Banská Štiavnica, Slovenská Republika +421 948 156 987 info@netbis.sk
Slovak Czech English German

Prihlásenie

Dotácie

Ďakujem za Vaše príspevky. Budú použité na rozšírenie a stavbu koľajiska, taktiež nákup lokomotív, vlakov a iných doplnkov. Informácie o Vašej karte ani účte sa ku mne nedostanú, celé je to spravované cez PayPal, teda bezpečnosť zaručená. Ešte raz ďakujemStatické zatrávňovanie

Po dlhom rozmýšľaní o realistickom zatrávňovaní som dospel k názoru, že potrebujem "flokovačku". Je viac možností, ako si ju zaobstarať. Pri cene profesionálnej flokovačky od firmy NOCH sa mi postavila nielen statická tráva, ale aj vlasy na hlave. Veľa modelárov si preto flokovačku vyrába doma "na kolene", ako sa hovorí. Väčšina modelárov sa však sťažuje, že je to dosť slabé a dlhšia statická tráva sa s tým nerobí dobre. Preto som sa rozhodol navštíviť svoj zahraničný zdroj - ebay.com. Našiel som tu flokovačku od firmy Woodland Scenics za viac než prijateľnú cenu, 30$. Veľmi som sa potešil.

Po objednaní som sa nevedel dočkať, našťastie prišla už za 2 týždne. Je trochu väčšia, ako som si ju predstavoval, ale to nie je na škodu. Je plastová a napájaná dvomi 1,5V batériami veľkosti D. Na vrchu rúčky má hlavný vypínač a má aj tlačidlo na spustenie statickej elektriny počas flokovania. Samozrejmosťou je aj druhý vodič s krokodílom v izolácii pre bezpečnosť. Celkový dojem je dobrý, aj keď plast, z ktorého je vyrobená, pôsobí dosť lacno. V skutočnosti je dosť pevný, ale skúšať ho pádom na zem rozhodne neplánujem.

Samozrejme, keď máte niečo takéto a navyše nové doma, chcete to hneď vyskúšať. Moja manželka mi kúpila batérie a ja som sa natešený pustil do testovania. Pripravil som si všetko potrebné, kúsok polystyrénu, lepidlo, štetec, špendlík, statickú trávu a samozrejme flokovačku. Mimochodom, spolu s flokovačkou som dostal aj balík statickej trávy zadarmo. Síce je trochu inej farby ako býva bežne tráva, ale verím, že ju využijem. Ja som ju hneď použil na otestovanie flokovačky.

Po nanesení vrstvy lepidla a rozotrení pomocou štetca je nutné zapichnúť špendlík. Je to takzvaná "zem". Špendlík je nutné zapichnúť do priamo do lepidla a na špendlík pripnúť krokodíla. Je to kvôli prenosu statického náboja. Musíte si dať pozor, aby ste pri flokovaní neopreli sitko flokovačky o špendlík, nakoľko je tam vysoké napätie a hádže to celkom slušné iskry. Následne zapnete flokovačku naplnenú statickou trávou hlavným vypínačom na vrchu rúčky. Pri flokovaní je nutné držať tlačidlo "operate", pri ktorom Vám led kontrolka signalizuje funkcionalitu. Flokovačkou pohybujete do strán, prípadne hore a dole, čím vypadáva statická tráva nabitá statickou elektrinou a tým sa postaví do lepidla. Ja som skúšal rôzne výšky flokovania, aj z výšky 10cm a aj z nižšej. Pri obidvoch spôsoboch bol výsledok skvelý. Je to veľmi jednoduchý postup.

Po vypnutí flokovačky a odpojení krokodíla som si dôkladne prezrel výsledok môjho snaženia. Bol som samozrejme veľmi milo prekvapený. Batériová flokovačka pracuje presne ako má, navyše už mi stála iba statická tráva, vlasy už nie. Dosiahol som s ňou oveľa krajší výsledok ako s mechanickou flokovačkou, s ktorou sa dá mimochodom pracovať iba so statikou do 2mm. Kúpa sa naozaj oplatila, som nesmierne spokojný a rád. Výsledok naozaj stojí za to. Na fotografiách v článku to nie je až tak dobre vidieť, ale v skutočnosti je výsledok naozaj úžasný. Pokiaľ teda neviete, či si máte zaobstarať elektrickú flokovačku, môžem Vám len odporúčať. Či už kúpená alebo vyrobená podľa mnohých návodov na internete, je to naozaj skvelý pomocník každého modelára.

Marek Duda

 

Komentárov   

+2 #1 flok sem-flok tam !!Samba 2015-04-03 12:07
No vitaj medzi nami elektrickými flokovačmi. Samozrejme si kúpil dobre, lebo flokovačka od Woodland scenics je naozaj dobrá. Celkom pekne sa ti to postavilo :eek: . Len farba je naozaj divoká, ale to je len skúšobná vzorka. Tak prajem veľa úspechov pri siatí trávy na koľajisku. Aby som nezabudol, veď začína obdobie siatia Merlíka šetinkatého, tak hneď idem pre črepníky a pustím sa do toho aj ja. :lol:
0 #2 SambaMarek 2015-04-03 12:39
:-) Ďakujem Samba, bol som už aj na ostro vyskúšať, je to skvelé. Som naozaj spokojný. Ešte keď zaschne, chcem skúsiť tú dlhšiu statiku. Som zvedavý. 8) Hádam sa Ti bude páčiť v máji naživo...
+1 #3 KosenieSamba 2015-04-03 12:42
Len to veľmi s tou vysokou trávou neprežeň, aby som v máji nemusel doviesť aj moju výkonnú kosačku! :-*
0 #4 KosenieMarek 2015-04-03 12:43
Tak to hádam nie.. :)
+1 #5 RE: Statické zatrávňovanieAdam 2015-10-01 21:26
Nechcem sa chváliť ale mne sa pred týždňom podarilo kúpiť tú istú za 15€ z ebayu (už ju mám doma). Takže je lepšie sledovať ponuky dlhší čas a až potom kupovať.
0 #6 RE: Statické zatrávňovanieMarek 2015-10-02 03:42
Citovanie Adam:
Nechcem sa chváliť ale mne sa pred týždňom podarilo kúpiť tú istú za 15€ z ebayu (už ju mám doma). Takže je lepšie sledovať ponuky dlhší čas a až potom kupovať.

Tak to je super cena. Ja som takto striehol pred pol rokom, kedy som aj písal tento článok a vtedy to bola tiež super cena. Nuž, ceny sa menia, niekedy aj zo dňa na deň. :-) Rozhodne som rád, že si tak dobre kúpil.

Pre pridávanie komentárov sa prihláste prosím.

Marek Duda