Marek-Vlaky.eu Novinky a články Cestovanie vlakom áno, alebo nie?

Cestovanie vlakom áno, alebo nie?

Cestovanie vlakom áno, alebo nie? post thumbnail image

Pred pár dňami som bol v Leviciach. Nakoľko som dávno necestoval vlakom a mal som dosť času, tak som sa rozhodol, že tentokrát vlakom pôjdem. Bol som odhodlaný porovnať rôzne vlaky, našu Štiavnickú lokálku, osobný vlak aj rýchlik.

Ráno som sa dostavil na stanicu v Banskej Štiavnici, kde už čakal motorák 812 spoločnosti ZSSK. Nakoľko mám výnimku na nosenie rúška zo zdravotných dôvodov, ukázal som mu potvrdenie od lekára a bez problémov mi potvrdil, že to platí aj vo vlaku. Samozrejme odstup 2 metre sa v takmer prázdnom vlaku dá dodržať bez problémov. Cesta z Banskej Štiavnice do Hronskej Dúbravy bola príjemná, kochal som sa krajinou. Škoda, že už sa tak nečistí okolie trate ako v minulosti, lebo cestujúcim “zarastá” výhľad na krásy prírody.

V Hronskej Dúbrave som nasadol na vlak do Zvolena. Išlo o osobný vlak, respektíve súpravu 813+913. Takým som išiel prvý krát, príjemné cestovanie, ešte viac spríjemnené sympatickou mladou sprievodčíčkou. No a zo Zvolena do Levíc samozrejme rýchlik Tajov ťahaný Laminátkou. Cestovanie malo trvať približne 2,5 hodiny aj s približne pol hodinovým čakaním vo Zvolene, ale nakoľko medzi Zvolenom a Levicami, na úseku 77km, sa podarilo rýchliku nahnať 21 minút meškanie, tak to bolo trochu dlhšie. Aspoň že tie vlaky na seba pekne nadväzujú.

V Leviciach som vybavil všetko, čo som potreboval a nasledovala cesta domov. Zvolil som rýchlik Gemeran, tentokrát som sa ale rozhodol cestovať prvou triedou pre porovnanie. Gemeran mal už v Leviciach meškanie 10 minút, preto som mal obavy, aby som stihol vlak vo Zvolene do Dúbravy a tam následne do Štiavnice. Tieto vlaky na seba pekne nadväzujú a dá sa cestovať prakticky bez čakania.

Z prvej triedy som milo prekvapený. Cenový rozdiel od druhej triedy nie je veľký. Sedačky sú síce podobné ako v druhej triede, ale kupé sú širšie a teda je viac miesta na nohy. Taktiež na podlahe nie je linoleum ale koberec a hlavne je všetko čistejšie. Po pár kilometroch prišiel sprievodca a podal mi minerálnu vodu príznačne nazvanú VLAQUA. Ďakujem pán sprievodca. Rýchliku sa ešte predĺžilo meškanie o ďalších 15 minút, čo už bolo po čase odchodu vlaku zo Zvolena do Dúbravy. Preto som na internete hľadal náhradný plán dopravy domov.

Ďalšie prekvapenie ma čakalo vo Zvolene. Keď som vystúpil z rýchliku, tak som zistil, že osobný vlak Zvolen-Levice, ktorým som chcel ísť do Hronskej Dúbravy, tam čakal na príchod rýchliku. Výborne, presadol som a už som sa viezol pár kilometrov smerom naspäť. Taktiež Štiavnická Anča (812-ka premávajúca medzi H.Dúbravou a B.Štiavnicou) v Dúbrave čakala. Železnice tieto vlaky nastavili tak, aby na seba nadväzovali a aby cestujúci mali zjednodušené cestovanie. A keďže rýchlik mal meškanie, tak tieto prípojné linky poctivo čakali. To ma nesmierne tešilo. Takže moje cestovanie vlakom BS-LV-BS bolo bez problémov a nemilých prekvapení.

Jediné, čo ma mrzí je stav našich tratí, napríklad v okolí Novej Bane, kde sa rýchlik vliekol asi 15-20km/h (odhadujem) na úseku niekoľkých kilometrov, možno kvôli technickému stavu trate, alebo kvôli ostrejším zákrutám? Nie som si istý. Taktiež si pamätám, keď som bol malý, tak som so starkou často cestoval vlakom a vtedy okolie trate pravidelne čistili od porastov. Teraz to už asi nerobia v dostatočnej miere, ak vôbec, teda výhľady už nie sú také, ako voľakedy. Taktiež je smutné vidieť chátrajúce stanice a traťové budovy, ktoré sú často už pred rozsypaním alebo devastované vandalmi. Vo väčších mestách sú stanice pekné, ale menšie obce alebo dediny už postihuje iný osud. Môžu za to poloprázdne vlaky? A ešte jedna vec, z detstva si pamätám plné odstavné koľaje nákladných vozňov, či už v Leviciach, na Novej Bani alebo v Hronskej Dúbrave, teraz je to všetko prázdne. Aj v Leviciach boli obsadené iba dve koľaje, aj to iba pár vagónmi. Spoločnosti už proste vo veľkom využívajú nákladnú autodopravu, žeby sa to oplatilo viac ako vlak?

Celkovo som si vo vlaku dobre oddýchol, určite je pohodlnejší ako autobus alebo auto. Cestovanie síce trvá dlhšie ako autom, ktorým by som sa do Levíc dostal za približne za 45 minút (43km autom, 108km vlakom), ale stojí to za to pohodlie a zážitok. Pokiaľ teda máte naplánovanú cestu a nie ste v časovej tiesni, určite cestu vlakom odporúčam. Viem, že ja vlak ešte určite využijem, je to skvelý spôsob cestovania. Za mňa teda CESTOVANIE VLAKOM – ÁNO

Marek Duda

Značky:
0 0 Hlasov
Article Rating
2 Comments
Najstaršie
Najnovšie Najhorúcejšie
Riadkové hodnotenie
Zobraz všetky komentáre
Samba
3 rokov dozadu

Marek: …no čo povedať?! Pekne si to opísal a ja môžem potvrdiť, že cestovanie vlakom je celkom príjemné a prípoje sa čakajú navzájom. Nedávno som totiž aj ja cestoval z Lučenca (respektíve z Fiľakova) do Žiliny s prestupom vo Zvolene a v B.Bystrici. Keď to niekoho donúti, alebo sa len chce vlakom previesť, tak nech túto dopravu kľudne využije. Naozaj sa Slovenské železnice dosť snažia aby cestovanie vlakom bolo čo najviac v poriadku.

Podobné články