PC Ambient Light – osvetlené pozadie monitora k počítaču

Je mi jasné, že toto sa netýka železničného modelárstva, ale ide o niečo, čo som si už dlhšie chcel urobiť. Konečne sa mi to podarilo rozchodiť, tak sa idem s Vami podeliť. Ide o takzvané optické rozšírenie monitora pomocou svetla na pozadí – Ambient light. V dnešnej dobe to môžete vidieť napríklad aj na drahších televízoroch a podobne. Ja som si to však postavil za zlomok ceny.

Celé je to postavené na arduine, ktoré má za úlohu prijať cez USB počítača informácie o farebnosti okraja displeju a následne ich odoslať na adresované diódy WS2811 – oboje kúpené cez ebay. Čo sa týka zisťovania farebnosti okraja dispeju, o to sa stará software Bambilight, voľne stiahnuteľný z internetu. Autorom je Matthias Böffel. Súbor zip obsahuje program pre arduino, ako aj samotnú utilitku. Tá je veľmi malá a systém nezaťažuje. O zaťaženie systému sa stará utilika až vtedy, keď už analyzuje displej. Čím väčšie rozlíšenie, tým väčšia záťaž. Neodporúčam to preto robiť pri starších alebo slabších počítačoch. Ukážkové video, ktoré je v odkaze na konci článku, bolo vyhotovené na počítači s Intel i5 procesorom a fullHD monitorom. Toto osvetlenie pri tomto procesore a fullHD rozlíšení dokáže ísť úplne bez problémov na 30fps a plynule, na rozdiel od napríklad Core2Duo na ktorom som to testoval tiež. Tam bol počet fps iba okolo 1,3, čo je hrozne málo a pôsobí to až rušivo.

Pre fungovanie arduina budete samozrejme potrebovať knižnicu FastLED. Tú naimportujete/nainštalujete do Vášho arduino IDE rozhrania a o zážitok máte postarané. Čo sa týka led pásu, ten som nalepil po obvode displeja z pravého spodného rohu a postupne dookola. Treba si dať pozor na to, že pásik musí byť nalepený správnym smerom, teda podľa šípky, ktorou je označený. Diódy sú totiž adresované a pri napájaní naopak by to nefungovalo.

Led pásik je napájaný pomocou 5V adaptéru a jeho prúd by mal byť vyšší, ako je odber všetkých led dokopy. Ide o adresovateľné RGB led diódy, kde každá potrebuje 60mA. Môj monitor ich obsiahlol presne 46, čo dáva dokopy maximálny odber 2,76A. Ja som teda použil 5V a 3A jednosmerný zdroj – klasický adaptér do zásuvky. Výstup napájania je teda 5V, čo je to správne napätie pre použitý led pásik a tretí vodič – digital in, je priamo pripojený k výstupu arduina – digital out 3. Arduino je napájané cez USB, ale nezabudnite, aby to fungovalo, musíte urobiť spoločnú kostru – mínusový vodič z napájania pripojiť aj do GND arduina. Myslím, že je to dostatočne jednoduché a vysvetlené a nie je nutné kresliť schému.

Cena led pásu dĺžky 2m (mám 55cm monitor, teda 2m postačili) bola približne 6€. Arduino som kúpil za približne 5€ a adaptér do zásuvky necelé 3€. Všetko kupované cez eBay. Celková cena je teda necelých 14€, čo je naozaj zlomok ceny profesionálneho riešenia. Aj keď ukážkové video nie je priamo z filmu, ale laserová show z youtube, poviem Vám, sledovať film s ambient light je naozaj super. Vyskúšajte…

Video si môžete pozrieť tu…

Verím, že sa Vám môj článok páči a že Vás navnadil dostatočne k tomu, aby ste si niečo podobné postavili tiež.

Marek Duda