Marek-Vlaky.eu Modelovanie Strážny domček od firmy Igra, mierka H0

Strážny domček od firmy Igra, mierka H0

Strážny domček od firmy Igra, mierka H0 post thumbnail image

Po dlhšej dobe som sa pustil do drobného vedľajšieho projektu. Nakoľko práce je veľa a na modelovanie je dosť málo času, tak po večeroch som pracoval na drobnej železničnej stavbe – strážnom domčeku od firmy Igra.

Väčšinu materiálu a vecí som mal doma už nejaký ten rok, ako napríklad zariadenie interiéru, tak prečo by som to nevyužil.

Stavba samotného domčeka je z laser-cut stavebnice od firmy Igra, je to veľmi dobre prepracovaná stavebnica. Všetky diely do seba krásne zapadajú, čo je milé, tak sú už aj vo farbách, aké som chcel. Samotnú stavbu nebudem veľmi detailne rozpisovať, nakoľko si myslím, že to nie je potrebné, keďže súčasťou stavebnice je dobre prepracovaný návod. Dokonca pribalili aj lepidlo, čo bolo milé prekvapenie. Ja som do interiéru akurát pridal vnútorné steny, ktoré som si pripravil na počítači vrátane dverí a obrazu na stene. Celé som si to nakreslil v programe Inkscape (bezplatná alternatíva k podľa mňa predraženému Corelu) a vytlačil. Zariadenie som použil zo starých zásob, síce to veľmi nie je vo vnútri vidieť, ale viem, že tam je a keď sa tam svieti, tak cez okno vidieť.

Taktiež som doplnil vonkajšiu nástennú lampu pri dvere, veď v noci býva tma, aby pracovník videl pred seba. Celé osvetlenie je možné napájať 12V-16V jednosmerným alebo striedavým napätím. Každá dióda má odpor 3,3kilo-ohmu, čo je dostatočné na nie silné svetlo.

Celá stavba bola následne zapatinovaná kriedovým prachom a streknutá matným lakom. Tento krok z modelu odstránil takzvaný “papierový” vzhľad. Následne som zopakoval kriedovú patinu, nakoľko lak ju takmer celú “vyťahal”.

Stavba bola celkovo jednoduchá, určite by sa tam dalo vymyslieť ešte množstvo iných detailov, to ale nechám na neskôr, keď pôjde do diorámy, respektíve koľajiska. Rozhodne to bola taká večerná oddychovka na niekoľko večerov.

Marek Duda

0 0 Hlasov
Article Rating
3 Comments
Najstaršie
Najnovšie Najhorúcejšie
Riadkové hodnotenie
Zobraz všetky komentáre
Samba
3 rokov dozadu

Nóóó … Marek, tak to je pekná, milá a utešená stavbička. Bolo veľmi príjemné si prečítať tvoj článok a ešte príjemnejšie sledovať foto-postup. Už dlho, predlho som nebol na burzách a výstavách, kde som takmer pravidelne mohol obdivovať prácu iných modelárov. Preto ma tvoj príspevok potešil dvojnásobne.

Ivor
3 rokov dozadu

Pekná stavba a pri osvetlení interiéru je jeho zariadenie takmer povinnosťou. Z interiérom si sa pekne pohral a vypadá naozaj skvele, ako aj celý objekt strážneho domčeka.

Podobné články