Marek-Vlaky.eu Modelovanie Stavba elektrickej lokomotívy E499.015 “Bobina” ČSD z odliatku

Stavba elektrickej lokomotívy E499.015 “Bobina” ČSD z odliatku

Stavba elektrickej lokomotívy E499.015 “Bobina” ČSD z odliatku post thumbnail image

Tak a je to tu. Môj dlhoočakávaný článok ohľadne jednej z kultových lokomotív E499.1 je na svete, ako aj tento model. Pokúsim sa Vám v krátkosti predstaviť túto lokomotívu, bez ktorej si naše trate v minulosti pomaly ani nevieme predstaviť, ako aj stavbu tohto modelu v mierke H0 z odliatku.

Tieto elektrické lokomotívy boli vyrábané v rokoch 1953 až 1958 v továrni Škoda. Konkrétna predloha pre môj model, teda lokomotíva označená číslom E499.015 bola vyrobená v roku 1954. Model je vo farbách pôvodnej lokomotívy tak, ako vyšla z továrnej linky. Lokomotíva bola vyrábaná na jednosmerné napájanie 3KV. Lokomotívy postupne vytláčali parné stroje najskôr na významnejších tratiach, neskôr plne nahradili parné lokomotívy v osobnej ako aj nákladnej doprave.

Predloha pre môj model, teda lokomotíva E499.015, bola pôvodne pridelená depu Praha. Tieto lokomotívy sa však často menili medzi depami, nemám však informáciu, kam následne išla, preto som zapojil moju fantáziu a moja lokomotíva skončila podľa popisu v depe Bratislava (aj kvôli obmedzeniu popisu…). Mne to však nevadí, môj model – moje pravidlá cool

Odliatok tejto lokomotívy som dostal do daru od kamaráta Sambu, ako aj pojazd. Hovorí sa, že darovanému koňovi sa na zuby nepozeraj, takže tieto nasledujúce vety berte nie ako sťažnosť, ale ako fakt, aby som priblížil situáciu. Kasnička z odliatku od pána Molatu bola už čiastočne vybrúsená. Miestami až príliž prebrúsená, nebojím sa povedať, že až do hrúbky papieru. Kasnička bola lepená, pravdepodobne po nejakej nehode, niektoré diely nelícovali úplne presne. Ja som ju však nerezal, lebo to nebolo až tak hrozné, ale som kúpil ten najjemnejší tmel na karosérie áut (nemám nablízku žiadny modelársky obchod) a tým som kasničku tmelil, brúsil, tmelil, brúsil… až pokým som nebol spokojný. Pojazd bol na tom tak podobne. Nebol síce rozbitý, ale bol kompletne nefunkčný. Celý som ho rozobral, kompletne prečistil, vyčistil uhlíky ako aj styčné plochy, rozhýbal prevody a dúfal, že sa rozbehne. Pôvodne som chcel rozbehať aspoň jeden z dvoch poháňaných podvozkov, že reku druhý bude vlečený po vybratí prevodov, ale podarilo sa mi opraviť obidva. Lokomotíva je teda dvojmotorová a má silu vola… Ešte som ju síce netestoval na koľajisku, ale jazdí výborne. Cez víkend budú aj jazdy po mojej komplikovanej lokálke na koľajisku, tak uvidíme. Rám som vyrobil z kuprexidu (Samba, ďakujem za modelársku brúsku, bez ktorej sa už nezaobídem).

Zasklievanie prebehlo pomocou tenkej fólie, ako je štandard. Doplnky sú väčšinou vyrábané kovové, ceduľky s označením sú fotoleptané, niektoré nápisy sú popisky od Jírana – univerzálne pre elektrické lokomotívy. Pantografy sú použité zo stavebnice, fotolept od Cekula, izolátory sú pre elektrické lokomotívy. Všetky tieto doplnky a súčasti som už štandardne kúpil na NFmodely.sk.

Farbenie prebehlo bez problémov, striekal som to už štandardne akrylovými farbami v spreji, ako aj vrchný matný lak v spreji je akrylový. Celá stavba bola síce pracná, ale nevyskytli sa žiadne problémy vážnejšieho charakteru. Model síce nie je na 100% dokonalý, ale je mojej výroby a teda mi robí veľkú radosť. Teším sa, keď sa bude pravidelne premávať po mojom koľajisku.

Marek Duda

 

Podobné články