Banská Štiavnica, Slovenská Republika +421 948 156 987 info@netbis.sk
Slovak Czech English German

Prihlásenie

Dotácie

Ďakujem za Vaše príspevky. Budú použité na rozšírenie a stavbu koľajiska, taktiež nákup lokomotív, vlakov a iných doplnkov. Informácie o Vašej karte ani účte sa ku mne nedostanú, celé je to spravované cez PayPal, teda bezpečnosť zaručená. Ešte raz ďakujemKryté vozne Gbs, Gbgs a osobný vagón Be "Rybák" v mierke H0 od ES-Pečky

Pred nejakým časom som si kúpil na NFmodely.sk stavebnice krytých nákladných vozňov Gbs a Gbgs v správe ČSD (bola možnosť aj ČD, ale ja robím III-IV. epochu) a v mierke H0. Týmto stavebniciam sa dosť teším, nakoľko sú to veľmi pekné vagóny a na našich tratiach aj dosť rozšírené.

Stavebnice sú od výrobcu ES-Pečky a ide o rezinové odliatky bočníc, strechy, podvozku, a doplnkov. Samozrejmosťou v balíku sú aj kinematiky spriahadiel, popisy, spriahadlá a foto-leptané doplnky. Súčasťou stavebnice neboli dvojkolia, nakoľko zatiaľ nemám v rezerve žiadne kovové, postavené modely majú dočasne plastikové. Pri najbližšej objednávke na NFmodely.sk určite kúpim aj kovové dvojkolia.

Stavba nebola komplikovaná, diely na seba krásne zapadajú. Akurát bolo potrebné jemne pilníčkom dobrúsiť niektoré časti - doliatky. Strechy vagónov dosadajú pekne, ale pozor, nie úplne od kraja čiel vagónov, ale približne od stredu hrúbky čela. Nie je to nejaký veľký problém, teda som to neriešil, vznikli tým aspoň rýmsy.

Vagón Gbs je spešninový, zelený, so sivou strechou. Pozabával som sa aj s leptanými doplnkami, ktoré som dofarbil podľa skutočnosti. Gbgs je zase celo-hnedý, určený je na prepravu sypkých materiálov. Tento druhý vagón má samozrejme aj násypníky a leptanú podlahu na streche. Celkový dojem oboch vagónov zlepšujú práve fotoleptané doplnky.

Jazdné vlastnosti sú už teraz skvelé, vagóny som dovažoval iba mierne. Kinematiky sú krátke, vďaka presnému zapasovaniu medzi vagónmi vznikla minimálna medzera. Predpokladám, že aj keď sú jazdné vlastnosti na dobrej úrovni, po výmene koliesok za kovové sa ešte viac zlepšia.

Nakoniec som postavil aj osobný vagón Rybák, ktorý bol trochu inej konštrukcie. Stavba však bola takmer identická, preto sa nebudem rozpisovať. Fotografia je v úvode článku.

Vznikla mi zaujímavá súprava, s ktorou sa teším na jazdy po koľajisku. Dúfam, že sa Vám páčia, ak chcete, prezrite si fotogalériu. Ďakujem za prečítanie článku a teším sa na prípadné komentáre.

Marek Duda

 

 

Komentárov   

+1 #1 vagónySamba 2016-05-10 22:33
Tak Marek, ako vždy musím (a uribím to rád) pochváliť tvoje modelárske umenie a cítenie. Tieto dva vagóniky od ES-Pečky (p.Dvořáček) sú naozaj vydarenými stavebnicami a vidím, že si so stavbou nemal ani ten najmenší problém. Všetko si zvládol perfektne a tie kovové dvojkolia už ako keby si ich tam mal. Nevidím žiadny problém s ich dodaním. Tým sa určite jazdné vlastnosti ešte o trochu zlepšia. Ako tak pozerám na tú súpravu krytých vagónov, tak je naozaj pekná a s Čmeliakom na čele to tej súprave strašne pristane. Teším sa s tebou a mám s tvojho modelovania úprimnú radosť.
0 #2 RE: Kryté nákladné vozne Gbs a Gbgs v mierke H0 od ES-PečkyMarek 2016-05-11 06:16
Ďakujem Samba za pochvalu. Pri týchto stavebniciach sa asi ani nedá čo pokaziť. Všetko naozaj dobre pasuje a zapadá do seba. Fotolept k tomu je tiež kvalitný a keď mám pravdu povedať, tak aj tie popisy sa kvalitou vyrovnajú tým, ktoré pre Teba robí ten pán na objednávku. Takže toto nie je až také umenie, postavil by to každý modelár s trochou trpezlivosti. :)
+1 #3 RE: Kryté nákladné vozne Gbs a Gbgs v mierke H0 od ES-PečkyMatej 2016-05-18 18:24
Marek, to je skvelá práca :-)
Tiež sa na tieto vozy chystám, akurát ja by som chcel Slovenskú poštu (2 kusy). Takýto "obtisk" ale nie je bežne dostupný (aj keď ho p. Dvořáček plánoval), budem to musieť dať vyrobiť, len ešte nemám nafotenú predlohu.
0 #4 RE: Kryté nákladné vozne Gbs a Gbgs v mierke H0 od ES-PečkyMarek 2016-05-18 18:27
Citovanie Matej Masný:
Marek, to je skvelá práca :-)
Tiež sa na tieto vozy chystám, akurát ja by som chcel Slovenskú poštu (2 kusy). Takýto "obtisk" ale nie je bežne dostupný (aj keď ho p. Dvořáček plánoval), budem to musieť dať vyrobiť, len ešte nemám nafotenú predlohu.


Ďakujem Matej za pochvalu. Od Teba to dobre padne, keď som videl Tvoju skvelú prácu.
Ak Ti môžem poradiť, tak s týmito popismi by Ti vedel pomôcť Samba, on to vie dať urobiť a naozaj kvalitne. Aj ja mám veľa popisov od neho a sú skvelé... :)
Držím palce, dúfam, že sa potom pochváliš, ako sa Ti podarili..

Pre pridávanie komentárov sa prihláste prosím.

Marek Duda