Marek-Vlaky.eu Modelovanie Papierové stavebnice od Atelier Wepe

Papierové stavebnice od Atelier Wepe

Papierové stavebnice od Atelier Wepe post thumbnail image

Už dlhší čas som pozeral po papierových stavebniciach Atelier Wepe. Zameriavajú sa na budovy a stavby, ktoré sa nachádzajú, prípadne nachádzali hlavne na území Česko-Slovenska. Fotografie vyzerajú skvele, ale sú aj v skutočnosti také pekné?

Na stránke môjho obľúbeného eshopu NFmodely.sk som natrafil na tieto stavebnice.  V ponuke sú pre mierky HO, TT a aj N. Preto som sa rozhodol, že ich skúsim kúpiť a postaviť. Vybral som si obchod Jednota a rodinný dom, tzv. kocku, ktoré boli v socializme tak často budované.

Stavebnice sú vyrábané technológiou LaserCut. Pre tých, ktorí nevedia o čo ide, je to technika vypaľovania dielcov stavebnice laserom do kartónu alebo dýhy (v tomto prípade ide o tvrdený kartón). Je to pomerne nová technológia, ale verím, že sa Vám zapáči tak ako mne. Stavebnica jednoty, ktorú Vám priblížim v tomto článku je vypálená z dvoch hrúbok kartónu, 1mm a 2mm. Hrubé steny a podobné hlavné konštrukčné prvky sú z 2mm tvrdeného kartónu, čo im dáva dostatočnú pevnosť. Detaily ako rámy okien alebo zábradlie sú vyrobené na 1mm kartóne.

Diely stavebnice sú vypálené s veľmi veľkou presnosťou, všetky diely do seba presne zapadajú. Navyše rýhovanie detailov laserom je dostatočne kvalitné, už sa teším na výsledok stavby. Brúsenie nie je nutné, aj keď miestami som obrusoval časti, ktoré držali diely v rámikoch. Vyrezávanie z rámikov ide bez problémov. Celkovo ma pri stavbe nič neprekvapilo nepríjemne. Ako som už písal, technológia LaserCut umožňuje vytvoriť naozaj pekné modely.

Väčšie plochy odporúčam lepiť trochu zriedeným duvilaxom alebo herculesom tak, že natriete tenkú vrstvu lepidla na obe plochy a následne silno spolu stlačíte a zafixujete. Nakoľko použitý materiál je dosť savý, lepidlo vie zaschnúť dosť rýchlo a týmto spôsobom sa vyhnete prípadným zlým spojom. Mne sa to osvedčilo. Na fixáciu som samozrejme používal štipce. Takto som si zlepil všetky steny budovy a nechal preschnúť. Aj som ich chcel zaťažiť, ale materiál je dostatočne pevný, teda to nebolo nutné. Steny sa nevykrúcali ani nedeformovali.Týmto spôsobom som si pripravil aj strechu.

Keď som mal všetky hlavné súčasti zlepené, tak som namaľoval okené rámy, aby sa mi to neskôr po skompletizovaní nenatieralo zle.

Po preschnutí lepidla som sa rozhodol budovu skompletizovať. Na pracovnú dosku stola som si položil strechu hore nohami a nasucho som skúsil priložiť steny. Diely tak presne do seba zapadajú, že to držalo aj bez použitia lepidla. My však lepidlo použiť chceme. Preto som postupne lepidlom potieral hrany jednotlivých stien a lepil ich na miesto. Po preschnutí lepidla so prilepil aj schodisko a vykladaciu plochu pri dvere skladu. Nezabudol som ani na komín, nechceme predsa, aby zákazníkom bolo v zime chladno.

Farbiť som sa rozhodol až na koniec, aj keď by so mnou asi mnohý modelári nesúhlasili. Ja som mal na to dobrý dôvod. Hrany jednotlivých dielov sú totiž tmavšie, nakoľko boli vyrezávané laserom – teda sú akoby ohorené. Nechcel som mať totiž problémy trafiť odtieň, ak by som chcel použiť namiešané farby. Takže na väčšinu modelu som použil klasické modelárske farby. Stena – biela omietka je však maľovaná bielou temperovou farbou, ktorú som mierne zriedil. V podstate farbenie išlo celkom dobre, ale tá temperová farba sa dosť vsakovala a slabo kryla. Preto bolo potrebné urobiť viac náterov. Ja som urobil až 4, ale výsledok podľa mňa stojí za to. Strecha je natretá tiež modelárskou farbou, odtieň oceľ. Majú totiž strechu z pozinkovaného plechu, ktorú zatiaľ nenatreli 🙂

Stavba papierových stavebníc Atelier Wepe sa dá zvládnuť za niekoľko dní a bez vážnych problémov. Ide o naozaj kvalitné stavebnice, z ktorých sa dajú postaviť naozaj pekné budovy. Už sa nevien dočkať umiestnenia na koľajisko, čo teda ešte bude musieť počkať. Súbežne som robil dve budovy, ale fotil som priebeh iba jednej. Až na záverečných fotkách môžete vidieť výsledok – obidva domčeky. Ja osobne som nadmieru spokojný a tieto stavebnice môžem len odporučiť.

Marek Duda

Značky:,

Podobné články