Banská Štiavnica, Slovenská Republika +421 948 156 987 info@netbis.sk
Slovak Czech English German

Prihlásenie

Dotácie

Ďakujem za Vaše príspevky. Budú použité na rozšírenie a stavbu koľajiska, taktiež nákup lokomotív, vlakov a iných doplnkov. Informácie o Vašej karte ani účte sa ku mne nedostanú, celé je to spravované cez PayPal, teda bezpečnosť zaručená. Ešte raz ďakujemAko správne vyvážiť modelové vagóny

Veľmi dlho som nevedel, akú hmotnosť majú mať modely vagónov v mierke H0. Preto všetky vagóny som vyvažoval odhadom. Keď sa mi zdal vagón príliž ľahký, tak som doplnil závažie z oľovka, prípadne železný plech alebo staršie matice zo skrutiek. Proste hrubý odhad a otestovanie vagónu pre zlepšenie jazdných vlastností. Väčšinou som mal dobrý odhad, iba niekedy som to "netrafil" dobre, buď bol vagón stále príliž ľahký, alebo niekedy som to aj "prešviho" ako sa hovorí a keď bol konkrétny vagón na konci súpravy, tak zaťažoval ľahšie vagóny pred ním a vykoľajoval ich na výhybke alebo niekedy aj zákrute.

Neskôr ma napadlo na základe rozhovoru s Norbim, ktorý mi povedal, že na to je koeficient prepočtu správnej hmotnosti (on modeluje v mierke TT, tak vedel svoj koeficient), že určite musím nájsť aj koeficient ostatných mierok. Preto som začal hľadať na internete a našiel som. A nielen koeficienty, ale aj iné dôležité informácie ohľadne vyvažovania.

Hmotnosti modelových vagónov sa riadia normou NEM302, ktorá hovorí presne o hmotnostiach vagónov pre bezpečnú a spoľahlivú prevádzku modelových vagónov. Tieto normy neplatia pre lokomotívy, ktoré samozrejme musia byť ťažšie, aby mali potrebnú ťažnú silu. Hmotnosť vagónu sa prepočítava koeficientom na milimetre, to znamená, že dĺžka vagónu cez nárazníky x koeficient. Tabuľka koeficientov je tu:

Mierka Z N TT H0
Koeficient 0,12 0,17 0,25 0,40

 

To znamená, že máme napríklad vagón v mierke H0, dĺžka cez nárazníky je napríklad 112mm, teda hmotnosť vyrátame 112x0,40=44,8gramu. Nie je to teda žiadna veda. Toto platí pre všetky mierky, samozrejme pre iné mierky použijeme prislúchajúce koeficienty. Túto vyrátanú hmotnosť môžeme navýšiť v prípade potreby maximálne až o 30%. Ideálne však je hmotnosť dodržať a radšej mierne navýšiť, ako ju nedosiahnuť. Takťiež by malo byť možné závažie v prípade potreby odstrániť. Pri vyvažovaní sa musíme vyvarovať toho, aby sme závažie neumiestnili príliž vysoko, pretože by sme zvýšili ťažisko modelu a ten by sa mohol začať "kymácať" a mal by probémy prejsť napríklad cez výhybky. V prípade, že do vagónu plánujeme umiestniť náklad, musíme samozrejme brať do úvahy aj jeho hmotnosť a prípadné závažie umiestniť čo najnižšie, aby nám náklad opäť nezvýšil ťažisko.

Pokiaľ by ste chceli viac informácií, čerpal som z tejto stránky: http://www.honzikovyvlacky.cz/2010/02/27/uprava-nakladnich-vagonu-n-peco-i-dovazeni-hmotnosti/ kde nájdete aj iné informácie a výnimky. Tie som ale nerozpisoval, nakoľko som nenašiel podmienky, ktoré je potrebné dodržať, keď nastane tá mimoriadna situácia. Taktiež som rozpísal iba najpoužívanejšie mierky.

Všetko je to vcelku jednoduché a logické, stačí trošku popremýšlať a verím, že to hravo zvládnete.

Marek Duda

 

Komentárov   

+1 #1 RE: Ako správne vyvážiť modelové vagónyMarian 2016-02-16 22:06
Super informácia Marek, škoda že trochu neskoro.
Svoje RAJ som prešvihol o 20g
Marian
0 #2 RE: Ako správne vyvážiť modelové vagónyMarek 2016-02-17 11:29
Nuž, sám som to dosť dlho hľadal a ešte dlhšie predtým vyvažoval odhadom. Mňa to napadlo po rozhovore s Norbim, ten mi to spomínal ako prvý, preto som to vyhľadal a aspoň takto napísal.

Pre pridávanie komentárov sa prihláste prosím.

Marek Duda