Marek-Vlaky.eu Novinky a články Modely poháňané skutočnou parou alebo nič pre “rátačov nitov”

Modely poháňané skutočnou parou alebo nič pre “rátačov nitov”

Modely poháňané skutočnou parou alebo nič pre “rátačov nitov” post thumbnail image

Mnohý z Vás už vedia, že modelárstvu sa venujem už štvrť storočia. Prešiel som cez papierové modely na plastikové a postupne k železničnému modelárstvu. Postavil som aj nejaké lode, či už plastikové alebo by sa našli aj nejaké drevené, z ktorých sa však už nezachovala ani jedna. Málokto však vie, že mojim najväčším snom je vlastniť model parnej lokomotívy v nejakej “exotickej” mierke, napríklad 1:4, 1:8 alebo podobne. Asi 10 rokov dozadu som si dokonca kúpil v aukcii technické nákresy jednej takejto lokomotívy, teda modelu lokomotívy. Ide o Britskú lokomotívu s označením Southern 422. Ukážku si môžete pozrieť nižšie – výkresy nemôžem komplet zverejniť, aj keď som ich kúpil.

Kto vie aspoň trochu čítač výkresy, vie si predstaviť, aký pekný model sa dá z toho postaviť. Určite ste si všimli, že miery sú tam popísané britské, nakoľko ide o pôvodný výkres z Veľkej Británie, navyše starý niekoľko desiatok rokov. Možno sa mi raz podarí niečo také vlastniť. Pre zaujímavosť a na navnadenie, respektíve aby ste pochopili, prečo sa mi niečo také páči, pripájam niekoľko fotografií, niektoré som odfotil ja, iné som dostal darom od tvorcu týchto modelov, nakoľko som nemal som sebou fotoaparát a jeho modely boli naozaj dokonalé. Jednoducho mi venoval svoje súkromné vyvolané fotky (mimochodom, dnes som ich celý deň skenoval do digitálnej podoby a upravoval na použitie na webe).

Pevne verím, že sa Vám môj netradičný článok páči, tak prajem príjemné kochanie sa a ako hovoria železničiari, “Nech to para tlačí”

Marek Duda

Podobné články