Banská Štiavnica, Slovenská Republika +421 948 156 987 info@netbis.sk
Slovak Czech English German

Prihlásenie

Dotácie

Ďakujem za Vaše príspevky. Budú použité na rozšírenie a stavbu koľajiska, taktiež nákup lokomotív, vlakov a iných doplnkov. Informácie o Vašej karte ani účte sa ku mne nedostanú, celé je to spravované cez PayPal, teda bezpečnosť zaručená. Ešte raz ďakujemLokálka "Pod Hradným Kopcom" a dedinka Dolný Háj

Tak, konečne som sa dostal aj k sľúbenému článku. Nakoľko lokálna trať s malou dedinkou je už prakticky hotová (teda už len detailovanie a ešte nejaké zalesňovanie), som sa rozhodol, že už je ten správny čas na článok a zverejnenie fotiek a stavby.

Koľaje som použil tuším od firmy Tillig, ide o flexi koľajivo a zopár oblúkových koľají Hornby. Podložie je zdvihnuté na HPS doštičkách a celé je to fixované štrkom a lepidlom. Miestami sa trať zdá dosť strmá, ale jazdné skúšky dopadli výborne. Vlaky, ktoré tam budú bežne jazdiť, nemali žiadne problémy. Väčšinou to bude motoráčik, nakoľko sa jedná o malú lokálnu trať k dedinke. Ale testoval som aj dieselové lokomotívy s niekoľkými vagónmi a všetko bolo bez väčších problémov. Takže s tým som spokojný.

Stavba nemá skutočnú predlohu, je celá podľa mojej fantázie. Dedinka je vymyslená, ako aj jej názov (Dolný Háj), ktorý ešte musím pripraviť na cedulky na staničku. Stavby sú plastikové (horská chata, železničiarsky dom, kaplnka), papierové stavebnice (rodinný dom a predajňa Jednota) od firmy Atelier WEPE kúpené na nfmodely.sk a stanička je mojej výroby z HPS doštičiek. Niektoré doplnky sú kúpené, ako napríklad železničné priecestie, cintorín, mosty a ihličnaté stromy. Listnaté stromy sú mojej vlastnej výroby. Niektoré detaily sú už urobené, ako napríklad pouličné osvetlenie, poklopy kanálov na ceste, studne, stánok PNS a telefónna búdka (oboje je LaserCut), ale niečo ešte plánujem. Už ale nič zásadné, naozaj už iba detaily. Ploty sú vyrobené zo sieťky proti hmyzu a stĺpiky sú z viazacieho drôtu. Bránky na plotoch sú tiež LaserCut stavebnice.

Zatrávnenie je realizované statickými trávami od 2mm až po 4,5mm, ako základ pod statiku som použil farbené piliny, a na niektorých miestach preosiatu jemnú hlinu.Ako som už písal, zalesnenie som robil zväčša kúpenými ihličnatými stromami, ale nájdete tu aj zopár listnáčov. Listnaté stromy sú všetky mojej výroby. V budúcnosti určite urobím aj článok o tom, ako vyrábam listnaté stromy, ale na to si ešte počkáte. wink

Medzi moje obľúbené detaily patrí napríklad aj pohrebné vozidlo s defektom, na ktorom chlapík mení koleso. Ale aby sa dostali k rezerve, museli všetko vybrať. Medzitým sa im snaží podať pomocnú ruku aj "klient" pohrebnej služby. A ešte jeden detail ste si určite všimli, ktorý je na podobnú nôtu. Hliadka VB bola privolaná k "zúfalcovi", ktorý už neuniesol ťarchu života a jednoducho to ukončil. Autíčka VB sú vyrobené z vrakov z vrakoviska, premaľované a teda domáca výroba. Mimochodom, viem že tá Škoda 1200 nemá byť v takých farbách, ale momentálne je to len detail, ktorý neskôr určite opravím. smile

Nakoľko lokálka má označenie "Lokálka pod Hradným kopcom", musím aj ten spomenúť. Na jednej fotke si môžete všimnúť ohnisko, síce zatiaľ bez dozoru 2cm človiečikov, ale funkčné. Je domácej výroby a oproti kúpeným výrobkom má až 3 smd ledky oranžové, ktoré nezávisle náhodne pulzujú. Vytvára to krásny dojem ohňa.

Pevne verím, že sa Vám nový kúsok koľajiska páči a že Vás bude inšpirovať  k tvorbe vlastných modelov.

Marek Duda

 

 

Komentárov   

+1 #1 Nápadité rozrastenie koľajiska.Samba 2015-07-25 21:19
Po dlhej, predlhej dobe som si na internete niečo duchaplné prečítal a zhliadol k tomu aj fotodokumentáciu. Aj by som mohol, že ti Marek závidím tvoj čas, ktorý môžeš venovať svojmu koníčku. Ale musím hneď napísať, že naozaj nezávidím, ale doprajem. Som rád, že aspoň niekto môže modelovať a tvoriť. O tvojom zámere rozšíriť koľajisko sme už vedeli po návšteve u Vás. Takže som vedel, že tvoríš a robíš aj fotodokumentáciu. Prečítal som príspevok pozorne a aj pozorne som si prezrel fotodokumentáciu. Som príjemne potešený ako sa ti darí. samozrejme k tomu prispievajú aj nové materiály, ktoré teraz používaš a samozrejme aj nová technika, ktorú si si už dostatočne osvojil. Teraz pár postrehov: Obrázok 29 pekne sypaná statika (pekný odtieň zelenej) a výborne urobený prešľapaný chodníček v tráve.Obrázok 30 pekný záber na drevenú lavičku s mostom. Obr.34 cintorím, takmer ako naživo, môže byť. Obr. 47,48,51 ... Hliadka pri obesenom, proste originálne šupa, to ma naozaj dostalo. ...
+1 #2 Nápadité rozrastenie koľajiska.Samba 2015-07-25 21:27
... máš málo znakov na komentár, takže pokračujem ďalej. Obr. 59 Škoda 1000 MB pri cintoríne v tieni urastených briez, naozaj pekný pohľad. Obr.79 predajňa "Jednota" so zásobárskou Aviou. vyzerá to naozaj reálne. Normálne som sa pri tomto pohľade v spomienkach preniesol k starkej na prázdniny. Obr,84 tí "funebráci" nemajú chybu. Ak som niektoré obrázky tu v komentári nevyzdvihol, tak nie preto, že sa mi nepáčili, ale len preto, že je to málo miesta na reakcie a komentáre. Rozšírenie je poriadne dobre zvládnuté a napojenie na pôvodný hradný vrch ani nie je poznať. Super, len tak ďalej a potešil si moje morelárske srdiečko. Nabudiť na modelovanie by sa ti aj podarilo, keby moje povinnosti trochu dovolili. Ale je sa na nejaké poriadne modelovanie ešte budem musieť počkať. Takže klobúk dole a zaslúžiš si poriadnu pochvalu. Tým chcem aj poďakovať, že som to mohol zhliadnuť a okomentovať.
0 #3 OdpoveďMarek 2015-07-25 21:48
Ďakujem veľmi pekne Norbi za veľmi pekné slová, veľmi ma potešili. Viem že na Tvoje ani Zbynove modelovanie ešte ani zďaleka nemám, ale sám si tiež myslím, že som sa posunul dopredu. Vďaka za neocenitelne rady.
0 #4 RE: Lokálka "Pod Hradným Kopcom" a dedinka Dolný HájSamba 2015-07-25 22:31
Citovanie Marek:
Ďakujem veľmi pekne Norbi za veľmi pekné slová, veľmi ma potešili. Viem že na Tvoje ani Zbynove modelovanie ešte ani zďaleka nemám, ale sám si tiež myslím, že som sa posunul dopredu. Vďaka za neocenitelne rady.

To, že si sa v modelovaní posunul o riadny krok je vidieť. Na Zbyňove modelovanie nemáme nikto. Prezradím ti, že som toho už v modelovani videl veľa, ale krajnkárenie Zbyňa je na najvyššej úrovni akú som mohol zhliadnuť. Marek jeho nedobehneme ani keby nám išel v modelovaní oproti. Ako som už povedal veľa krát, on je z inej modelárskej planéty. Ale tu ide teraz o teba, takže len tak ďalej a postupuj ďalej a ďalej.
0 #5 HA, HA, HAdedo63 2015-10-15 20:43
:lol: pod toho chlapca na tom strome by som dal kus povaleného špalku :lol:

Pre pridávanie komentárov sa prihláste prosím.

Marek Duda