MAREK - VLAKY.EU

Aby som sa asi v skratke predstavil. Volám sa Marek a momentálne sa živím ako CEO a administrátor vo svojej malej IT firme. Modelárstvu sa venujem približne od svojich 10 rokov, teda už viac ako štvrť storočia. Najskôr som začínal papierovými modelmi, z ktorých sa mi už žiadne nezachovali. Skúšal som aj plastikové modely, postavil som niekoľko lietadiel a vrtuľníkov, ale papierové modely boli moja srdcovka. Môj otec doma staval modelové koľajisko, respektíve začal stavať, mne sa to tak zapáčilo, že som ho chcel dokončiť. Medzitým som sa osamostatnil a odsťahoval od rodičov. Aby som nezanevrel na modelovanie, začal som stavať modely zo železného plechu pájkovaním a taktiež z dýhy. Urobil som napríklad aj westernovú súpravu, ktorá sa páči aj mojim modelárskym kamarátom. Niekoľko rokov som žil v anglicku, kde som rozšíril svoju zbierku o britské modely. Po návrate domov som pokračoval v zbieraní modelov, aj keď vlastne nejde o obrovskú zbierku, ale mám niekoľko modelov, s ktorými som vždy rád jazdil po svojom koľajisku.

Momentálne ale koľajisko opäť nemám, pretože som ho mal na povale (zrejmé z fotiek z povalového koľajiska), ktorá nebola odizolovaná a po niekoľkých sezónach sa to začalo nepríjemne prejavovať. Najhoršie na tom boli asi koľajnice, nakoľko v lete sa tam teploty blížili k 50-ke a v zime pod nulou a to sa musí prejaviť. Preto mojou prioritou pred stavbou koľajiska je izolovanie povaly.

Za svoju modelársku dráhu vďačím hlavne môjmu otcovi, ktorý ma k tomuto krásnemu koníčku priviedol. Pred asi piatymi rokmi si začal plánovať koľajisko v mierke N, len nejaké malinké z priestorových dôvodov. Preto sme mu na narodeniny kúpili súpravu dieselovej lokomotívy a 3 štvor-osých “uhlákov”. On si začal zhromažďovať materiály na splnenie svojho sna, ale bohužiaľ sa toho nedožil, umrel a nestihol ani začať opäť modelovať. Preto som sa rozhodol na jeho pamiatku postaviť to jeho koľajisko, aj keď neviem, čo mal presne v pláne, ale chcel som uskutočniť jeho sen. Takže aj keď modelujem v mierke H0, tak som toto jeho koľajisko postavil. Verím, že by sa mu moja realizácia jeho snu páčila.

Takže ešte raz Vás vítam a želám príjemné chvíle strávené pri prezeraní mojej stránky…

Marek Duda, administrátor

Niečo z mojej tvorby...

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a tvorbu nového obsahu. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá