Modelové skaly. Kto...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Modelové skaly. Kto ako vie, tak modeluje.

40 Príspevky
5 Užívatelia
0 Likes
3,937 Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Dovolil som si otvoriť novú tému s problematikou, ktorá trápi snáď všetkých modelárov. Viem, že väčšina z vás tu prítomných modelárov má už techniku modelovania skál, skalných stien a možno aj veľkých brál zvládnutú a osvojenú. Ale toto fórum tu nie je len pre nás, ale aj pre iných modelárov, tak prinášam prvý príspevok, čím by som rád otvoril diskusiu na túto tému.
Na tohtoročnej dovolenka v okolí Žiliny som navštívil aj modelársku predajňu Model shop-Doorz, kde som si kúpil aj dve formy na výrobu sadrových odliatkov skál od Woodland Scenics. Jedna forma je na odlievanie skalnej steny má rozmery cca 190 x 95 mm a druhá je určená na odlievanie jednotlivých skál rôznych veľkostí ( z jednej formy sa dá odliať 4x malá skala a 3x veľká skala). Hneď ako som prišiel domov som ich aj vyskúšal. Na odlievanie som použiť kvalitnejšiu sadru, ktorú používajú pri sadrokartónovani v stavebníctne od firmy HET.
Na prvý krát ma výsledok príjemne prekvapil a z foriem vyšli celkom pekné odliatky, na ktorých boli a sú stopy po bublinkách, ktoré vznikli miešaním sadry, ale nič čo by sa potom nedalo doladiť ešte modelárskym náradám a do odliatkov je ešte možné vyrývať a dotvárať aj iné tvary, aby odliatky neboli také jednotvárne. Za seba môžem takéto formy doporužiť, hoci ako som už písal skúsený modelár si dokáže vymodelovať svoje a niekedy aj krajšie skaly (viď DEDO) sám zo svojej fantázie. Ale pre nás, ktorý to až tak nedokážeme sa takéto formy určite zídu.
Nakoniec všetko môžete posúdiť z obrázkov odliatkov, ktoré som na prvý krát dokázal odliať, inak z formy to išlo vybrať ako po masle, netreba sa toho obávať - Woodlad Scenics to majú dobre zvládnuté. 🙂


   
Citácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

Vydarené a veľmi pekné formy sú to Norbi... myslím si, že sadra má pri tvorbe skál prim a zrejme ešte dlho bude mať...
Aj keď som pri stavbe dedovho enka niektoré skalné steny škrabal zo styroduru, vždy som sadrou dopĺňal... Osvedčilo sa mi oboje...
V zime idem experimentovať, mohlo by to vyjsť, zatiaľ si verím, nechajte sa prekvapkať :silly:

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

DEDO:
Radi sa necháme "prekvapkať" .....
SAMBA:
Tie skaly sú fakt pekné, už len trocha počarovať s farbičkami a zapasovať do terénu .... 🙂
Ja som doposiaľ robil skaly zo sádry i zo styroduru, ale na formy som zatiaľ len pokukával....

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Kto venoval trochu pozornosti mojej stránka Samba-vlaky, vie, že ja som doposiaľ tvoril skaly len za pomoci polystyrénu, pájkovačky a WC papiera. Aj keď som zo začiatku bol unesený aké pekné skaly sa mi touto metódou podarili, postupom času som potichu závidel Dedovi jeho skaly a samozrejme po zhliadnutí fotiek Ivora som potichu závidel aj jemu. Preto som nikdy neprestal rozmýšľať nad ďalšími technikami, ale keď som uvidel v obchode tieto formy, tak som neodolal, aj keď cena (cca 9€ za kus) bolo naozaj dosť. Ale povedzme si pravdu, že využitie týchto foriem bude určite viac krát, takže tá cena cena je nakoniec prijateľná. Sľubujem, že ako budem mať trochu času určite prinesiem zábery aj s nafarbenými (napatinovanými) sklami s týchto foriem.
V budúcnosti chcem ešte skúsiť špeciálnu modelársku sadru, čo dúfam, že výsledky budú ešte lepšie.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Tie skaly vyzerajú super. Sú skvelé, som zvedavý, ako to bude vyzerať po namaľovaní.
Mimochodom Samba, ten Tvoj postup na skaly som používal aj ja na mojom H0 koľajisku. Tiež to nie sú zlé skaly, ale sadra predsa ponúka viac možností... Ja som to vyskúšal na Ocinovom N-ku a aj keď na Dedove alebo Ivorove skaly nemajú, tak som s nimi spokojný. Ale tieto formy sú už vyšší level... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Utrhol som si kúsok času zo včerajšieho nedeľného podvečera a trochu som sa pohral s farbami a dotvoril odliatky skál.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Skaly sú super. Také pieskovcové nemajú chybu. Ešte skúsiť urobiť aj iné farebné prevedenia pre porovnanie. Ináč tieto sú u nás veľmi rozšírené a vyzerajú naozaj super. Už len zapracovať do krajiny... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Marek, tak ako píšeš, idem pokračovať v odlievaní a budú aj sivé skaly (z nášho okolia) a prídu k slovu aj iné materiály na odlievania. Už mi dorazil balíček so špeciálnou odlievacou hmotou. ktorú vyrábajú v Nemecku. Taktiež mi po prerábaní našej špajze ostane dosť špárovacej hmoty v bledosivej farbe, takže to bude tiež možno dobrý materiál na odlievanie. Ide mi hlavne o odstránenie tých vytvorených bubliniek na povrchu odliatkov, ale s tým sa dá ľahko vysporiadať a všetko sa dá ešte dotvoriť dlátkom, alebo šidlom a podobne.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Marek, tak ako píšeš, idem pokračovať v odlievaní a budú aj sivé skaly (z nášho okolia) a prídu k slovu aj iné materiály na odlievania. Už mi dorazil balíček so špeciálnou odlievacou hmotou. ktorú vyrábajú v Nemecku. Taktiež mi po prerábaní našej špajze ostane dosť špárovacej hmoty v bledosivej farbe, takže to bude tiež možno dobrý materiál na odlievanie. Ide mi hlavne o odstránenie tých vytvorených bubliniek na povrchu odliatkov, ale s tým sa dá ľahko vysporiadať a všetko sa dá ešte dotvoriť dlátkom, alebo šidlom a podobne.

Super nápad. Teším sa na výsledok pokusov a dúfam, že sa s nami podelíš o nové poznatky, skúsenosti a fotky 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Marek, to zaiste urobím, lebo modelovanie verných skál je tak isto dôležité ako vymodelovať vernú trávu, kríky či stromy.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Utrhol som si kúsok času zo včerajšieho nedeľného podvečera a trochu som sa pohral s farbami a dotvoril odliatky skál.

Skaly "ako živé", už ich len osadiť do terénu .... 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Včera som mal možnosť vidieť SAMBOVE skaly naživo a môžem povedať, že sú ešte vernejšie a modelovejšie ako na fotke ( fotka skresľuje, to vieme všetci ).
To znamená, že
1) formy z ktorých sú skaly odliate sú naozaj dobré
2) SAMBA je zručný modelár a so skalami si poradí
3) SAMBA má vynikajúci farbocit a miešanie farieb je pre neho maličkosť
4) SAMBA sa pripravuje na niečo "veľké"
🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Ach Ivor, ty si ale lichotník. Od teba, takého precízneho modelára mi to naozaj lichotí, až sa červenám 😳 .
Tieto skaly sa mi tiež páčia a práca s tými formami je veľmi ľahká a efektná. Budem pokračovať v pokusoch s inými materiálmi a výsledok určite zverejním v tejto téme.
A to, že chystám niečo veľké je pravda, veď záhradná železnica je naozaj veľká (kam sa hrabu na mňa a Zbyňa H0-kári, TT-čkári a nebodaj aj N-kári s tými maličkosťami). Ale to je už zase do inej témy. 🙂 :silly: 😆 :silly: 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Ach Ivor, ty si ale lichotník. Od teba, takého precízneho modelára mi to naozaj lichotí, až sa červenám 😳 .
Tieto skaly sa mi tiež páčia a práca s tými formami je veľmi ľahká a efektná. Budem pokračovať v pokusoch s inými materiálmi a výsledok určite zverejním v tejto téme.
A to, že chystám niečo veľké je pravda, veď záhradná železnica je naozaj veľká (kam sa hrabu na mňa a Zbyňa H0-kári, TT-čkári a nebodaj aj N-kári s tými maličkosťami). Ale to je už zase do inej témy. 🙂 :silly: 😆 :silly: 🙂

P.S.
Tam už ale skaly nemusíš modelovať, stačí ich len hľadať v prírode, doniesť do záhradky a aranžovať..... 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

Priatelia, využil som malú skulinku v nabitom prázdninovom programe posledných dní a dávam vám do pozornosti úplne nový spôsob stavby skalných brál...
možno to už niekto niekedy vyskúšal, ale ja prísahám, že som to nikde neokukal a ač je to neuveriteľné - napadlo ma to samého a preto som si dovolil prívlastok "nový" 😆
- stavebný materiál je vlnitá lepenka neboli vlnitý kartón
- pojidlom jest kamarát herkul
no a čo bude ďalej uvidíme neskôr... zatiaľ to moju predstavu napĺňa :silly:

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Dedo: napĺňa to aj moju predstavu týčiacich sa brál, vyvrenín a všelijakých iných skalných úkazov, ako to dokáže len matka príroda a samozrejme ty Dedo. Si proste génius. Ja som už všeličo v modelárstve videl, ale myslím, že toto som ešte nevidel, takže máš u mňa na tieto skaly patent. Ja som vždy hovoril, že si z inej planéty, ako my ostatní a za tým si stojím. Čistá paráda. Z teba by mali radosť aj v Hollywoode pri tvorbe modelu skál do filmu King Kong.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Naozaj zaujímavý nápad. Teraz som zvedavý, aký povrch si vymyslel na ten kartón, myslím že sadru? Takto sa Ti bude dať urobiť naozaj zaujímavé a krásne skaly, teším sa na výsledok. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

základ tvoria nepravidelne (ledabolo) vystrihané kruhy až ovály o priemere cca 3 cm, ktoré sú na seba rovnako ledabolo nalepené herkulom (lep ešte vidno)... niektoré jedince použijem ako samostatne trčiace monumenty, niektoré v zvislej osi prerežiem a tieto použijem na skalné steny... povrch príde doupraviť tmelom (aj sadra by sa dala) a potom už iba čarovať s farbičkami a nakoniec so štrkom a zeleným posypom...
výroba sa mi javí ako veľmi jednoduchá a som presvedčený, že aj výsledok bude pekný...
námet som čerpal v adršpašských skalách a aj tieto modelové budú pieskové :silly:
detailne to potom opíšem v článku s obrázkami 😉

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

... som naozaj zvedavý na výsledok, lebo zámer je jasný a technologicky to máš dobre premyslené.... 🙂
Skvelý krajinkár sa v tebe nezaprie. 🙂 🙂 🙂
A na tie skaly potom už len zavesiť nejakých horolezcov .... 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

Páni, je mi ľúto, ale prvý pokus skončil na smetisku dejín... úprava tmelom sa ukázala ako nerentabilná, nakoľko to pýtalo obrovské množstvo a tak som presedlal na sadru... výsledok ma však sklamal - nepodarilo sa mi dosiahnuť môj zámer a tak :sick: :sick: :sick:
musím na to inak :S

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Páni, je mi ľúto, ale prvý pokus skončil na smetisku dejín... úprava tmelom sa ukázala ako nerentabilná, nakoľko to pýtalo obrovské množstvo a tak som presedlal na sadru... výsledok ma však sklamal - nepodarilo sa mi dosiahnuť môj zámer a tak :sick: :sick: :sick:
musím na to inak :S

... dedo, ja by som to obalil kuchynskou utierkou, len v jednej vrstve, pretri dobre nariedeným lepidlom, takmer vodovým, nechaj vyschnuť a uvidíš, že to bude lepšie.... 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Dedo: ako ťa poznám, tak toto bude asi ten najmenší problém. Ja osobne si myslím, že keď niečo robíš (napríklad tieto skaly) v N-ku, tak to detailné modelovanie skál nie je tak úplne podľa tvojich predstáv. To ryhovanie a všelijaké znázorňovanie priehlbín a zvráskavenie skál je v tejto malinkatej mierke ťažké dosiahnuť. Myslím, že asi tu nastal problém pri tých prvých skalách, ktoré skončili na smetisku dejín, ako si napísal. Keby si však takéto niečo chcel urobiť vo veľkosti G, alebo možno už vo veľkosti H0, tak by si s výsledkom bol určite spokojnejší. Viem, že ako jeden z dvoch najlepších krajinkárov, ktorých osobne poznám si na seba poriadne prísny a preto veľmi dobre viem, že nebude trvať príliš dlho a prídeš s takým výsledkom, že ja určite pôjdem do kolien. Som si istý, že tvoja stará dobrá sádra s nejakou prímesou to istí. A ešte niečo, keď urobíš tie super skaly, tak ich skús zaformovať a potom už len jednoducho odlievať. To by si si ušetril poriadny kus roboty, hlavne tam kde by si potreboval skalnú stenu. Apropó, po zaformovaní a následnom odlievaní skál sa potom aj jednotlivé skaly ešte dajú doškrabávaním formovať, aby neboli všetky uniformované.
Ale asi práve ja som ten najmenej oprávnený poučovať majstra. Tak sa ospravedlňujem, len som sa nechal uniesť ďalšími možnosťami tohoto skvelého nápadu na takéto skaly na modelovom koľajisku.


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

Páni, ďakujem vám za podnetné návrhy, ale žiaľ to zatiaľ nie je možné, lebo smetisko je smetisko 🙂 základný problém bol v štruktúre vlnitej lepenky - nebola na enko vhodná, bola moc veľká... už pracujem inom spôsobe, kde využijem aj tie utierky 😉

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

Mňo, takže pre tento čas svoje pokusy s novým spôsobom tvorby skál odkladám na neurčito... mojim zámerom bolo stvárniť pieskovcové skaly Adršpachu, ale ani lepenkový pokus, ani styrodurový (viz foto) ma neuspokojili... no najdôležitejšie je, že som došiel na to prečo - pretože sa mi do krajiny, kde som ich chcel použiť proste nehodia, a preto skončili na spomínanom smetisku 🙂

Som však už zasa v modelárskej pohode, lebo som to vyriešil :silly: (viac v téme o dedovom enku)

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Mňo, takže pre tento čas svoje pokusy s novým spôsobom tvorby skál odkladám na neurčito... mojim zámerom bolo stvárniť pieskovcové skaly Adršpachu, ale ani lepenkový pokus, ani styrodurový (viz foto) ma neuspokojili... no najdôležitejšie je, že som došiel na to prečo - pretože sa mi do krajiny, kde som ich chcel použiť proste nehodia, a preto skončili na spomínanom smetisku 🙂

Som však už zasa v modelárskej pohode, lebo som to vyriešil :silly: (viac v téme o dedovom enku)

Dedo:
Tie skaly v popredí vypadajú celkom sľubne, najmä keby mali svetlosivý, alebo pieskový náter....pripomína mi to trocha Prachovské skaly, ktoré u mňa zanechali nádherný dojem...... ale viem presne o čom píšeš. S výsledkom musíš byť spokojný v prvom rade TY sám.
P.S.
Neveril by si, koľko toho u mňa skončí v odpadkovom koši, než niečo zverejním .... 😛

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 2

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá