Marek-Vlaky.eu Modelovanie Škoda 706 RTO, model z odliatku, mierka H0

Škoda 706 RTO, model z odliatku, mierka H0

Škoda 706 RTO, model z odliatku, mierka H0 post thumbnail image

Pár mesiacov dozadu som postavil autobus Karosa ŠL11 z odliatku. Tento model odštartoval moju zbierku našich autobusov. Neskôr som postavil autobus Karosa LC-735 zo stavebnice od firmy SDV. Stavebnica bola jednoduchšia a výsledok nebol až tak dobrý, ako som očakával. Ďalší autobus, ktorý som vždy chcel je Škoda 706 RTO, preto keď sa objavil odliatok na nfmodely.sk, tak som neváhal a hneď som jeden objednal. Ďakujem Norbi za skvelý odliatok.

Stavba zabrala niekoľko dní, pričom najviac času som venoval práve zasklievaniu. Brúsenie nebolo problém, išlo to dobre. Vonkajšia strana odliatku a detaily sú na skvelej úrovni, akurát bolo viac brúsenia z vnútra, nakoľko odliatok mal trochu hrubšie steny. Ale pomocou modelárskej brúsky to išlo dobre. Súčasťou modelu sú aj odlievané kolesá, podvozok a interiér.

Podvozok a interiér som po vybrúsení zlepil dokopy, nafarbil. Kolesá som farbil osobitne a až následne vlepil na podvozok. Odporúčam ich však lepiť až po odskúšaní podvozku v kasni, aby boli presne na tom mieste ako majú byť.

Karoséria po vybrúsení dostala nástrek základnou farbou, následne biely nástrek a maskovanie pre nástrek pruhov. Pruhy som striekal na dva razy, najskôr vrchný, následne spodný, nakoľko mám maskovacie pásky iba širšie ako je medzera medzi pruhmi. Po nástreku nasledovali popisky kúpené tiež na nfmodely.sk, ktoré boli zafixované lakom. Až potom model dostal zasklenie, pretože lak používam polomatný a tým pádom by sklá ostali polomatné tiež. Vyrobené sú z Lexany hrúbky 0.38mm, ktorý sa dá dobre tvarovať a ohýbať aj za studena. To bolo nevyhnutné kvôli čelným a zadným oknám. Lepené sú disperzným lepidlom, ktoré ostane po vysušení číre a nenarúša celkový dojem z okien a modelu.

Na fotografiách si môžete pozrieť niečo z postupu, ako aj hotový výsledok stavby. Teším sa na Vás pri ďalších článkoch, na fóre a želám príjemné pokukanie….

Marek Duda

Značky:,

Podobné články