Záhradná železnica ...

Upozornenia
Vyčistiť všetko

Záhradná železnica LGB ala Samba.  

Stránka 3 / 3

Samba
(@samba)
Slávny člen

Tak sa trochu rozbieham aj so záhradnou železnicou u nás doma. Keďže ja osobne pokladám základ za najdôležitejší pre najlepší chod železnice a neporušenie stavby zimou, tak naďalej pokračujem výkopom základu a ukladaním betónových prefabrikátov do vodováhy. Je to trochu drina, ale pevný základ je najdôležitejší. Dnes som už dorazil do začiatku stanice, kde som umiestnil (zatiaľ len skusmo) prvú výhybku na južnom zhlavý trojkoľajnej (jedinej) stanice. Zo stanice bude odbočka na kameňolom a samozrejme do depa. Ale fotky napovedia viac...

DSC 0432
DSC 0430
DSC 0429
DSC 0428
OdpovedaťCitácia
Publikované : 10. apríla 2020 17:03
Ivor sa páčilo
Marek
(@marek)
Člen Admin

Vau @samba poňal si to vo veľkom. Plne súhlasím, pevný základ je najdôležitejší, tým pádom sa môžeš tešiť na spoľahlivú prevádzku celé roky. Vyzerá to profesionálne, určite sa teším na ďalšie fotky z postupu a dúfam, že keď to bude zapojené, tak aj nejaké to video pribudne 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...

OdpovedaťCitácia
Publikované : 10. apríla 2020 17:38
Samba sa páčilo
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Slávny člen

@samba ... pekné zábery, vidím, že stavba bude mať veľmi dobré základy a vlaky po Tvojej lokálke budú jazdiť aj keď si Tvoji vnuci a vnučky budú na záhrade grlovať .... Aj ten vagon sa mi naozaj veľmi páči, teším sa na chvíľu, keď ho raz uvidím naživo ako ho ťahá niektorá z Tvojich jedinečných lokomotív !

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂

OdpovedaťCitácia
Publikované : 11. apríla 2020 11:53
Samba sa páčilo
Samba
(@samba)
Slávny člen

Kamaráti moji, základ je základ. Som Presvedčený, že to bude mať dlhodobú životnosť a to mi práve ide, aj keď ma to stojí poriadne veľa potu a driny. Ďakujem Vám za pochvalné a povzbudivé slová. Dúfam, že tento rok sa už bude môcť natočiť aj nejaké videjko zo skúšobných jázd. Samozrejme aj naďalej a rád budem uverejňovať obrázky z postupu prác. Je to rozsiahla stavba. Približne 55-60 m koľajiva bez koľají v stanici a v odbočkách. Potom po dokončení upresním aj technické parametre trati.

OdpovedaťCitácia
Publikované : 11. apríla 2020 12:07
Ivor a Marek sa páčilo
Samba
(@samba)
Slávny člen

Včera som znovu pokračoval v betónovaní a vo výkopových prácach. Tentokrát mi z výkopmi pomohla ťažká technika. Takto to pôjde ako po masle 🙂

DSC 0451
DSC 0450
DSC 0449

OdpovedaťCitácia
Publikované : 21. apríla 2020 9:08
Marek a Ivor sa páčilo
Marek
(@marek)
Člen Admin

Tak teda si aj Paľka zapojil jeho technikou, len tak ďalej, nech sa učí, že peniaze nie sú zadarmo 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...

OdpovedaťCitácia
Publikované : 21. apríla 2020 13:01
Samba sa páčilo
Samba
(@samba)
Slávny člen

Stavba záhradnej železnice pokračuje len pozvoľna, nakoľko dobré počasie a voľný čas v izolácii a sladkom ničnerobení, ponúka aj iné práce v okolí nášho, stále sa renovujúceho domu a hlavne dvora. V hlavnej časti mojej budúcej záhradnej železnice som vybudoval podklad hlavnej a jedinej stanice s pracovným názvom "ZÁHRADNÁ" (možno aj ostane?!). Stred je už zavozený makadánom a udupaný a tým je pripravený na zabetónovanie celej plochy stanice, kde budú potom umiestnené jednotlivé koľaje a zhlavia s ktorých budú odbočky do malého depa a kameňolomu. Prinášam aj obrázku, pre lepšiu predstavu. Inak to nebo na druhej fotke je nádherné, tak krásne u nás dnes bolo.

DSC 0507
DSC 0508
DSC 0510
OdpovedaťCitácia
Publikované : 2. mája 2020 18:15
Ivor sa páčilo
Marek
(@marek)
Člen Admin

Riadna stanica Samba, tam budú 3 koľaje? Mimochodom, takto to vyzerá, že Ivor má na TT väčšie polomery oblúkov ako LGB 🙂

OdpovedaťCitácia
Publikované : 2. mája 2020 19:29
Samba a Ivor sa páčilo
Samba
(@samba)
Slávny člen

V stanici "Záhradná" budú štyri koľaje a dve odbočky. Polomery sú naozaj poriadne ostré (presne ako je nastavená geometria oblúkov LGB (videli ste na stretnutiach), tak ako je to pri úzkochodných železniciach zvyčajné. Tak sú niekedy oblúky poriadne drastické.

OdpovedaťCitácia
Publikované : 2. mája 2020 19:59
Marek sa páčilo
Marek
(@marek)
Člen Admin

Vau, ozaj stanica ako má byť. To je jasné, že uzkokolajky majú ostré zákruty, ja som to len podotkol, lebo ma to napadlo pri pohľade na základy... 🙂

OdpovedaťCitácia
Publikované : 2. mája 2020 20:48
Samba sa páčilo
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Slávny člen

SAMBA

postupuješ s výstavbou Tvojej záhradnej železnice rýchlejšie, ako drahé firmy budujúce komplikovaným subdodávateľským spôsobom naše jednoduché diaľničné úseky, či nové železničné traťové úseky.  Teším sa na pokračovanie s fotodokumentáciou a držím palce.

servis man

P.S.

Napadlo ma, že keby si nemusel mať ten záhradný plot, vytvorila by sa za železnicou nádherná panoráma, ako živé pozadie....ale to by sme museli žiť asi niekde inde....

Inak v kontexte Marekovho postrehu by ma celkom zaujímalo, či sa aj v mierke G robia tzv. flexi koľaje, z ktorých ja výhradne budujem moje bonsai TT koľajisko, lebo štandardne vyrábané oblúky mi nevyhovovali...

OdpovedaťCitácia
Publikované : 2. mája 2020 22:34
Samba a Marek sa páčilo
Samba
(@samba)
Slávny člen

Kamaráti, kolegovia, ďakujem za povzbudivé slová. Ono budovať poriadnu záhradnú železnicu je naozaj trochu fuška, ale s tým som aj počítal, lebo po preštudovaní nejakých tých článočkov som vedel do čoho idem. Zatiaľ som v najťažšej fáze stavby a tou je poriadny základ. Potom je to už zaujímavejšie, no tiež nie ľahšie a tak isto zodpovedné. Hlavne čo sa týka pokládky koľajníc a elektrifikácii. Hoci verte, že ja určite na svojej stavbe nebudem mať najnovšie výdobytky techniky, lebo tomu až tak nerozumiem a cena tiež nie je zanedbateľná. Takže u mňa bude platiť, "v jednoduchosti je krása". 

Čo sa týka geometrie oblúkov, tak s tým už v tejto fáze nepohnem, lebo už mám koľajivo nakúpené a flexi?!, no s takým niečim som sa ešte nestretol a asi ani LGB také niečo nevyrába, ale to neviem presne. Oblúky budú také ako sú, veď jazda krátkej parnej lokomotívy s najviac tromi dvojosými, krátkymi vagónmi tým neutrpí. Som presvedčený, že takéto koľajisko v záhradnej skalke určite splní svoj účel a tým je moje vlastné zadosťučinenie a dokázanie si toho za čím v živote vždy idem. Niekto mám doma v skalke jazierko s rybičkami, niekto fontánku, niekto potôčik a my budeme mať v rozsiahlej skalke malú záhradnú železnicu. To myslím  nie je tak bežné, Ale postavil som si otázku: čo by mal mať nadšenec železničných modelov v skalke v okolí oddychového altánku? No a voľba bola jednoznačná, navyše aj cena celej kolekcie LGB, ktorú vlastním a z ktorej staviam bola pre mňa dostupná. 

Ale to už som sa nejako veľmi rozpísal, tak mi to prepáčte. Samozrejme aj naďalej budem na tomto malom a milom fóre zverejňovať postup z mojej stavby. Tak "dozmodelovania" priatelia

OdpovedaťCitácia
Publikované : 3. mája 2020 6:53
Ivor a Marek sa páčilo
Marek
(@marek)
Člen Admin

Samba, veľmi sa teším s Tebou a na Tvoje fotky z postupu, ako aj z hotového diela. Ako píšeš, záhradných koľajísk je na Slovensku málo a Tvoje bude určite jedinečné a z pýchou sa zaradí medzi tie, ktoré u nás sú. A dúfam, že potom bude aj nejaké to video z prevádzky 🙂

Držím palce a budem sledovať stavbu

OdpovedaťCitácia
Publikované : 3. mája 2020 7:08
Samba sa páčilo
Samba
(@samba)
Slávny člen

Po ťažkých a problémových dňoch v poslednej dobe som si dnes urobil velikánsku radosť. Pred nedávnom mi Ivor zavolal, že v inzercii sa objavila parná mašinka BR80 v záhradnej veľkosti G od PIKO. Hneď som oslovil predajcu a zistil som, že je to môj známy, tak obchod bol hneď dohodnutý. Mašinka je úplne nová zakúpená v sete s osobnými vagónmi a lokomotívu hneď predával. Na moje veľké prekvapenie lokomotíva je vybavená dymom a zvukom v analógovom prevedení. Takže dnes sa už dostala do môjho vlastníctva a verím, že nebude dlho trvať a prevezie sa na mojej trati okolo altánku. Samozrejme prikladám aj fotky modelu. 

DSC 0124
DSC 0125
DSC 0126
DSC 0127
OdpovedaťCitácia
Publikované : 28. mája 2020 14:57
Ivor a Marek sa páčilo
Marek
(@marek)
Člen Admin

Tá vyzerá super, som zvedavý na ten zvuk v analogu, neviem si to celkom predstaviť, ako to je urobené 🙂

OdpovedaťCitácia
Publikované : 28. mája 2020 15:04
Samba sa páčilo
Samba
(@samba)
Slávny člen

Marek: aj ja som zvedavý, niečo som si pozrel na youtube, ale to neviem, či je digitál, alebo analóg. Chcel som ju nafotiť a pustiť na koľaje, ale dnes vždy pokuse pršalo, že som ju na dážď nepustil. Ešte by ju to vyľakalo, keď je úplne nová. Teším sa jej.

OdpovedaťCitácia
Publikované : 28. mája 2020 18:43
Marek sa páčilo
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Slávny člen

SAMBA, som rád, že je už Teba. Tá lokomotíva je ako stvorená pre Tvoju lokálku v mierke G a teším sa na okamih, keď ju raz uvidím naživo, ako si to "bafká" pomedzi skalné útesy a živú flóru ...

OdpovedaťCitácia
Publikované : 28. mája 2020 20:30
Samba sa páčilo
Samba
(@samba)
Slávny člen

Dnes mi môj modelársky kolega čo si robí záhradnú železnicu vo veľkosti G poslal mms-kou čo vytvoril. Nechám na posúdenie. Myslím, že je to originálny doplnok k našim úzkochodným železniciam.

image000000
OdpovedaťCitácia
Publikované : 20. októbra 2020 17:29
Marek a Ivor sa páčilo
Marek
(@marek)
Člen Admin

Vau, to je super

OdpovedaťCitácia
Publikované : 20. októbra 2020 18:25
Samba sa páčilo
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Slávny člen

SAMBA:

Vypadá to naozaj veľmi pekne a pripomenulo mi to časy, keď som pred niekoľkými rokmi u vás v Lučenci v modelárskej predajni zbadal stavebnice hradov z malých tehličiek, avšak boli vhodné len pre väčšie mierky ...

OdpovedaťCitácia
Publikované : 21. októbra 2020 16:39
Samba sa páčilo
Stránka 3 / 3

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá