Marek-Vlaky.eu Modelovanie Kryté vozne Gbs, Gbgs a osobný vagón Be “Rybák” v mierke H0 od ES-Pečky

Kryté vozne Gbs, Gbgs a osobný vagón Be “Rybák” v mierke H0 od ES-Pečky

Kryté vozne Gbs, Gbgs a osobný vagón Be “Rybák” v mierke H0 od ES-Pečky post thumbnail image

Pred nejakým časom som si kúpil na NFmodely.sk stavebnice krytých nákladných vozňov Gbs a Gbgs v správe ČSD (bola možnosť aj ČD, ale ja robím III-IV. epochu) a v mierke H0. Týmto stavebniciam sa dosť teším, nakoľko sú to veľmi pekné vagóny a na našich tratiach aj dosť rozšírené.

Stavebnice sú od výrobcu ES-Pečky a ide o rezinové odliatky bočníc, strechy, podvozku, a doplnkov. Samozrejmosťou v balíku sú aj kinematiky spriahadiel, popisy, spriahadlá a foto-leptané doplnky. Súčasťou stavebnice neboli dvojkolia, nakoľko zatiaľ nemám v rezerve žiadne kovové, postavené modely majú dočasne plastikové. Pri najbližšej objednávke na NFmodely.sk určite kúpim aj kovové dvojkolia.

Stavba nebola komplikovaná, diely na seba krásne zapadajú. Akurát bolo potrebné jemne pilníčkom dobrúsiť niektoré časti – doliatky. Strechy vagónov dosadajú pekne, ale pozor, nie úplne od kraja čiel vagónov, ale približne od stredu hrúbky čela. Nie je to nejaký veľký problém, teda som to neriešil, vznikli tým aspoň rýmsy.

Vagón Gbs je spešninový, zelený, so sivou strechou. Pozabával som sa aj s leptanými doplnkami, ktoré som dofarbil podľa skutočnosti. Gbgs je zase celo-hnedý, určený je na prepravu sypkých materiálov. Tento druhý vagón má samozrejme aj násypníky a leptanú podlahu na streche. Celkový dojem oboch vagónov zlepšujú práve fotoleptané doplnky.

Jazdné vlastnosti sú už teraz skvelé, vagóny som dovažoval iba mierne. Kinematiky sú krátke, vďaka presnému zapasovaniu medzi vagónmi vznikla minimálna medzera. Predpokladám, že aj keď sú jazdné vlastnosti na dobrej úrovni, po výmene koliesok za kovové sa ešte viac zlepšia.

Nakoniec som postavil aj osobný vagón Rybák, ktorý bol trochu inej konštrukcie. Stavba však bola takmer identická, preto sa nebudem rozpisovať. Fotografia je v úvode článku.

Vznikla mi zaujímavá súprava, s ktorou sa teším na jazdy po koľajisku. Dúfam, že sa Vám páčia, ak chcete, prezrite si fotogalériu. Ďakujem za prečítanie článku a teším sa na prípadné komentáre.

Marek Duda

 

Značky:,

Podobné články