Marek-Vlaky.eu Modelovanie LaserCut doplnky pre koľajisko alebo modul

LaserCut doplnky pre koľajisko alebo modul

LaserCut doplnky pre koľajisko alebo modul post thumbnail image

V poslednej dobe sa dosť rozšírila ponuka rôznych doplnkov a stavieb od viacerých firiem. Mám na mysli doplnky alebo stavby vyrábané zatiaľ pomerne novou technológiou, rezanie laserom, čiže laser cut. Je to veľmi zaujímavá technológia, nakoľko materiál môže byť v podstate čokoľvek, papier, kartón, dýha, balza, plast a podobne. Navyše modelár si môže tieto stavebnice upraviť presne podľa svojej potreby a požiadaviek. To si síce môže aj pri plastikových stavebniciach, ale v tomto prípade je to o dosť jednoduchšie.

Ja som začal pracovať na koľajisku Ocinove N-ko a rozhodol som sa, že všetky domčeky, stavby a doplnky, ktoré je možné vyrobiť touto technológiou, budú z kartónu. Výhoda je, že tvrdený kartón sa dá kúpiť alebo zohnať v rôznych hrúbkach a dobre sa gravíruje a reže práve laserom. Dotvoriť sa dá už aj akýmkoľvek ostrým nožíkom, ktorý má každý modelár medzi svojimi nástrojmi.

Medzi moje prvé stavby pre Ocinove N-ko, ktoré budem potrebovať, patrí určite most. Most musím mať skorej, ako budem klásť koľajnice, nakoľko budú logicky aj na moste. Mosty robené touto technikou a ponúkané rôznymi firmami mi nevyhovovali, alebo pokiaľ sa mi nejaký páčil, tak bol drahý, preto som sa rozhodol,  že si urobím vlastný, oceľový. Najskôr som si ho musel nakresliť v krivkách, použil som na to voľne dostupný program Inkscape. Program je dosť jednoduchý, ale má aj pokročilé funkcie a keď ho človek ovláda, tak dokáže plne nahradiť napríklad Corel. Nasledovalo vypaľovanie do kartónu, nakoľko ale nevlastním laser, tak som to vypaľoval na lasery mojich dvoch kolegov a kamarátov (ďakujem Marek a Peťo za požičanie lasera). Nasledovalo dolaďovanie mostu a opätovné vypaľovanie. Pôvodne som chcel aj spojovacie plechy, ale vyzerali neprimerane veľké, keď som ich zmenšil, tak to zase vyzeralo dostatočne vtipne, že by sa aj moja mačka zasmiala… Takže som ich vynechal. Nasledovalo streknutie svetlo-sivou farbou a mierna patina hrdzou (olejová farba, odtieň sienna pálená).

Nakoľko budú potrebné aj iné doplnky, ako napríklad lavičky na stanicu a podobne, tak som si ich taktiež nakreslil a vypálil. Tie som si ale hneď urobil v dvoch mierkach, N pre Ocinove N-ko a H0 pre moje koľajisko na povale. Výsledok si môžete pozrieť na nasledujúcich fotkách. Na poslednej fotke sedí aj figúrka, tá je ale v mierke 1:100, preto nemá nohy opreté až o zem.

Niektoré produkty sú na trhu celkom zaujímavé, do pozornosti dávam panely vo všetkých rozšírených mierkach H0, TT a N od firmy NFmodely. Pokiaľ si ich chcete kúpiť, tak môžete tak urobiť na tomto odkaze.

Postupne si chcem takto povyrábať všetky potrebné detaily a veci potrebné pre Ocinove N-ko. Niektoré budovy budú od Atelier Wepe, ktorá ich vyrába touto istou technikou, ktoré však nemá v ponuke, tie si vyrobím sám. Viacej sa dozviete v budúcnosti, postupne počas stavby budú pribúdať fotografie, ale aj priebežné články so stavby.

Marek Duda

Značky:

Podobné články