Banská Štiavnica, Slovenská Republika +421 948 156 987 info@netbis.sk
Slovak Czech English German

Prihlásenie

Dotácie

Ďakujem za Vaše príspevky. Budú použité na rozšírenie a stavbu koľajiska, taktiež nákup lokomotív, vlakov a iných doplnkov. Informácie o Vašej karte ani účte sa ku mne nedostanú, celé je to spravované cez PayPal, teda bezpečnosť zaručená. Ešte raz ďakujemRámovanie a začatie stavby koľajiska Ocinove N-ko

Tak a je to tu. Môj prvý článok týkajúci sa priamo Ocinovho N-ka. Neviem ako začať písať, preto nebudem robiť žiadne dlhé úvody ale pustíme sa hneď do toho.

Takže predlohou pre moje koľajisko bude z časti skutočná obec neďaleko nás, odkiaľ náš ocino pochádzal, Kopanice. Toto je malá dedinka pri Hodruši Hámroch, ktorá je horskou cestou spojená taktiež s Voznicou a Banskou Štiavnicou popri Vysokej. Už asi tušíte, že to nebude obyčajné "placaté" koľajisko, ale že nás čaká veľa horskej "turistiky" po kopcoch. Preto som napísal, že predlohou bude z časti dedinka Kopanice, pretože v skutočnosti tu žiadna trať nevedie. Teda trať a stavby okolo trate budú podľa mojej fantázie, ale príroda a dedinka bude zjednodušený model Kopaníc, konkrétne tých miest, odkiaľ môj otec pochádzal a kde sme strávili veľa času ako rodina aj spolu s ním v minulosti. Všetci máme odtiaľ veľa spomienok.

Koľajisko som chcel pôvodne menšie, ako som sa nakoniec rozhodol, ale pre potrebu vymodelovania viacerých charakteristických miest Kopaníc som sa nakoniec rozhodol pre miery 150x75cm. Kamaráti mi vravia, že to je na N-ko dosť. Ja im verím a teda mi to určite bude postačovať. Rám som si dal narezať kolegovi a kamarátovi v jednej osobe, Paľovi. Narezal mi presné dĺžky z hranolov rozmeru 4x4cm, mäkké drevo, ale staršie, teda dobre vysušené. Týmto mu ďakujem. Spájanie rámu bolo bez problémov, predvŕtal som si otvory na dlhé samorezky, poctivo som to premeral a na presné miesta som naniesol hustý duvilax. Následne som priložil priečky a boky rámu a tie som ešte zafixoval dlhými samorezkami. Po vyschnutí lepidla mi vznikol skvelý a pevný rám.

Rám je síce dostatočne pevný, ale ako podklad som sa aj tak rozhodol použiť až 10cm vrstvu polystyrénu. Je to z toho dôvodu, že robím kopcovitý terén a v tomto prípade budem potrebovať ešte zahlbovať aj cestu do podkladu a aj odtokový kanál. Veď uvidíte neskôr. Toto "dlabanie" sa mi zdá lepšie riešenie, ako takzvané vyskladanie terénu okolo cesty, nakoľko aj tak tam budú kopce. Navyše takto si cestu vydlabem presne tam, kde ju budem chcieť a nebudem musieť robiť kompromisy ohľadne krajiny a kopcov.

Na podklad som ešte umiestnil hrubý terén, ktorý je momentálne po výšku budúceho traťového telesa. Dnes by som chcel začať formovať tunely a teda aj kopce nad nimi, samozrejme nahrubo, to je ale už pre ďalší článok.

Marek Duda

 

 

Komentárov   

+1 #1 RE: Rámovanie a začatie stavby koľajiska Ocinove N-kodedo 2016-03-12 17:24
No kamaráde, držím palečky a súčasne sa teším na stavbu... Inak čo do plochy bude ocinovo enko väčšie ako 1/2 dedovho enka, takže akúsi - takúsi predstavu si vieš urobiť... tomu dlabaniu ale stále nerozumiem, stále si myslím, že si to spravil vysoké (je to ENKO)
0 #2 RE: Rámovanie a začatie stavby koľajiska Ocinove N-koMarek 2016-03-12 17:44
Ďakujem Zbyňo za povzbudenie. To dlabanie bude len kúsok cesty a kúsok "potoka", respektíve odvodňovací kanál z výpuste hrádze. Veď uvidíš. Zdalo sa mi to logickejšie ako vystavať celú plochu a tam vynechať taký malý kúsok. A tá výška bude mať ešte jeden význam, nakoľko ide o "obývačkové" koľajisko, nemám kam umiestniť ovládanie a celú elektroniku. Teda v prednej časti bude zapracované ovládanie a všetka elektronika. Viem, že si to možno nevieš predstaviť, ale myslím si že áno, ale potom uvidíš. ;)

Pre pridávanie komentárov sa prihláste prosím.

Marek Duda