Marek-Vlaky.eu Novinky a články Historicky XI. modelárske stretnutie, tentokrát v Španej Doline

Historicky XI. modelárske stretnutie, tentokrát v Španej Doline

Historicky XI. modelárske stretnutie, tentokrát v Španej Doline post thumbnail image

Tak ako každý rok, aj tento rok sa konalo ďalšie stretnutie nielen železničných modelárov s rodinami, tentokrát sme boli v Španej Doline. Je to obec neďaleko Banskej Bystrice a Harmanca, pýši sa hrdou banskou históriou a to je vidieť na každom kroku. V minulosti bola Špania Dolina známa hlavne vďaka ťažbe medi, teraz je vyhľadávaná turistami vďaka krásnej prírode a turistike, ktorú vďaka krásam prírody ponúka. 

Stretnutie bolo naplánované a organizované Majom, Jankou a Kubkom, ktorí sa tento rok na to podujali. Prebiehalo síce už od štvrtku, nám sa ale kvôli pracovným povinnostiam podarilo ísť až v piatok. To isté mal aj Norbi s Luckou a detičkami Lucinkou, Haničkou a Paľkom. 

Pôvodne sme mali ísť až v piatok popoludní, ale podarilo sa nám uvoľniť sa už dopoludnia, tak sme sa rozhodli navštíviť aj Harmaneckú jaskyňu. Cestou tam nám volala Lucka, že tiež idú skorej, ako si plánovali, tak sme sa dohodli a stretli sme sa už na parkovisku jaskyne. Sme naozaj radi, že to takto vyšlo, aspoň sme sa mohli ísť pozrieť do jaskyne aj s nimi. Výstup k jaskyni je trochu náročnejší, je tam síce pekný chodník, ale stúpanie sa miestami zdalo, akoby nemalo konca kraja. Všetci sme to však zvládli a ako odmenu za výstup sme mohli obdivovať krásy podzemia. 

Po návšteve jaskyne sme sa spoločne vydali na miesto konania stretnutia v Španej Doline. Chata bola prázdna, ostatní účastníci boli akurát na turistike. Ale nám to nevadilo, nakoľko nám nechali kľúče a teda sme sa mohli v kľude vybaliť. 

Nie dlho po nás sa vrátili aj ostatní a sme sa zvítali. Nasledoval už zaužívaný program stretnutí, teda jedlo, grilovačka, rozhovory a aj trochu popíjania. Deti sa spolu hrali, veď sa rok nevideli, tak si to vynahradili. Samozrejme sme sa boli aj prejsť po dedine, je to krásne miesto a nemohli sme si to nechať ujsť. Boli sme pozrieť napríklad aj známy Banícky orloj alebo kryté drevené schody ku kostolu. 

Druhý deň nášho stretnutia sme si urobili turistický program. Najskôr sme boli pozrieť Múzeum medi, kde nás sprevádzal a výklad nám robil skvelý lektor, nezaskočili sme ho otázkou. Bolo vidieť, že sa tomu rozumie a že ho to baví. Múzeum je krásne, je tam čo vidieť a dozviete sa o ťažbe medi naozaj veľa. Návštevu určite odporúčam. Nie je štátne, je to súkromná zbierka, preto ak sa rozhodnete pre návštevu múzea, prispejte im aj nejakým dobrovoľným darom, určite im to pomôže. 

Po návšteve múzea sme mali veľmi malé časové okno na prechod banským prekopom. V podstate ide o spojný tunel popod kopec, ktorý v minulosti slúžil predpokladám ako dopravná chodba. Na dĺžku má niečo vyše 1,5km, nie je osvetlený, ale dostali sme k zapožičaniu “čelovky”. Síce sme išli so sprievodcom, ale nejaký veľký výklad tam nebol. Ide síce o historické banské dielo, ale asi som na takéto niečo dosť náročný, lebo mne to prišlo ako obyčajná dopravná chodba s koľajou v celej dĺžke. Pre človeka, ktorý nikdy v podzemí tohto typu nebol to je rozhodne zážitok, ale pre človeka, ktorý žije v Banskej Štiavnici a chvíľu pracoval ako lektor v Banskom múzeu (skanzene) to bola taká bežná prechádzka. Cesta naspäť bola lesnými turistickými chodníkmi, obdivovali sme krásy prírody a občas aj dávali pozor, aby sme nestretli kráľa našich lesov (medveďa). Musím povedať, že prírodu tam majú fakt krásnu. 

Večer sme chceli ísť na Fakľový pochod, ale chybička sa vyskytla a nestihli sme ho. Prišli sme až na záver, keďže začal skorej, ako sme mali informácie. Mne osobne to ale nevadilo, bolo to určené pre deti a teda nemali skutočné fakle, ale led lampášiky. Majo, netráp sa, nie je Tvoja chyba, že si dostal zlé informácie. Konala sa však aj Tekvicová slávnosť, tak niektorí si aj zatancovali, zabavili sa a dokonca vyhrali drobné darčeky v tombole. 

Posledný deň sme mali program trochu rozdelený. Niektorí sme odchádzali domov kvôli povinnostiam už okolo poludnia, iní tam ešte ostávali do podvečerných hodín. My s “Norbiovcami” a Marian s Maťkom sme sa išli prejsť po turistickom náučnom chodníku. Pozreli sa sa aj na Španiu Dolinu z vtáčej perspektívy, boli sme totiž pozrieť haldy, ktoré voľakedy v minulosti baníci navozili z baní ako hlušinu pri ťažbe medi. Znovu sa budem opakovať, ale príroda a architektúra v tejto malebnej obci je úžasná, rozhodne odporúčam každému tam ísť pozrieť. 

Celé stretnutie bolo samozrejme dobre organizované s výborným jedlom, zábavou a spoločnosťou. Majo nám všetkým navaril tento rok namiesto gulášu výbornú kapustnicu, na ktorú tak ľahko nezabudnem. Taktiež sme grilovali rôzne druhy mäsa, každý niečo priniesol, tak sme zakaždým jedli niečo iné, aj keď zakaždým z rovnakého grilu. 

Viac si môžete pozrieť vo fotogalérii nižšie… (autori fotografií – Marek, Ivor, Norbi, Lucka)

Stretnutie bolo naozaj skvelé, ďakujem Majovi, Janke a Kubkovi za organizovanie a skvelý program, ako aj Norbimu, Lucke, Lucke, Hanke, Paľkovi, Ivorovi, Marianovi, Zdenke, Maťkovi, Ohurovi, Dáši, druhému Kubkovi, Romanovi, Monike, Evke, Adamovi a Erikovi (samozrejme aj organizátorom) za skvelý predĺžený víkend, super atmosféru a všetko čo k tomu patrí. Teším sa na ďalšie stretnutie o rok, ktoré by mal organizovať Norbi s rodinou.

Marek Duda

Značky:

Podobné články