Banská Štiavnica, Slovenská Republika +421 948 156 987 info@netbis.sk
Slovak Czech English German

Prihlásenie

Dotácie

Ďakujem za Vaše príspevky. Budú použité na rozšírenie a stavbu koľajiska, taktiež nákup lokomotív, vlakov a iných doplnkov. Informácie o Vašej karte ani účte sa ku mne nedostanú, celé je to spravované cez PayPal, teda bezpečnosť zaručená. Ešte raz ďakujemOpustená trať pod Hradným kopcom

Pôvodne som mal v pláne viesť trať koľajiska tunelom popod Hradný kopec. Nakoľko som sa ale rozhodol pre zmenu v pláne koľajiska, plánovaná stanica v tejto časti koľajiska už nebude na hlavnej trati, ale bude súčasťou lokálky. Preto tunel stratil význam.

Pôvodne mala tunelom viesť hlavná trať a stanica v tejto časti koľajiska mala spojovať hlavnú trať s lokálnou železničkou. Nakoľko som sa ale rozhodol robiť hlavnú stanicu inde, tak tunel popod Hradný kopec som sa rozhodol "zaslepiť". Stanica totiž bude súčasťou lokálnej trate. Tunel som mohol úplne zrušiť z koľajiska, ja som ale dostal nápad. Jednoducho som ho "zamuroval" tehlami z HPS doštičky a nechal zarásť kríkmi a trávou. Tak isto aj koľaje. Zdalo sa mi to prázdne, také neúplné. Navyše som mal doma modely - plastikové stavebnice od Revell - lokomotívy BR50 a BR52. Z BR52 som už predtým využil tender na funkčnú lokomotívu, samozrejme s úpravami, preto som sa rozhodol, že pri zamurovanom tuneli budú odstavené opustené parné lokomotívy. Obe som zavesil na háčiky a strekol jemne pomarančovou farbou. Urobil som to tak, aby som neprekril pôvodnú farbu, aby som iba naznačil oranžový hrdzavý odtieň. Po preschnutí som patinu dotvoril olejovými farbami pálená umbra a pálená sienna. Lokomotívy som prilepil pred tunel.

Pri hlavnej trati mala byť pôvodne odstavná koľaj. Aby neostala prázdna, umiestnil som na ňu staré nepojazdné vagóny - služobný, osobný a cisternu. Osobný vagón prešiel úpravou - zaslepil som niektoré okienka, vyrobil k nemu schodíky a spolu s cisternou som ho natrel rovnakou farbou. Preto rovnakou, lebo vagóny pred nejakým časom natrel záhradkár, ktorý sa tam "zabýval". Vagóny som prilepil, aby ostali na správnom mieste, umiestnil som do priestoru skleník, šopu, lavičku cez potôčik a malú vinicu. Nech sa záhradkár snaží...

Pôvodne som nemal v pláne do priestoru už nič umiestňovať, ale nakoľko mi kamarát Norbi (ďakujem Norbi) daroval ešte jeden vrak osobného vagónu, rozhodol som sa urobiť vagón klubu železničných modelárov. Vagón je "vykuchaný", dorobil som podlahu z dýhy, z HPS doštičky som vyrobil rám koľajiska a vhodnými posypmi som naznačil samotnú krajinku koľajiska. Do interiéru som ešte umiestnil zopár figúriek, ktoré sa kvalitou veľmi nehodia do voľnej krajinky a celý vagón je osvetlený led diódami (1 segment led pásiku pripojený na 12V jednosmerných). Tento vagón som umiestnil na malú odstavnú koľaj vedľa stúpania na lokálke, ktorá pôvodne nebola vôbec plánovaná.

Celá časť koľajiska je dotvorená statickou trávou, kríkmi od Poláka, stromčekmi vlastnej výroby ako aj jedličkou, ktorú vyrobil kamarát Norbi. Dúfam, že sa Vám táto časť koľajiska pod Hradným kopcom páči. Plánujem ešte nejaké dodetailovanie a viac kríkov, ale momentálne kvôli financiám musím počkať. Ináč táto časť koľajiska vznikla za silnej pomoci kamaráta Norbiho, u ktorého som nakúpil potrebné materiály a ktorý mi daroval jedličku, vraky vagónov, kríčky a podobne. Ďakujem Norbi. (NFmodely.sk)

Marek Duda

 

 

Komentárov   

+1 #1 ... opustená trať ...dedo63 2015-11-18 14:02
Nazdár kamaráde, teším sa s tebou... vidím že makáš ako divý a je veru na čo kukať... díky za pokukanie, ale aj ja sa už pomaličky sťahujem z vonka dnu, a tak zrejme čoskoro začnem stavať ;-)
pozdravujem rodinku, Zbyňo
+1 #2 RE: Opustená trať pod Hradným kopcomMarek 2015-11-18 14:10
Ahoj Zbyňo, dík za pochvalu, od Teba to znie naozaj dobre. K Tvojmu sa to ani neblíži, a navyše ešte plánujem nejakú foliáž a detailovanie, takže potom doplním ďalšie fotky. Teším sa na Tvoju tvorbu, ináč, kukám každý deň na Tvoju stránku, či si náhodou niečo netvoril... :-)
+1 #3 RE: Opustená trať pod Hradným kopcomdedo63 2015-11-18 14:46
nie, nie, ja teprve začínam... momentálne triedim svoje stavebné poklady, ktoré som si priniesol z pivnice... mal som to v štyroch banánových krabiciach, tak to chvíľu potrvá... pracovný stôl a železnica sú však v pohotovosti !!!
0 #4 RE: Opustená trať pod Hradným kopcomMarek 2015-11-19 07:19
Citovanie dedo63:
nie, nie, ja teprve začínam... momentálne triedim svoje stavebné poklady, ktoré som si priniesol z pivnice... mal som to v štyroch banánových krabiciach, tak to chvíľu potrvá... pracovný stôl a železnica sú však v pohotovosti !!!

O to viac sa teším na Tvoje výtvory :-)

Pre pridávanie komentárov sa prihláste prosím.

Marek Duda