Marek-Vlaky.eu Modelovanie Prestavba fotodiorámy, alebo fotodioráma po tretie

Prestavba fotodiorámy, alebo fotodioráma po tretie

Prestavba fotodiorámy, alebo fotodioráma po tretie post thumbnail image

Moja zbierka modelov sa v poslednej dobe dosť rozšírila. Či sa už jedná o lokomotívy, vagóny alebo automobily, rozhodol som sa, že si chcem svoje modely vyfotografovať a zdokumentovať. Dá sa to síce aj klasicky pri nejakom fotografickom pozadí, ja som sa ale rozhodol inovovať a vylepšiť svoju diorámu na fotenie. Najviac mi vadila cesta, ktorá nebola veľmi vhodná na fotenie autíčok.

Ako prvé bolo vymyslieť vhodné umiestnenie cesty a taktiež správnu polohu koľajnice voči svetlu pre krajšie fotografie. Svetlo je nastaviteľné s RGB led pásom a s teoretickým nastavením viac ako 16 miliónov odtieňov farieb.

Diorámu som nechcel žiadnu zložítú, niečo jednoduchšie, ale zase nie príliš. Proste niečo, kde by modely vynikli ale aby som sa nemusel hambiť za zábery. Takže ako prvé som vyrobil zjednodušené pozadie skaly – polystyrén, toaletný papier, temperové farby a kriedový prach. Toto pozadie sa mi ale veľmi nepáčilo a tak som v záverečnej etape urobil zásadný krok – nahradil som ho vytlačenou fotografiou s rozmerom 90x42cm. Ide o fotku lesa a hory v pozadí, stromy na fotografii sú približne v mierke stromov na dioráme, teda spolu sa to pekne hodí.

Nakoľko momentálne pracujem na prototype elektro-indukčnej cesty pre bezkáblové a bezbatériové osvetlenie automobilov, tak cesta obsahuje aj zabudovanú cievku práve na tento účel. Chýba k nej už iba elektronika, ktorá bude čoskoro, ale o tom až neskôr v ďalšom článku.

Dioráma obsahuje takmer všetko mojej výroby. Jediné kúpené detaily sú koľajnica, most, kaplnka, predzvesť, jeleň, vrak Trabantu a božie muky. Všetko ostatné som robil vlastnoručne. Stromy sú robené klasicky ako pri Ocinovom N-ku, ako aj kríky a húština. Skaly sú so sadry a patinované akrylovými farbami a kriedovým prachom. Použitá bola statická tráva od Poláka rôznych dĺžok, pričom trsy sú tiež moja výroba. Nebudem tu rozpisovať kompletné výrobné postupy, nechcem z toho urobiť siahodlhé čítanie. Myslím, že každý modelár má svoje postupy.

Dioráma mi zabrala niekoľko večerov, dokopy nie viac ako mesiac modelárskeho času. Celkovo som s diorámou spokojný a teším sa na fotografovanie modelov. A aby som nezabudol a navnadil Vás na pokračovanie, tak v budúcnosti plánujem foto-diorámu rozšíriť o ďalších 90cm smerom doprava, čo bude síce iná dioráma, ale bude spojená s touto.

Marek Duda

 

Podobné články