektívu na senzor a jednotlivé pixely najviac privretá, teda svetlu bude trvať dlhší čas, než senzory zaznamenajú všetky detaily, teda čas musí byť čo najdlhší 1/125s, teda jedna stodvadsaťpätina sekundy, alebo dlhší, 1/60, 1/8 atď...... )
Čo sa farby svetla týka, ideálne je také ( umelé) ktoré imituje denné svetlo, teda je tam vyvážená modrá a červená zložka v takom pomere, v akom sa nachádza v dennom svetle.....
ja viem, je to veľa informácií naraz, :whistle: chce to len čas, určite na to prídeš, dnes je to jednoduché, cvakáš a kontroluješ....
kedysi som mal na filme 36 políčok, náhľad neexistoval a potom keď som v tanku vyvolal film, prišli chvíle na ktoré som s napätím čakal pri vývojke a ustaľovači, čo z tej fotky nakoniec vylezie.....
Takže skúšaj a časom budeš s fotkami určite spokojný. A nielen TY. 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

uzávierka na foťáku je tým viac uzavretá, čím menšiu tzv. clonu máš nastevnú ( 2,8-tam niekde začínajú najrozšírenejšie objektívy, vtedy je štrbina ktorou prechádza svetlo od objektívu na senzor a jednotlivé pixely najviac privretá, teda svetlu bude trvať dlhší čas, než senzory zaznamenajú všetky detaily, teda čas musí byť čo najdlhší 1/125s, teda jedna stodvadsaťpätina sekundy, alebo dlhší, 1/60, 1/8 atď...... )
Čo sa farby svetla týka, ideálne je také ( umelé) ktoré imituje denné svetlo, teda je tam vyvážená modrá a červená zložka v takom pomere, v akom sa nachádza v dennom svetle.....
ja viem, je to veľa informácií naraz, :whistle: chce to len čas, určite na to prídeš, dnes je to jednoduché, cvakáš a kontroluješ....
kedysi som mal na filme 36 políčok, náhľad neexistoval a potom keď som v tanku vyvolal film, prišli chvíle na ktoré som s napätím čakal pri vývojke a ustaľovači, čo z tej fotky nakoniec vylezie.....
Takže skúšaj a časom budeš s fotkami určite spokojný. A nielen TY. 🙂

Ďakujem Ivor, idem sa s tým zabávať. :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

... a k tým ISO nastaveniam....
ISO norma upravovala kedysi citlivosť filmu, štandardný film mal ISO 100, čím je číslo väčšie, tým je film citlivejší....
u digitálu samozrejme film nie je, takže je to len akýsi ekvivalent citlivosti senzora, na aký ho nastavíš. Viem že pred mnohými rokmi keď sa mi dostala do ruky zrkadlovka, ktorá mala ISO 800, mal som dojem že s ňou odfotím aj mliečnu dráhu na nočnej oblohe.... :silly: ale kdeže.... čím je senzor nastavený na väčšie ISO, tým viac je náchylnejší na zašumenie obrazu, či v extréme až zazrnenie výslednej fotky.
Takže zhrnuté, ISO volím štandardne 100, alebo to nechaj na automatiku, tá sa niekedy trafí..... 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Takže zatiaľ asi najlepšie fotky:
1. citlivosť ISO100, clona 3,2 (menej mi v tomto režime nejde), uzávierka 1/4 sekundy a vyváženie bielej automatika. Tu vyzerajú farby skaly takmer na chlp presne ako na koľajisku, ale polystyrén sa mi zdá do žlta...

2 citlivosť ISO100, clona 3,2, uzávierka 1/4 sekundy a vyváženie bielej na bielu... Polystyrén je biely, ale skaly opäť viac sivé ako na koľajisku

Tak teraz neviem. Som z toho pako. A to mám ten foťák už takmer 10 rokov... :huh: :unsure:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Ja som robil hlavne "pokusy" so svetlom. Myslím, že najlepšie to dostahoval externý blesk, ale cez tienenie viacerými vrstvami jemného priesvitného papiera bieleho. Osvetlenie žiarovkou a externých svetiel mi robili smiešne fľaky na modeloch do hrdzavej farby. Prikladal som to tomu, že žiarovka vyžaruje farbu do žlta. Toť môj názor aký som dosiahol pri testovaní, Ale chcem zdôrazniť, že ma to po chvíli prestalo baviť, lebo ma to stále nekonečné množstvo času a výsledok nebol vôbec uspokojivý. Tak vždy fotím automatikou a s bleskom. Samozrejme na bielom pozadí, Koľajisko som už dávno nefotil. Nemám na to teraz vôbec čas a toto bude asi na dlhú dobu môj príspevok do tejto sekcii. Tom proste neskúsený fotograf, hoci mám za sebou už desiatky tisíc fotiek so zrkadlovkou. :angry: :pinch: B)


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: tak predsa ešte prispievam. Podľa mňa fotka č.1 je lepšia. Polystyrén vôbec nejde až tak do žlta, to je v pohode. Pekný výsledok.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Marek: tak predsa ešte prispievam. Podľa mňa fotka č.1 je lepšia. Polystyrén vôbec nejde až tak do žlta, to je v pohode. Pekný výsledok.

Ďakujem Samba, konečne som aj ja spokojný s fotkou. Naživo to je aj tak najlepšie. Veď to určite raz posúdiš aj sám. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

K tým fotkám:
Už som dávno nevyvažoval nastavenie bielej, ale ja to robím tak, že za nezmenených svetelných podmienok, pokiaľ je aparát ešte na statíve, tak vo vzdialenosti foteného objektu dám biely výkres, nastavím bielu a potom výkres odstránim a cvakám, až pokiaľ sa svetelné podmienky nejako podstatne nezmenia. Samozrejme svetlo by malo dopadať na fotený objekt v smere od aparátu, pozor na vlastný tieň.....
Navyše má každý fotoaparát svoje vlastné "ideálne hodnoty", ktoré závisia na objektíve, senzore, elektronických obvodoch, nastaveniach elektroniky atď....proste musíš si nájsť svoje optimálne nastavenia pre konkrétny druh fotenia a potom to už pôjde samo....
a určite aj s Tvojím aparátom sa dajú robiť skvelé fotky, ( dodnes mám doma LUMIX DMC-FZ5, síce ho už nepoužívam, ale bol to dobrý fotoaparát, takže s Tvojim Marek by to malo ísť tiež.). 🙂
Chce to ale čas, ako píše SAMBA,
😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Ďakujem krásne za rady, presne ako píšeš a aj Samba, chce to cvik. Ale ako sa hovorí, každá rada nad zlatoznomožno pomôžeme aj iným modelárom s podobným problémom. 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1404
 

Je to fakt Marek o skúšaní, lebo každý máme iné svetelné podmienky, ale veľmi sa stotožňujem s Ivorom, lebo nejako takto podobne to robím a aj keď nie som spokojný (a asi nikdy nebudem), tak na niektoré svoje obrázky sa pozerať viem :blink:
- ISO takmer vždy na minimum, čo je u mňa 100
- vždy statív
- zásadne bez blesku
- každý snímok fotím asi 5x s rôznymi nastaveniami času a clony a potom v PC triedim (kochám sa a súčasne zúrim)
Najostrejší snímok dostaneš pri najnižšom čísle clony, ale vtedy je ostrá iba malá časť obrazu a ostatné je rozmazané (čo niekedy chceme - pri zvýraznení detailu) Naopak, keď chcem aby vynikol väčší kus koľajiska, idem do väčšieho čísla clony a zvyšujem aj čas (niekedy aj 5 sekúnd)

Nezabúdaj však, že som ale čistý amatér :unsure:

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Ďakujem dedo, ja som už za tie roky urobil tisíce obrázkov, vždy v pohode, ale veľmi málo takto náročných, ako sú napríklad tieto skaly. Jednofarebné členité predmety, ktoré chce človek odfotiť detailne, s prirodzenými farbami, hotové umenie.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1404
 

jo, ozaj, a svietim týmto ... má to 150w a niekedy mám pocit, že by to chcelo dve :blink:

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Dedo: to je v poriadku takýto riadny "reflák", ale dúfam, že svietiš cez nejakú clonu !!! :blink: nie na priamo !!! :ohmy:


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Dedo: to je v poriadku takýto riadny "reflák", ale dúfam, že svietiš cez nejakú clonu !!! :blink: nie na priamo !!! :ohmy:

Jeho fotky sú skvelé, takže asi to má poriešené. Skúsim to aj ja niekde zohnať. Momentálne sa zaoberám myšlienkou kúpiť meter RGB led pásiku a urobiť plynulú reguláciu každej farby. Uvidíme, ako to bude, keď si sám namiešam "ideálnu" farbu svetla.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1404
 

Marek: si fiškus :blink:
Norbi: svietim priamo asi meter od modelu

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Marek: si fiškus :blink:
Norbi: svietim priamo asi meter od modelu

Čo je to fiškus? :huh:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

MAREK:
fiškus = šikuľko
🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
(@Anonymný 46)
Skúsený člen
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

Marek: si fiškus :blink:
Norbi: svietim priamo asi meter od modelu

Čo je to fiškus? :huh:

Mark ja len stým skúsenosti vôbec nemám.Len pozerám o čom sa vi bavité 👿


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

MAREK:
fiškus = šikuľko
🙂

Aha, ďakujem za vysvetlenie Ivor, takéto cudzie slová na mňa vyťahuje... 😀

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1404
 

MAREK:
fiškus = šikuľko
🙂

Aha, ďakujem za vysvetlenie Ivor, takéto cudzie slová na mňa vyťahuje... 😀

šikulka, výmyselník, špekulant v dobrom, filuta, kujónisko !!!!!!!!

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

MAREK:
fiškus = šikuľko
🙂

Aha, ďakujem za vysvetlenie Ivor, takéto cudzie slová na mňa vyťahuje... 😀

šikulka, výmyselník, špekulant v dobrom, filuta, kujónisko !!!!!!!!

Dedo: tak "kujónisko" je tu len jeden a nechci to hodiť na nášho Mareka. :S 😳 Ale u más na Málinci sa ešte hovorilo, že "fiškáľ", vždy to označovalo vynaliezavého človeka, čo si so všetkým (takmer všetkým) vedel poradiť. A verte mi, že na Málinci ich bolo naozaj neúrekom (plná krčma, každý večer) !!! :pinch: :whistle: 😛


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1404
 

MAREK:
fiškus = šikuľko
🙂

Aha, ďakujem za vysvetlenie Ivor, takéto cudzie slová na mňa vyťahuje... 😀

šikulka, výmyselník, špekulant v dobrom, filuta, kujónisko !!!!!!!!

Dedo: tak "kujónisko" je tu len jeden a nechci to hodiť na nášho Mareka. :S 😳 Ale u más na Málinci sa ešte hovorilo, že "fiškáľ", vždy to označovalo vynaliezavého človeka, čo si so všetkým (takmer všetkým) vedel poradiť. A verte mi, že na Málinci ich bolo naozaj neúrekom (plná krčma, každý večer) !!! :pinch: :whistle: 😛

😆 😆 😆

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 5

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá