Marek-Vlaky.eu Modelovanie Karosa LC-735, stavebnica od firmy SDVmodel v mierke H0

Karosa LC-735, stavebnica od firmy SDVmodel v mierke H0

Karosa LC-735, stavebnica od firmy SDVmodel v mierke H0 post thumbnail image

Často čítam rozdielne názory na stavebnice od firmy SDV. Niektorí modelári si ich kupujú radi a nevedia si ich vynachváliť, iní zase dávajú ruky preč. Čo modelár, to iný názor. Preto som sa rozhodol, že si jednu stavebnicu od tejto českej firmy kúpim a urobím si svoj vlastný názor. Môj výber padol na stavebnicu autobusu Karosa LC-735, teda autobus využívaný na zájazdy a diaľkové linky. Vybral som si ho kvôli tomu, že takýto autobus ešte nemám a dosť zohrala veľkú úlohu aj cena, ktorá bola približne 9€.

Stavebnica je balená v kartónovej krabičke s pekným dizajnom. Po otvorení krabičky som našiel niekoľko rámikov s dielmi v rôznych farbách, biele, čierne ako aj číre a transparentné červené. Pri stavebnici boli od výroby už aj popisy, konkrétne logo Probo Trans Beroun (pravdepodobne podnikový autobus), modré pruhy, ŠPZ a podobne, samozrejme nechýba ani návod. Celkový prvý dojem bol viac než dobrý.

Tento dojem však mierne upadol po detailnejšom prezretí dielikov stavebnice. Diely sú dosť nekvalitne vylisované, neviem, či je to spôsobené staršou formou, alebo čím, ale poviem Vám, že bolo naozaj veľa začisťovania. To mi ale neprekážalo, nakoľko modelovanie je aj o tom, že človek musí niečo tvoriť, upravovať, proste modelovať. Takže nič také hrozné. Horšie bolo to, že niektoré diely boli tak nekvalitne vylisované, že človek mohol iba hádať, pokadiaľ ich zabrúsiť, alebo ako to má byť. Navyše mostíky medzi dielikmi a rámikom sú dosť hrubé a pri akokoľvek opatrnom odrezávaní sa ľahko niečo zlomí. A aby som nezabudol, niektoré diely pasujú do seba pekne, ale niektoré akoby ani neboli k tej stavebnici. Takže brúseniu sa nevyhnete.

Stavba išla napriek týmto skutočnostiam celkom dobre. Nakoniec sa podarilo postaviť celkom dobre vyzerajúci autobus, neviem však presne posúdiť, či sedí rozmerovo a detailovo. Myslím, že áno, ale niekto znalý týchto strojov by možno namietal. Autobus som chcel dotvoriť samozrejme aj farebne. Pôvodne som chcel žltý, ale nakoľko boli v balení modré pruhy, tak som sa rozhodol, že ich skúsim. Musím povedať, že hneď po prvom pruhu som sa rozhodol pre pôvodný plán. Modré pruhy síce ako tak pasovali, ale miestami dosť bieda. Navyše pri jemnom opracovávaní pruhu na spodnej strane karosérie sa hneď roztrhol a odpadol. Takže pruh som odstránil, autobus zamaskoval maskovacou páskou… a nakoniec je predsa žltý. Rovnako aj pribalené Berounské ŠPZ sú nepoužiteľné. Nech som robil čo som chcel, z papiera sa mi ich nepodarilo dostať. Možno sa mali vystrihnúť a nalepiť aj s papierom priamo na model? 🙂 Preto som použil ŠPZ, logá ČSAD a aj obmedzenie rýchlosti s popisov od Sambu (nfmodely.sk), ktoré sú fakt dobré. Premýšlam, prečo popisy v stavebnici boli takto nekvalitné, žeby boli staré?

Napriek všetkým týmto neduhom sa mi však podarilo obohatiť svoju malú zbierku autobusov v mierke H0 o pekné modely našich kultových autobusov doby minulej. Keby som mal stavebnice SDV zhodnotiť, tak by som napísal asi toľko, že pokiaľ chcete konkrétny model a robí ho aj niekto iný, kúpte si radšej ten. Ak však nie je na výber a máte dostatok trpezlivosti, dá sa aj z tohto postaviť pekný model do zbierky. Chce to však naozaj veľa trpezlivosti a nervov.

Ďakujem za prečítanie článku a dúfam, že som Vám pomohol vo výbere Vašich budúcich stavebníc modelov.

Marek Duda

Podobné články