Marek-Vlaky.eu Modelovanie Stavba MUV69 a staničného batožinového vozíka “Jašterka” z odliatku

Stavba MUV69 a staničného batožinového vozíka “Jašterka” z odliatku

Stavba MUV69  a staničného batožinového vozíka “Jašterka” z odliatku post thumbnail image

Prinášam Vám dlho očakávaný článok o stavbe dvoch malých statických modelov, staničného batožinovéhe vozíka a MUV69. Článok píšem už druhý krát, nakoľko systémová chyba na servery spôsobila nejakú stratu údajov. Ale to sa stáva, hlavne že mi to nevymazalo moje modely… 😀

Takže článok začnem dvojdňovou stavbou vozíka Jašterka, alebo Bulharka, neviem presný názov. Ide o elektrický vozík na vozenie batožiny, ktorý sa používal u nás na staniciach za čias ČSD. Vozík sám o sebe je malý, má stanovište na sedenie a v celku jednoduchú obsluhu.

Tento model je postavený z odliatku od pána Číža, pri ktorom sme už zvyknutí na kvalitné odliatky. Ani tento nebol výnimkou, je naozaj kvalitný a práca s ním išla veľmi dobre. Celý som ho vybrúsil, zlepil a nafarbil za 2 večery. Pre lepšiu predstavu si pozrite fotoalbum…

Druhý model je MUV69-151, ktorý som sa z viacerých dôvodov rozhodol postaviť bez pohonu. teda ako statický model. Bude zaparkovaný na odstavnej koľaji na jednej z mojich staníc. V minulosti, ako aj stále dodnes tieto motorové vozíky vidíme na tratiach, kde spoľahlivo slúžia na servis, opravy a úpravy železničnému personálu. Preto som sa rozhodol pre statický model, lebo ide o odliatok a kvôli rozmerom modelu by som ho musel veľmi vybrúsiť. To by mohlo spôsobiť preslabenie modelu a následné znehodnotenie. Navyše v budúcnosti mám v pláne postaviť si takýto model aj s prívesným vozňom z fotoleptu, ktorý bude samozrejme už aj s pohonom. Ale to je hudba budúcnosti a určite na iný článok.

Aj tento odliatok je od pána Číža, teda kvalitu už asi ani nemusím spomínať. Opracovanie išlo bez problémov, ako aj striekanie a popisovanie. Striekanie bolo vlastne iba základnou farbou, nakoľko ide o malý model, rozhodol som sa ho natrieť štetcom. To bolo z dôvodu, že nevlastním airbrush a nechcel som kvôli tomu kupovať 3 spreje rôznych farieb. Takže taký malý kompromis. Natieral som dostatočne zriedenou farbou a radšej viacej vrstiev, aby nebolo vidieť ťahy štetca a aby som nezalial detaily. Myslím, že sa mi náter celkom podaril. A aby som neklamal, po zasklení a nalepení popisov a detailov som ho ešte strekol polomatným bezfarebným akrylovým lakom.

A teraz trochu skrytej reklamy.. Oba odliatky, ako aj popisy som kúpil na stránke NFmodely.sk, kde nakupujem takmer všetko potrebné. Takže ďakujem Norbimu za skvelý materiál na stavbu, jemu vďačím za to, ako sa mi v posledných rokoch rozšírila zbierka. Teším sa na ďalšie odliatky a iné materiály na stavbu práve z tohto eshopu, nakoľko tieto veci a za takéto ceny sa inde kúpiť nedajú.

Marek Duda

Značky:,

Podobné články