Marek-Vlaky.eu Modelovanie Prestavby modelov Gorily od Pika v mierke H0

Prestavby modelov Gorily od Pika v mierke H0

Prestavby modelov Gorily od Pika v mierke H0 post thumbnail image

Na tento článok sa veľmi teším. Nie je síce veľa toho, čo môžem napísať, ale tento typ lokomotívy je môj obľúbený z našich tratí. Preto sa pokúsim aspoň niečo napísať.

Hlavná časť prestavby spočívala v nátere. Pôvodný prototyp vyšiel z továrne v sivej farbe so širokým bielym pásom. Tento stroj bol na testovacích jazdách veľmi úspešný a používa sa dodnes. Po skúškach dostal červeno-biely náter, ale v posledných rokoch mu vrátili jeho nádhernú sivú farbu. Momentálne má tuším číslo 350.0001 a je stále v prevádzke, samozrejme po modernizácii.

Aby som sa zbavil starého náteru, tak som model kompletne rozobral. Z kasničky muselo ísť všetko dole. Nasledoval liehový kúpeľ, ktorý úplne odstránil starý náter. Pozor, je nutné striehnuť čas, nakoľko keby bol model pridlho v liehu, tak by ho to mohlo nenávratne poškodiť rozleptaním alebo podobne. Tento postup som našiel na zahraničných fórach, toto bola prvá lokomotíva, kde som takto postupoval a musím povedať, že sa to osvedčilo. Škoda len, že som si nestopol čas, aký bol potrebný na odstánenie starej farby. Ale to je asi aj tak individuálne podľa modelu. Nasledovala základná farba a biely pás, ktorý som zamaskoval a model strekol stredne sivou farbou.

Nakoľko pôvodná kasnička nebola kompletná, chýbali jej nejaké veci, pantografy, šperky na streche a čo je hlavné, komplet pojazd, tak som kúpil cez ebay.com druhú rovnakú gorilu. Tá mala kasničku v dosť zlom stave, ale zase pojazd ako aj komplet vybavenie bolo úplné a nepoškodené. Musel som akurát mierne povyrovnávať pantografy, nakoľko sa pravdepodobne mierne ohli počas cesty z nemecka. Môj model je teda postavený z dvoch goríl. A aby som nezabudol, tabuľky s číslom sú od Bankových vyrobené na mieru a ostatné popisy sú od Jírana 🙂

Pojazd nebolo nutné opravovať ani nejak upravovať, nakoľko jazdí dokonale. V podstate sa vyrovná ostatným mojim Gorilám, ktoré sú originál. Celkovo všetky jazdia dobre, a to, čo niektorí modelári “vykrikujú” týmto modelom, že sa na výhybkach kolíšu kvôli vysokému ťažisku, mi absolútne neprekáža. Moja modrá Gorila bola totiž prvou lokomotívou, ktorá bola moja, kúpil mi ju môj ocino, keď som bol ešte malý a hneď som sa do nej “zabuchol” 😀

Ďakujem za prečítanie článku a teším sa na Vaše komentáre. Teraz si ešte vychutnajte aspoň zopár fotiek, ktoré ale neobsahujú fotky priamo z prestavby, nakoľko zrovna vtedy ma akosi nenapadlo fotiť.

Marek DudaNakoľko Gorila je naozaj moja obľúbená lokomotíva, tak mojim cieľom je mať všetky možné farebné mutácie tejto lokomotívy v zbierke. Hlavne teda vo farbách ČSD, ale určite som nezanevrel ani na iné železničné správy, prípadne novšie epochy. Preto som pár dní dozadu prerábal ďalší model tejto lokomotívy do menej obvyklého náteru ČSD. Tento náter bol používaný iba na niekoľkých strojoch tejto rady a iba necelý rok. Preto nie je až tak známy ako ostatné. Čo sa týka stavby, tak je to v podstate to isté, čo spomínaný model vyššie, preto nebudem veľa písať, iba priložím zopár fotiek. Mimochodom, tento model má úplne iný typ pojazdu, ako pôvodná Gorila od Pika, tu som robil vlastný pojazd z dielov s centrálne uloženým motorom Matsumi. Viac už na fotkách.

Marek Duda

Podobné články