Marek-Vlaky.eu Modelovanie,Trať mládeže H0 Šachta Mária v mierke H0 – budova do budúceho areálu bane

Šachta Mária v mierke H0 – budova do budúceho areálu bane

Šachta Mária v mierke H0 – budova do budúceho areálu bane post thumbnail image

Keďže som sa pri práci v múzeu dosť dozvedel, dá sa povedať že až zaľúbil do baníctva, tak som sa rozhodol, že časť môjho koľajiska venujem práve baníctvu. Je to pochopiteľné, keďže žijem v Banskej Štiavnici. Mal som na výber z viacerých budov šácht, nechcel som iba holú vežu, preto som sa rozhodol pre murovano-drevenú ťažnú vežu. Najviac mi do oka padla budova Šachty Mária. Trochu som si dizajn upravil, ale naozaj iba minimálne.

Model je postavený z kartónu, má drevený obklad z dýhy. Banská klietka (výťah) je postavená z StripStyrene profilov, pletivo na klietke je urobené z plastovej sieťky proti hmyzu. Celé je to farbené olejovými farbami, drevo konkrétne umbrou pálenou, ktorá dáva nádych a atmosféru starého dreva natretého fermežou. Dvere sú tiež z dýhy, tie sú namaľované klasickou modelárskou farbou Revell.

Celá budova je osvetlená žltými led diódami s 1k rezistormi, môžem to teda napájať 16V striedavých alebo aj 12V jednosmerných. Tento rezistor tlmí svetlo dostatočne, aby nebolo príliž silné. No a pre zvýšenie celkového dojmu z budovy som sa rozhodol ju opatriť samozrejme aj banským logom – kladivo a želiezko, ako to banské budovy naozaj majú. Toto logo som dostal od kolegu a kamaráta z múzea, je to klasický odznak, ktorý som umiestnil na čelo veže.

Celkovo som s výsledkom spokojný, dúfam, že sa Vám model páči. Teším sa na ďalšie banské stavby, ktoré budú určite nasledovať, ale nechcem predbiehať. Takže príjemné prezeranie fotografií pod článkom…

Marek Duda

Podobné články