Banská Štiavnica, Slovenská Republika +421 948 156 987 info@netbis.sk
Slovak Czech English German

Prihlásenie

Dotácie

Ďakujem za Vaše príspevky. Budú použité na rozšírenie a stavbu koľajiska, taktiež nákup lokomotív, vlakov a iných doplnkov. Informácie o Vašej karte ani účte sa ku mne nedostanú, celé je to spravované cez PayPal, teda bezpečnosť zaručená. Ešte raz ďakujemŠachta Mária v mierke H0 - budova do budúceho areálu bane

Keďže som sa pri práci v múzeu dosť dozvedel, dá sa povedať že až zaľúbil do baníctva, tak som sa rozhodol, že časť môjho koľajiska venujem práve baníctvu. Je to pochopiteľné, keďže žijem v Banskej Štiavnici. Mal som na výber z viacerých budov šácht, nechcel som iba holú vežu, preto som sa rozhodol pre murovano-drevenú ťažnú vežu. Najviac mi do oka padla budova Šachty Mária. Trochu som si dizajn upravil, ale naozaj iba minimálne.

Model je postavený z kartónu, má drevený obklad z dýhy. Banská klietka (výťah) je postavená z StripStyrene profilov, pletivo na klietke je urobené z plastovej sieťky proti hmyzu. Celé je to farbené olejovými farbami, drevo konkrétne umbrou pálenou, ktorá dáva nádych a atmosféru starého dreva natretého fermežou. Dvere sú tiež z dýhy, tie sú namaľované klasickou modelárskou farbou Revell.

Celá budova je osvetlená žltými led diódami s 1k rezistormi, môžem to teda napájať 16V striedavých alebo aj 12V jednosmerných. Tento rezistor tlmí svetlo dostatočne, aby nebolo príliž silné. No a pre zvýšenie celkového dojmu z budovy som sa rozhodol ju opatriť samozrejme aj banským logom - kladivo a želiezko, ako to banské budovy naozaj majú. Toto logo som dostal od kolegu a kamaráta z múzea, je to klasický odznak, ktorý som umiestnil na čelo veže.

Celkovo som s výsledkom spokojný, dúfam, že sa Vám model páči. Teším sa na ďalšie banské stavby, ktoré budú určite nasledovať, ale nechcem predbiehať. Takže príjemné prezeranie fotografií pod článkom...

Marek Duda

 

 

Komentárov   

+1 #1 RE: Šachta Mária v mierke H0 - budova do budúceho areálu banededo 2017-06-28 17:42
palec hore 8)
0 #2 RE: Šachta Mária v mierke H0 - budova do budúceho areálu baneMarek 2017-06-28 17:45
Citovanie dedo:
palec hore 8)

Toto je najkratší komentár, aký som kedy dostal. Ďakujem dedo :-)

Pre pridávanie komentárov sa prihláste prosím.

Marek Duda