Marek-Vlaky.eu Modelovanie Prestavba parnej lokomotívy BR89 na 310.0118 “Kafemlejnek” v mierke H0

Prestavba parnej lokomotívy BR89 na 310.0118 “Kafemlejnek” v mierke H0

Prestavba parnej lokomotívy BR89 na 310.0118 “Kafemlejnek” v mierke H0 post thumbnail image

V poslednej zásielke z eshopu NFmodely.sk mi prišli okrem iného aj dve malé lokomotívy BR89 od firmy Piko, ešte pôvodné samozrejme. Jedna je v zberateľskom stave a tá druhá bola určená na prerábku na Kafemlejnka. Vlastne pôvodne mal z nej byť použitý iba pojazd pre odliatok 310.0 “Kafemlejnek” od pána Číža. Po dôkladnom premeraní pojazdu ako aj odliatku som sa však rozhodol, že nebudem do pojazdu zasahovať, nakoľko potreboval iba malú údržbu a teda nebudem ho skracovať. Dôvodom bolo aj to, že k pojazdu bola dodaná aj pôvodná kasnička lokomotívy, ktorá bola mierne poškodená, však nič hrozné. Preto som sa rozhodol túto kasňu upraviť a prerobiť na kvázy Kafemlejnka, aj keď je mierne dlhšia, ale dosť sa podobá.

Nešlo o nič veľké, jednoduchá prestavba, ktorá zahŕňala hlavne zlepenie popraskanej kasne, hlavne v časti kabíny. Časť strechy bola odlomená, preto som to tam na tom mieste vybrúsil a vlepil kúsok plastu. Ten som následne zabrúsil na potrebný rozmer, ako aj vytmelil spolu s ďalšími nechcenými poškodeniami a otvormi. Po uschnutí tmelu som ho riadne vybrúsil, aby nebolo nič vidieť. Na kasni chýbali predné nárazníky a svetlá, tie som doplnil so starších zásob. Ešteže mám doma nejaké súčiastky zo starých “šrotíkov”, čo má doma asi veľa modelárov. Kasňu som nechcel nejako extra upravovať, ostatné veci a doplnky mala nepoškodené, preto som ju rovno odmastnil liehom a nastriekal.

Po nástreku aj vrchnej vrstvy farby prišlo na rad uhlie. Na zásobník uhlia nad kotlom a vodojemom som nalepil tenké prúžky dýhy a “znečistil” som ich veľmi riedkou čiernou farbou. Pôvodne som chcel, aby boli hnedé, ale po zhliadnutí mnohých fotografií na internete som sa rozhodol, že budú čierne používaním. Následne nasledovalo nalepenie skutočného uhlia pre dotvorenie efektu. Na záver som kasňu doplnil popismi, tiež kúpenými na nfmodely.sk (ešteže na aršíku sú popisy až na dve lokomotívy súčastne, lebo jedna sada pôjde na odliatok). Nasledoval už iba nástrek matným lakom.

Pojazd bolo potrebné rozbehať, miestami zadrhával. Bádaním som zistil, že jedno ozubené koliečko je uvoľnené a teda som ho dal do správnej polohy. Ako som ale zistil, má väčšiu vôľu, ako by malo mať a teda jazda ešte nie je úplne plynulá. Budem to musieť vyriešiť, pravdepodobne výmenou ozubeného koliečka. Také ale momentálne nemám, preto budem musieť chvíľu vydržať.

Podvozok, ako aj kolesá lokomotívy dostali čierny náter, kontakty ako aj kolesá som dokonale vyčistil liehom a prevody veľmi opatrne namazal pre lepší chod. Sice jazdí, ale nie je to tak plynulé, ako by malo, nič, čo nevyrieši vyššie spomínaná výmena ozubeného koliečka.

Skompletizovaná lokomotíva vyzerá naozaj skvele, nie je to síce originál 310-na, ale aj tak mi robí veľkú radosť. Ďakujem Samba a NFmodely.sk za skvelý model.

Marek Duda

Podobné články