Banská Štiavnica, Slovenská Republika +421 948 156 987 info@netbis.sk
Slovak Czech English German

Prihlásenie

Dotácie

Ďakujem za Vaše príspevky. Budú použité na rozšírenie a stavbu koľajiska, taktiež nákup lokomotív, vlakov a iných doplnkov. Informácie o Vašej karte ani účte sa ku mne nedostanú, celé je to spravované cez PayPal, teda bezpečnosť zaručená. Ešte raz ďakujem

Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma
Táto kategória je určená pre pridávanie fotografií a iných inšpiratívnych rád pre stavbu modelov koľajísk alebo modulov
  • Strana:
  • 1

TÉMA: Polomer oblúkov

Polomer oblúkov 07 sep 2019 06:30 #11863

• Marek
  • Marek-ov Avatar Autor témy
  • Administrátor
  • Administrátor
  • Amatérsky modelár, ktorý si model radšej postaví, ako kúpi.
  • Získaných poďakovaní 1563
Vidíš Ivor, to som si fakt nevšimol, že to je pre úzkorozchodné trate ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Polomer oblúkov 06 sep 2019 16:46 #11861

• Ivor
  • Ivor-ov Avatar
  • VIP
  • VIP
  • TT -modelár, H0 -zberateľ, III. - IV. epocha, ČSD, DCC, Sound, MM, z21+Android
  • Získaných poďakovaní 1460

Marek napísal: Od stretnutia mi stále behá v hlave polomer oblúkov na koľajisku, preto som hľadal nejaký dokument o skutočnom stave na našich tratiach a našiel som tu: www2.zsr.sk/buxus/docs//legislativa/TNZ/TNZ_73_6361.pdf
Teda polomer oblúkov môže byť aj menší, ale tam sa výrazne znižuje rýchlosť vlaku. Teda väčší polomer = vyššia rýchlosť a teda aj modelové stvárnenie skutočnosti. Predpokladám, že menšie polomery sa nepoužívajú na hlavných tratiach :)

MAREK:
Tvoj odkaz sa týka úzkorozchodných tratí s rozchodom 1000mm, nie bežného rozchodu železničných tratí, teda 1435mm.
Pre rýchlosť V=160km/hod je minimálny polomer oblúka 1200m a pokiaľ mi je známe, žiadne polomery oblúkov u nás neklesajú pod 150m. V modelovej železnici tomu zodpovedá potom pre modelovú mierku TT polomer 1,25m a pre modelovú mierku H0 1,72m a pre mierku N je to 0,92m. ( U mňa sú minimálne polomery R=700mm, a dnes by som robil už len väčšie....) Výhodu majú modelári, ktorí svoje koľajiská ešte len plánujú ... Samozrejme s ohľadom na priestor budeme vždy nútení robiť kompromisy. Tie by však nemali prekračovať únosnú mieru, korá je daná ako prechodnosťou železničných vozidiel tak aj vizuálnou stránkou, aby sa z modelovej železnice nestal len drahý pekný elektrický vláčik....
Nasledujúci užívateľ(ia) povedali ďakujem: Marek

Polomer oblúkov 04 sep 2019 06:43 #11860

• Marek
  • Marek-ov Avatar Autor témy
  • Administrátor
  • Administrátor
  • Amatérsky modelár, ktorý si model radšej postaví, ako kúpi.
  • Získaných poďakovaní 1563
Od stretnutia mi stále behá v hlave polomer oblúkov na koľajisku, preto som hľadal nejaký dokument o skutočnom stave na našich tratiach a našiel som tu: www2.zsr.sk/buxus/docs//legislativa/TNZ/TNZ_73_6361.pdf
Teda polomer oblúkov môže byť aj menší, ale tam sa výrazne znižuje rýchlosť vlaku. Teda väčší polomer = vyššia rýchlosť a teda aj modelové stvárnenie skutočnosti. Predpokladám, že menšie polomery sa nepoužívajú na hlavných tratiach :)

• Strana:
  • 1