Mostový překladač kolejí, rukovačka, pro mnohé výraz neznámý, stroj ještě neznámější. V podstatě se jedná o stroj, který za jízdy posunuje kolej o až 1m do strany, dále slouží hrubé mu vyrovnání polohy koleje v uhelných lomech. Předlohou je stroj odstavený, dle zajištěné dokumentace, někdy okolo roku 2005. Od té doby sloužil jako zásobárna ND pro ostatní překladače. Jelikož jeho čas fyzické existence se téměř završil, rozhodl jsem se jej (zatím jako maketu) ztvárnit i v modelu, aby bylo možné tento unikát nafotit model a předlohu spolu. Model je sice již hotov, nicméně fotografie ze stavby budu přidávat postupně. Nemám zachycenou stavbu od prvopočátku, takže začneme pár pohledy na reál a nahrubo sestavenou skříň....
Z*
Naozaj zaujímavý stroj, niečo také vidím prvý krát. Tieto špeciálne zariadenia majú dačo do seba, ako sa hovorí, určite skvelý nápad na stvárnenie v modelovej veľkosti. Základ modelu už teraz ukazuje, že to bude pekný a jedinečný model, teším sa na fotky hotového
Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...
Lukáš: ... ako vždy niečo zaujímavé o čom som ani netušil, že existuje. Možno som nechápavý, ale nerozumiem "posunuje koľaj až o 1m do strany"??!! To akože zaštrkovanú koľaj s podložím posunuje do strany až o 1m??!! Z akého dôvodu by to bolo potrebné??!! No nechápem!!!
@samba Vysvětlím, a doufám že dobře. Povrchový důl, těžba postupuje, velkostroje se pomalu ale jistě posunují a pokud pracují v technologickém celku s kolejovou dopravou, ať už je to těžba hlušiny, zakládání hlušiny nebo těžba uhlí, je potřeba, aby s velkostroji migrovaly i koleje. Zde se však nejedná o koleje, jak je znáš - těleso, podloží, štěrk...zde se jedná o koleje položené na plání ledabyle zasypané škvárou nebo ničím. Jedná se o tvz "pohyblivé" koleje, na kterých je rychlost do 15km/h. A migraci kolejí provádí právě překladače kolejí buď průběžně po metrech a nebo pak na větší vzdálenosti, kdy se kolej na několika místech rozdělí a popotáhne ji postupně buldozer. Na novém místě se kusy spojí a rukovačka provede "jemné" srovnání jak do výšky, tak do směru.
Jak taková trať vypadá se podívej na fotce, vpravo od koleje je ještě vidět prostor, odkud se trať přesunula, no a takto postupně migrují všechny koleje u velkostrojů. Trasy k nim jsou o něco lepší, ty jsou sice také vedené jako pohyblivé, ale jsou stabilnější. často migrují jen "ocasky" u technologie.
Taková pohyblivá a zároveň stabilní trať pak vypadá nějak takto.
Tyto tratě mají pro civilistu i nezvykle provedené trolejové vedení, sloupy jsou přichyceny přímo ke koleji, takže při přesunu koleje rovnou migruje i trolej.
Na stabilních úsecích už máme "klasickou" trať
Z*
Lukáš: ďakujem za objasnenie, už som znovu trochu múdrejší a viem si to predstaviť. Ako som spomínal, prídeš vždy s niečim zaujímavým a novým pre nás obyčajných vláčkarov.
Další část fáze stavby - střecha. Ta je ve skutečnosti složena z mnoha odnímatelných segmentů. Zaměr v modelu - spáry mezi segmenty gravírované + gravírované linie ohybů. Realita hrůza jak na ohýbání, tak na tmelení linií ohybu , tak na vzhled.Takže jsem tuto nepovedenou střechu použil jako nosný díl a na něj vrstvil pásky papíru. Výsledek nebe a dudy....
Z*
Tvoje modely sú úplne jedinečné, také sa len tak niekde nevidia. Fakt som rád, že si sa sem vrátil, ďakujem
Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...
Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem