Marek-Vlaky.eu Modelovanie Vozeň Hadgs, stavebnica Bramos v mierke H0

Vozeň Hadgs, stavebnica Bramos v mierke H0

Vozeň Hadgs, stavebnica Bramos v mierke H0 post thumbnail image

Na trh sa dostávajú stavebnice Bramos v mierke H0 už nejaký čas. Aj ja mám vo svojej skromnej zbierke zopár modelov týchto výrobcov. Či už vozne Raj, Sas alebo Zas, sú to krásne modely. Preto som sa rozhodol, že si postavím od nich aj vozeň Hadgs. Nakoľko už pár rokov pôsobia, tak momentálne prichádzajú na trh aj s ronakými stavebnicami ale robenými novými formami. Preto som sa rozhodol kúpiť si stavebnice dve, jednu z pôvodnej formy a druhú z novej formy. Prinášam Vám svoje postrehy a porovanie stavby, ako aj finálneho výsledku. 

Stavebnica z pôvodnej formy

Stavebnica obsahujem takmer všetko potrebné na stavbu jedného vozňa Hadgs, vrátane leptaných doplnkov, dvojkolí, spriahadiel a štandardných kinematík Bramos. V stavebnici však nenájdete popisy ani závažie na dováženie modelu. Ja som si svoj model dovážil pomocou závaží z vrakovej rozobratej lokomotívy. 

Stavebnica nie je nejako zložitá, aj keď trochu potrápila, nakoľko návod je síce na dvoch stranách A4 formátu, ale nie je tam zrejmé, ktoré detaily kam idú. Plastové diely sú odliate dostatočne presne bez nejakých veľkých náliatkov, aj keď občas nejaké prebrúsenie bolo nutné. Nie je to však nič nezvyčajné, s čím by si modelár neporadil. 

Treba dať pozor napríklad pri skladaní bočníc, ktoré boli mierne prehnuté. Taktiež čelá, kde sa majú predvŕtať otvory na rebrík a madlá, mali síce pripravené malé dierky z vnútornej strany, ale niektoré boli nezreteľné, až vyduté opačným smerom. Kryty koľajnice posuvných dverí sú tiež dodané v dvoch variantách, fotoleptané, ako aj plastové. Ja som sa z praktických dôvodov rozhodol pre plastikové, ktoré mi pripadali lepšie, navyše sa dajú pekne prilepiť lepidlom Revell na plastikové modely. 

Stavba podvozku bola v podstate bez problémov, trochu bolo treba obrúsiť náliatok v priestore uchytenia kinematiky. Kolík na uchytenie strunky kinematiky nemá žiadnu drážku, ako je u modelov tohto výrobcu zvykom, čo ma dosť prekvapilo. Vybrúsil som si vlastnú a strunku som tam poistil prilepením malého kúsku plastu. Podvozky dvojkolí sú štandardne u týchto modelov spracované pekne, zvykom u nich je potreba mierne prehĺbiť ihlanové otvory na dvojkolia. Ja to zvyknem riešiť tenkým vrtáčikom, prípadne sa dá podvozok po vložení dvojkolí z bočných strán stlačiť prstami a oska si otvory zväčší. 

Na iných vozňoch Bramos sú kinematiky pevnejšie ako tu, tu mi prídu s väčšou vôľou, uvidíme, ako to bude celé v konečnom dôsledku jazdiť. Celkový dojem zo stavebnice je dobrý, aj keď iné stavebnice, napríklad Raj alebo Wap od Bramosu mi prídu mierne lepšie vyriešené. 

Stavebnica z novej formy

Stavebnica z novej formy sa od pôvodnej takmer nelíši. Stavba je v podstate identická s pôvodnou, čo ma ale prekvapilo, že na výliskoch bolo viac náliatkov ako na pôvodnej forme. Hlavne na bočniciach. Podvozky však sú na tom lepšie. Ďalší rozdiel je ten, že bočnice sú úplne rovné, teda sa s nimi lepšie pracovalo. Posuvné dvere som však musel zo zadnej strany mierne obrúsiť, nakoľko nepasovali presne tak, ako som čakal. Taktiež dierky na prevŕtanie boli na tom v podstate rovnako, ako v stavebnici z pôvodnej formy. 

Podvozky s dvojkoliami sú však na inej úrovni, ako v pôvodnej. Dvojkolia sú tam uchytené a voľne sa krásne točia bez akejkoľvek úpravy. Predpokladám teda, že jazdné vlastnosti budú lepšie, ako v prvej stavebnici. Taktiež kinematiky sú na tom mierne lepšie, aj keď tam bolo viac náliatkov ako z pôvodnej formy. Jedna kinematika však mala úplne zaliaty otvor na spriahadlo, čo sa dalo vyriešiť špicatým ostrým nožíkom. 

Porovnanie a záver

Z oboch stavebníc sa dá postaviť pekný model vozňa, ktorý bol na našich tratiach dosť často vídaný. Po postavení sú vozne v podstate identické, žiadne rozdiely vo výzore som nenašiel. Rozdiel tam však je v jazdných vlastnostiach, ktoré má stavebnica z novej formy mierne lepšie. Netvrdím však, že vozeň z pôvodnej formy nejazdí pekne, ale tam boli potrebné mierne úpravy podvozkov. Celkový dojem to však nepokazilo. 

Ja ich mám momentálne iba nastriekané matnou hnedo-červenou farbou, nakoľko nemám popisy, tak zatiaľ budú musieť nejaký čas takto vydržať. Pred popismi ich nastriekam lesklým lakom, následne zvyknem popisy zafixovať matným alebo pololesklým lakom, záleží od toho, či budú mať patinu alebo nie. 

Celkový dojem je dobrý, síce Bramos má aj lepšie stavebnice, ale kto tieto vozne chce v zbierke, tak ich odporúčam. Obe verzie, či už z pôvodnej formy alebo novej, majú svoje výhody aj nevýhody, preto je ťažké napísať, ktorý je lepší. Nová forma má lepšie jazdné vlastnosti, ktoré sa dajú dosiahnuť aj u vozňa z pôvodnej formy, ale zase má viac náliatkov. Ja za seba som ale veľmi rád, že som si tieto stavebnice zadovážil a stavbu som si celkom užil. Určite oživia moje ČSD vlakové súpravy, hlavne keď im urobím aj patinu. 

Marek Duda

Podobné články