Banská Štiavnica, Slovenská Republika +421 948 156 987 info@netbis.sk
Slovak Czech English German

Prihlásenie

Dotácie

Ďakujem za Vaše príspevky. Budú použité na rozšírenie a stavbu koľajiska, taktiež nákup lokomotív, vlakov a iných doplnkov. Informácie o Vašej karte ani účte sa ku mne nedostanú, celé je to spravované cez PayPal, teda bezpečnosť zaručená. Ešte raz ďakujemKrajinkovanie Ocinovho N-ka, časť 3.

Za posledných pár týždňov som pokročil s koľajiskom Ocinove N-ko o veľký kus dopredu. Celkom ma to teší, lebo som bližšie k tomu, aby na Vianoce bolo "hotové". Prečo "hotové" v uvodzovkách? Odpoveď je jednoduchá, každý modelár totiž vie, že koľajisko nikdy nie je hotové... :) Vítam Vás teda pri čítaní a fotogalérii tohto článku, tretej časti krajinkovania Ocinovho N-ka.

V predchádzajúcom článku som písal o stavbe dediny, krajiny a jazera, taktiež niečo o zalesňovaní. Nakoľko ďalší postup bol práve dotrávanie zelene, zameriam sa hlavne na to. Ako som už písal, niektoré stromčeky som kupoval na nfmodely.sk, niektoré mám od Aleša Okšu, a niektoré, doteraz hlavne listnané, som si vyrobil sám. Odvety sa však konalo modelárske stretnutie, na záver ktorého sme navštívili práve Aleša v Lopeji. On stavia koľajisko Telgártska Slučka a on je autorom krásnych ihličnatých stromov. Bol tak ochotný, že mi ukázal postup výroby ihličnanov, dokonca mi daroval nejaký vzorkový materiál. Ja som to hneď využil a vyskúšal som robiť vlastné stromy. Prvé pokusy nedopadli dobre, ale postupne som si to nacvičil za pomoci Aleša, Norbiho ale aj ostatných členov fóra.

Postup nebudem presne rozpisovať, ale stromčeky sa dajú robiť zmotávaním viazacieho drôtu, do ktorého sa zapletú jednotlivé vetvičky. Nakoľko tu v Banskej Štiavnici som nezohnal presne taký drôt, ako som potreboval, tak som si svoj postup trochu upravil. Začal som kmene robiť zo špajdlí, na ktoré som postupne namotával jednotlivé vetvičky. Následná imitácia kôry a nastriekanie povrchovou farbou, to sú už štandardné postupy výroby stromkov. Na ihličie sa dá použiť ako základ 4,5mm až 8mm statická tráva. Ja používam 6mm a 8mm. Následne jednotlivé ihličia môžeme vytvoriť pomocou farbeného molitánu, konkrétne Mikro Purex od Poláka, prípadne podobného. Mne sa však osvedčila namiesto Purexu aj 1mm statická tráva, ktorá krásne imituje ihličie. Stromy sa mi veľmi páčia všetky, či už NeuModel z NFmodely, Alešove alebo aj moje.

Nezabudnuteľnou súčasťou prírody sú aj kríky a húštiny. Pri ich výrobe sa mi najviac osvedčilo kokosové vlákno ako základ, ale dá sa použiť aj sisaľ. Následne oblepenie 8mm statikou a samozrejme mikro Purexom. Výhoda statických tráv a aj Purexov je dostatočné množstvo farebných odtieňov, takže môžete použiť aký len chcete. Dá sa vytvoriť krajina každého ročného obdobia... :)

Medzitým pribudli na koľajisku aj prví kúpajúci sa, skladníci a dokonca aj nejaké zvieratká. Kúpajúci sa ako aj ovečky na ľavej strane koľajiska sú kúpené cez ebay, jelene ako aj ich príslušenstvo (posed, krmelec) boli darček od kamaráta a modelára Zbyňa.

A čo by to bolo za koľajisko, keby jeho obyvatelia museli chodiť všade pešo? Preto pribudli zatiaľ 4 vozidlá. Prvé je Volkswagen dodávka, ďalej 2x Opel Rekord, ktorých síce u nás asi nebolo veľa, ale naše vozidlá v tejto mierke je problém zohnať. Posledný je traktor Zetor 50, ktorý som postavil zo stavebnice pána Štepničku (ospravedlňujem sa, ak som skomolil meno). Stavebnica má približne 21mm na dĺžku a skladá sa z 22 dielikov. Bola to veľká piplačka. Pre porovnanie veľkosti je na poslednej fotke s 10 centovou mincou. :)

A čo nás ešte čaká? Rozhodne detailovanie, dokončenie elektroniky a nejak skultúrniť rám koľajiska, nakoľko je v obývačke a nechceme vidieť polystyrén. Premýšlal som aj o kompletnom zasklení, ale nie som si ešte istý, že to aj zrealizujem.

Ďakujem za prečítanie článku, a aby som nezabudol, ďakujem kamarátom Zbyňovi alias Dedovi, Norbimu alias Sambovi, Alešovi alias Modeln za praktické darčeky na Ocinove N-ko. Taktiež ďakujem švagrinke Magde a bratovi Ľubošovi za finančný príspevok na nákup stromčekov a materiálov na výrobu stromčekov. A nesmiem zabudnúť ani na ostatných kamarátov modelárov, ktorí mi radili počas stavby, bez Vás by som sa asi nedostal až sem, respektíve ak aj áno, určite by to nebolo tak pekné koľajisko, ako to je.

Marek Duda

 

 

Komentárov   

+2 #1 Utešené koľajiskoSamba 2016-09-18 19:49
Tak je vidno, že si sa v modelárskom umení posunul o poriadny kus dopredu. Krásne sa pozerá na túto fotodokumentáciu, ktorá je poriadne rozsiahla a ponúka "kukajúcenu" a "kochajúcemu sa" prehľad o tom ako celé koľajisko vyzerá. Tiež sú tam pekné zábery celého koľajiska čo prezentuje aj rozmanitosť koľajiska na takom "malom" priestore. Zazelenenie a oživenie je na vysokej úrovni, zaa čo b sa nemuseli hanbiť ani modelári, ktorí svoje koľajiská, alebo modul vystavujú aj na verejných výstavách, dokonca som presvedčený, že toto koľajisko b určite zaujalo aj porotu na nejakej výstave. Proste PEKNÉ, PEKNÉ, PEKNÉ!
+1 #2 RE: Krajinkovanie Ocinovho N-ka, časť 3.Marek 2016-09-18 19:52
Ďakujem Samba. Sám som prekvapený, že sa mi to takto podarilo. Ale viem, pre koho som to robil, tak asi preto. Tvoje slová ma veľmi tešia, ale myslím si, že na výstavy to ešte nie je. Na Vás všetkých skvelých krajinkárov sa zatiaľ nehrabem. :)
+2 #3 ParádaRadko 2016-09-19 11:56
čo viac dodať? naozaj krásne,utešené koľajisko,ktoré by sa tvojmu ocinovi určite páčilo :)
+1 #4 RE: Krajinkovanie Ocinovho N-ka, časť 3.Marek 2016-09-19 12:43
Ďakujem Radko. Tvoje slová ma potešili :)

Pre pridávanie komentárov sa prihláste prosím.

Marek Duda