Záhradná železnica ...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Záhradná železnica LGB ala Samba.

110 Príspevky
7 Užívatelia
85 Likes
9,429 Zobrazenia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

SAMBA

postupuješ s výstavbou Tvojej záhradnej železnice rýchlejšie, ako drahé firmy budujúce komplikovaným subdodávateľským spôsobom naše jednoduché diaľničné úseky, či nové železničné traťové úseky.  Teším sa na pokračovanie s fotodokumentáciou a držím palce.

servis man

P.S.

Napadlo ma, že keby si nemusel mať ten záhradný plot, vytvorila by sa za železnicou nádherná panoráma, ako živé pozadie....ale to by sme museli žiť asi niekde inde....

Inak v kontexte Marekovho postrehu by ma celkom zaujímalo, či sa aj v mierke G robia tzv. flexi koľaje, z ktorých ja výhradne budujem moje bonsai TT koľajisko, lebo štandardne vyrábané oblúky mi nevyhovovali...

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Kamaráti, kolegovia, ďakujem za povzbudivé slová. Ono budovať poriadnu záhradnú železnicu je naozaj trochu fuška, ale s tým som aj počítal, lebo po preštudovaní nejakých tých článočkov som vedel do čoho idem. Zatiaľ som v najťažšej fáze stavby a tou je poriadny základ. Potom je to už zaujímavejšie, no tiež nie ľahšie a tak isto zodpovedné. Hlavne čo sa týka pokládky koľajníc a elektrifikácii. Hoci verte, že ja určite na svojej stavbe nebudem mať najnovšie výdobytky techniky, lebo tomu až tak nerozumiem a cena tiež nie je zanedbateľná. Takže u mňa bude platiť, "v jednoduchosti je krása". 

Čo sa týka geometrie oblúkov, tak s tým už v tejto fáze nepohnem, lebo už mám koľajivo nakúpené a flexi?!, no s takým niečim som sa ešte nestretol a asi ani LGB také niečo nevyrába, ale to neviem presne. Oblúky budú také ako sú, veď jazda krátkej parnej lokomotívy s najviac tromi dvojosými, krátkymi vagónmi tým neutrpí. Som presvedčený, že takéto koľajisko v záhradnej skalke určite splní svoj účel a tým je moje vlastné zadosťučinenie a dokázanie si toho za čím v živote vždy idem. Niekto mám doma v skalke jazierko s rybičkami, niekto fontánku, niekto potôčik a my budeme mať v rozsiahlej skalke malú záhradnú železnicu. To myslím  nie je tak bežné, Ale postavil som si otázku: čo by mal mať nadšenec železničných modelov v skalke v okolí oddychového altánku? No a voľba bola jednoznačná, navyše aj cena celej kolekcie LGB, ktorú vlastním a z ktorej staviam bola pre mňa dostupná. 

Ale to už som sa nejako veľmi rozpísal, tak mi to prepáčte. Samozrejme aj naďalej budem na tomto malom a milom fóre zverejňovať postup z mojej stavby. Tak "dozmodelovania" priatelia

 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Samba, veľmi sa teším s Tebou a na Tvoje fotky z postupu, ako aj z hotového diela. Ako píšeš, záhradných koľajísk je na Slovensku málo a Tvoje bude určite jedinečné a z pýchou sa zaradí medzi tie, ktoré u nás sú. A dúfam, že potom bude aj nejaké to video z prevádzky 🙂

Držím palce a budem sledovať stavbu

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Po ťažkých a problémových dňoch v poslednej dobe som si dnes urobil velikánsku radosť. Pred nedávnom mi Ivor zavolal, že v inzercii sa objavila parná mašinka BR80 v záhradnej veľkosti G od PIKO. Hneď som oslovil predajcu a zistil som, že je to môj známy, tak obchod bol hneď dohodnutý. Mašinka je úplne nová zakúpená v sete s osobnými vagónmi a lokomotívu hneď predával. Na moje veľké prekvapenie lokomotíva je vybavená dymom a zvukom v analógovom prevedení. Takže dnes sa už dostala do môjho vlastníctva a verím, že nebude dlho trvať a prevezie sa na mojej trati okolo altánku. Samozrejme prikladám aj fotky modelu. 

DSC 0124
DSC 0125
DSC 0126
DSC 0127

   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Tá vyzerá super, som zvedavý na ten zvuk v analogu, neviem si to celkom predstaviť, ako to je urobené 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Marek: aj ja som zvedavý, niečo som si pozrel na youtube, ale to neviem, či je digitál, alebo analóg. Chcel som ju nafotiť a pustiť na koľaje, ale dnes vždy pokuse pršalo, že som ju na dážď nepustil. Ešte by ju to vyľakalo, keď je úplne nová. Teším sa jej.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

SAMBA, som rád, že je už Teba. Tá lokomotíva je ako stvorená pre Tvoju lokálku v mierke G a teším sa na okamih, keď ju raz uvidím naživo, ako si to "bafká" pomedzi skalné útesy a živú flóru ...

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Dnes mi môj modelársky kolega čo si robí záhradnú železnicu vo veľkosti G poslal mms-kou čo vytvoril. Nechám na posúdenie. Myslím, že je to originálny doplnok k našim úzkochodným železniciam.

image000000

   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Vau, to je super

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

SAMBA:

Vypadá to naozaj veľmi pekne a pripomenulo mi to časy, keď som pred niekoľkými rokmi u vás v Lučenci v modelárskej predajni zbadal stavebnice hradov z malých tehličiek, avšak boli vhodné len pre väčšie mierky ...

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Je to neuveriteľné, ale prešiel rok od mojej poslednej aktualizácie zo stavby záhradnej železnice. Samozrejme som nezaháľal, aj napriek stavaniu prístavby, som v stavbe pokračoval. Dokončil som hrubý základ celej trate. Vlastnými rukami som do zeme zabetónoval 110ks betónových tvárnic o rozmere 50x25x15cm. Tým vznikla celková dĺžka okruhu okolo 60m. Okruh bude s jedným premostením, kde bude mimoúrovňové krížene v nepravidelnej osmičke. Teraz ma čaká vytvorenie stúpaní k premosteniu, potom vyplnenie všetkých dielov do roviny a až potom samotná pokládka koľajníc. Do teraz to bola poriadne hrubá práca, pri ktorej som sa miestami trochu zapotil. Ale výsledok ma zatiaľ poriadne teší a verím, že tieto základy budú dostatočne pevné. Ale myslím, že obrázky napovedia viac.

DSC 0581
DSC 0582
DSC 0583
DSC 0584
DSC 0585
DSC 0588
DSC 0586

... no a ešte ako sa darí mojim stromkom v mierke 1:22,5. Sú to vlastne "bonsaje" od môjho švagra, ktoré sme vlasatnoručne vykopali a on ich vytvaroval a zostrihal do týchto tvarov, lebo aj stromky (živé) chcem mať v modelovej veľkosti. 

DSC 0589

   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

@samba pozorne som si to popozeral a mám približne predstavu, ako to bude (aj z telefonických rozhovorov). Budeš to mať parádne, teším sa, keď to raz uvidím naživo. A 60m, tak tomu sa už hovorí koľajisko, máš dosť koľají? Mimochodom, tie stromky v mierke 1:22,5 sa Ti fakt podarilo dokonale vymodelovať, vyzerajú ako živé 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  
Publikoval: @marek

@samba pozorne som si to popozeral a mám približne predstavu, ako to bude (aj z telefonických rozhovorov). Budeš to mať parádne, teším sa, keď to raz uvidím naživo. A 60m, tak tomu sa už hovorí koľajisko, máš dosť koľají? Mimochodom, tie stromky v mierke 1:22,5 sa Ti fakt podarilo dokonale vymodelovať, vyzerajú ako živé 🙂

... ďakujem za pochvalu. Tak ako som napísal, som spokojný a tým, že som zvládol asi najťažšiu časť celej stavby a to sú "zemné práce". Bolo toho veľa aj na koňa, ako sa hovorí. Sám si kopať výkop základu, odvoz zeminy, dovoz štrku a celého stavebného materiálu, následné ručné miešanie betónu (miešačka na ručný pohon) a nakoniec pracné a presné ukladanie prefabrikátov do betónu. Ale chcem ešte upresniť, že stromky som spolu so švagrom bol vyhľadať a vykopať. On potom sám (lebo je bonsajista) tie dreviny (brezy, hraby, hloh a jabloň) zasadil a tvaroval do terajšej podoby. Inak sú naozaj živé :).Ja sa tiež tomuto umeniu "bonsajistu" budem musieť venovať, lebo ďalšie zastrihávanie a tvarovanie už bude len a len na mne. Tiež niečo čo si rád vyskúšam, lebo aj to je modelovanie. Ešte raz ďakujem za pochvalu a uznanie. Bude to celkom pekná a zaujímavá lokálna trať.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

SAMBA,

postupuješ ako DRAK.....

Nová miestnosť pre TT, podložie pre G, tomu hovorím bojovať na všetkých frontoch. Máš môj obdiv, držím palce a teším sa na Ďalšie fotky z takéhoto "frontálneho" útoku ....REAL RELAX WITH THE TRAIN !

👍

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Ivor: ... veľmi pekne ďakujem za uznanie. Mám toho naozaj rozpracovaného neúrekom a mám pocit, že niekedy nestíham. Ale nejde o preteky, tak sa nikde neponáhľam. Veď od vtedy ako som položil základný kameň do zemi je už viac ako dva roky. Som rád, že hrubý základ trate mám už prakticky hotový. Uvidím ako budem ďalej napredovať, lebo aj okolo domu treba naďalej pracovať. 


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Prinášam fotky z ďalšieho pokroku na základe. Mám za sebou urobené nájazdy na most a kompletné betónové výplne dielov v zemi. Pre lepšiu predstavu prinášam fotky:

Celkový pohľad na stanicu "Záhradná" s odbočkou do kameňolomu (ešte treba dotvoriť, nie je hotová) a odbočkou do jednoduchého depa. V pozadí je vidieť kríženie pod mostom.

DSC 1193

Po krížení pod mostom trať pokračuje za altánkom k modelárskej miestnosti. Tu je vidieť stavbu nájazdov na most.

DSC 1194

Detail na most.

DSC 1195

Pokračovanie šírej trate k modelárskej miestnosti, kde sa otočí a pokračuje späť.

DSC 1197

Detail na otočku naspäť. Trochu ostré zákruty, tak typické pre úzky rozchod.

DSC 1198

No a návrat na most.

DSC 1199

Zjazd z mosta, kde bude tunel popod kameňolom.

DSC 1201

No a opäť stanica "Záhradná" pri pohľade z altánku.

DSC 1200

A ešte jeden pohľad z altánku na premostenie.

DSC 1202

No a do takto pripraveného základu už budem môcť konečne montovať koľajnice a tvoriť koľajovú cestu celej záhradnej železnice. Ale to je nateraz hudba budúcnosti, lebo mám aj iné povinnosti okolo domu a v dome. Takže keď budem mať niečo nové pre Vás kamaráti, tak sa rád pochválim. Prajem ešte pokojné letné dni a užívajte koniec prázdnin. 


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Vyzerá to parádne, musíme niekedy prísť kuknúť... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Marek: ... budem rád, keď prídete. Prejdeme si to dôkladnejšie. Ale myslím, že tento stav trochu zotrvá. Musí to poriadne vyzrieť a ako som písal sú aj iné povinnosti. Hobby je len zábava, nie povinnosť.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Po dlhšom čase zimnej prestávky sa opäť hlásim s reportom zo stavby mojej záhradnej železnice. Anóóó, znie to neuveriteľne, ale tento víken bolo u nás na juhu tak slnečno a teploty okolo 8-9 stupňov (trochu to kazil studený vietor), že som neodolal a začal klásť koľajničky a tým vytvárať koľajisko. Mám za sebou pokládku prvých cca 16 metrov. Do pripravených betónových základov som vŕtal otvory na hmoždinky a potom skrutkami upevňoval koľajnice. Samozrejme som nechával cca 1,5-2mm dištančnú medzeru pre teplejšie dni, keď môže hroziť roztiahnutie koľajových prútov. Snáď to bude stačiť. Ale obrázky napovedia viac, tak prvé dva z tohto víkendovej pokládky.

00039
00040

 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

@samba konečne, určite sa tešíš, lebo ja sa teším s Tebou. 16m je pekný výkon, nech to odsýpa aj naďalej. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Tak ďalší víkend s perfektným počasím som využil k stavbe mojej záhradnej železnice. Trochu som "zabral! a podarilo sa mi dokončiť celú šíru trať Aj s najdlhšou izolovanou koľajou v stanici. Priznám sa že ešte nie je izolovaní, lebo nemám izolované spojky a ešte musím objednať ďalšie dlhé rovné koľaje cca 10m. Celková dĺžka šírej trate od pravého zhlavia k ľavému zhlaviu stanice je cca 45m. Na montáž som použil cca 200 ks hmoždiniek a toľko isto nerezových šróbov. Takže asi v blízkej dobe prebehne skúšobná jazda, ale to ešte musím celú trať napojiť na trafko a vyčistiť. To som náramne zvedavý ako mi to bude jazdiť. Zatiaľ som sa ku jazdeniu nedostal. Takže ponúkam aj nejaké tie fotečky, ktoré napovedia viac ako písané slovo. A ešte chcem upriamiť pozornosť na moju najostrejšiu zákrutu (obr.č.2), o ktorej sme s Ivorom diskutovali, Obavy z ostrého oblúku sú zažehnané, celkom dobre to vyšlo. Ešte chcem zdôrazniť, že sa jedná o napodobnenie úzkochodnej trate, kde ostré oblúky  a nejaké vlnenie trate sú úplne bežné. Naozaj je to len model v našej veľkej skalke okolo posedenia v altánku. 

00041
00042
00043
00044
00045
00046
00047

   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

@samba vyzerá to úžasne. Ten most je úplne super, vyzerá to tam veľmi dobre. Naozaj to bude super koľajisko. Dúfam, že keď budeš jazdiť, urobíš aj video, videl som sice Tvoje LGB modely jazdiť naživo, ale na tomto krásnom obrovskom koľajisku by som to chcel vidieť samozrejme tiež. Teším sa s Tebou

Len jedna pripomienka, ale to nie je Tvoja chyba, pomaly mi začína vadiť to, že niektorí riešia polomer oblúkov na "domácom" koľajisku. Nikto nikdy nedosiahne doma ideálne podmienky, nech sa snaží akokoľvek, dá sa len priblížiť. Pri domácom koľajisku, či už v miestnosti alebo v záhrade je človek obmedzený priestorom. Toto je však úzkorozchodka a tie sú vždy ostrejšie ako národná železnica, takže tu to nemôže riešiť nikto. Ale to len konštatujem, lebo to riešenie polomerov ma už unavuje. Keď si budem ja stavať koľajisko, tak bude horšie, lebo nebudem mať realistické polomery? Nie sú prvoradé vlaky na koľajisku, ktoré tam jazdia? Nie je hlavné, že modelár, majiteľ koľajiska má z toho radosť, nech už má polomery 300mm alebo 3000mm? Ospravedlňujem sa Ti samba, že to riešim práve tu v tvojom vlákne, ale toto sa nehodí asi nikde. Toto fórum vzniklo pre amatérskych modelárov, ktorí majú radosť z modelovania a nerátajú nity (pre rátačov je iné fórum)... Ďakujem za pochopenie a ešte raz sa ospravedlňujem

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Marek: ... chápem tvoje rozhorčenie, ale ospravedlniť sa musím v prvom rade ja, lebo som tu spomenul ostré oblúky. Samozrejme my s Ivorom riešime všelijaké otázky a jeho rady sú pre mňa veľmi prínosné a užitočné, aj keď niekedy aj pri akejkoľvek snahe som niečím obmedzovaný. Aj keď mám priestor, kompromis je vždy potrebný. Je jasné, že Ivor je priaznivcom veľkých polomerov a k tomu si aj postavil svoje koľajisko. Je veľkou pravdou, že prejazd veľkého polomeru je krajší k modelom šetrnejší - zvládnutejší a hlavne modelovejší. To je naprostá a neodškriepiteľná pravda. My Marek sme trochu iní modelári, ale ver, že rada plánovania väčších polomerov nie je myslená zle. Ale samozrejme len sám modelár vie čo chce stavať a čo mu ponúka jeho priestor. Navyše ja osobne som obmedzený aj malými skúsenosťami pri plánované koľajiska. Ale veď ja ho nijako ani neplánujem a neviem ani obsluhovať žiadny program, ktorý v plánovaní pomáha (som počítačovo neschopný). Ja staviam trať podľa toho ako mi vyjdú výhybky a podľa toho ako potom dokážem jednotlivé stanice pospájať šírou traťou. V tomto som naozajstný a veľký amatér a nech mi je teda prepáčené. Ja sa však aj tak z mojej záhradnej železnice naozaj teším a teším sa aj zo stavby môjho stredne veľkého amatérskeho koľajiska v mojej novučičkej modelárskej miestnosti. Preto zanechajme nejaké unáhlené reakcie a veľmi sa ospravedlňujem za rozdúchanie tvojej reakcie. Ja som už videl veľa koľajísk a všeliakých výstav a modulových jazdení a pri každom pohľade som si niečo zaujímavé našiel a obdivoval. Marek, máš svoju pravdu (ktorú zdieľam aj ja), ale ver že rady od iných modelárov sú dobre mierené a nechcú nikomu modelovanie znechutiť. Modelujem pre svoju radosť, tak isto ako modeluješ aj ty a drvivá väčšina modelárov. Tak sa ešte raz ospravedlňujem za poznámku, že som ju takto verejne prezentoval. Nechcel som sa nikoho dotknúť a chcem sa aj naďalej tešiť s modelovania s toho, že toto naše malé fórum stále existuje a vieme tu prezentovať svoje práce a naďalej čakať aj možné fundované rady, ktoré naše modelovanie posúvajú stále ďalej a ďalej. 


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 
Publikoval: @samba

Marek: ... chápem tvoje rozhorčenie, ale ospravedlniť sa musím v prvom rade ja, lebo som tu spomenul ostré oblúky. Samozrejme my s Ivorom riešime všelijaké otázky a jeho rady sú pre mňa veľmi prínosné a užitočné, aj keď niekedy aj pri akejkoľvek snahe som niečím obmedzovaný. Aj keď mám priestor, kompromis je vždy potrebný. Je jasné, že Ivor je priaznivcom veľkých polomerov a k tomu si aj postavil svoje koľajisko. Je veľkou pravdou, že prejazd veľkého polomeru je krajší k modelom šetrnejší - zvládnutejší a hlavne modelovejší. To je naprostá a neodškriepiteľná pravda. My Marek sme trochu iní modelári, ale ver, že rada plánovania väčších polomerov nie je myslená zle. Ale samozrejme len sám modelár vie čo chce stavať a čo mu ponúka jeho priestor. Navyše ja osobne som obmedzený aj malými skúsenosťami pri plánované koľajiska. Ale veď ja ho nijako ani neplánujem a neviem ani obsluhovať žiadny program, ktorý v plánovaní pomáha (som počítačovo neschopný). Ja staviam trať podľa toho ako mi vyjdú výhybky a podľa toho ako potom dokážem jednotlivé stanice pospájať šírou traťou. V tomto som naozajstný a veľký amatér a nech mi je teda prepáčené. Ja sa však aj tak z mojej záhradnej železnice naozaj teším a teším sa aj zo stavby môjho stredne veľkého amatérskeho koľajiska v mojej novučičkej modelárskej miestnosti. Preto zanechajme nejaké unáhlené reakcie a veľmi sa ospravedlňujem za rozdúchanie tvojej reakcie. Ja som už videl veľa koľajísk a všeliakých výstav a modulových jazdení a pri každom pohľade som si niečo zaujímavé našiel a obdivoval. Marek, máš svoju pravdu (ktorú zdieľam aj ja), ale ver že rady od iných modelárov sú dobre mierené a nechcú nikomu modelovanie znechutiť. Modelujem pre svoju radosť, tak isto ako modeluješ aj ty a drvivá väčšina modelárov. Tak sa ešte raz ospravedlňujem za poznámku, že som ju takto verejne prezentoval. Nechcel som sa nikoho dotknúť a chcem sa aj naďalej tešiť s modelovania s toho, že toto naše malé fórum stále existuje a vieme tu prezentovať svoje práce a naďalej čakať aj možné fundované rady, ktoré naše modelovanie posúvajú stále ďalej a ďalej. 

samba, Ty si ten posledný človek, ktorý sa musí ospravedlňovať. To nie je Tvoja chyba, a nemyslel som to v zlom ani na Ivora alebo iného modelára, ktorý má rád veľké polomery. Súhlasím, že je to krajšie a modelovejšia, ale ani malé polomery neznižujú prácu a radosť modelára, ktorý nemôže mať väčšie polomery. Ja tiež neviem, ako budem robiť zákruty na mojom koľajisku. Ospravedlniť sa musím ja, lebo som reagoval prehnane, nie Ty. Je to iba môj problém, a ma mrzí, že si to zle pochopil. Osobne som tiež videl viac koľajísk a nepozeral som sa nikdy na to, do akej miery je reálne alebo nie, ale na to, koľko práce do toho modelár vložil a koľko radosti mu to robí. U mňa je úplná priorita robiť modely pre seba a bez ohľadu na to, čo sa páči niekomu inému. Ivorove koľajisko je dokonalé, jeho krajinkovanie mu môže závidieť nejeden modelár. Osobne mám Ivora rovnako rád ako Teba, veď sme kamaráti, naozaj som to nemyslel ani na neho v zlom, len nechcem, aby sa to zvrhlo na iné nito-rátačské fórum. Veď vieš, prečo som toto fórum vymyslel, lebo na tom druhom fóre som bol pred rokmi ponížený a zosmiešnený. Ak sa to tu tak zvrhne, tak fórum jednoducho vypnem (čo by ma mrzelo). Ale ako píšeš, dobré rady sú na nezaplatenie.

Ešte raz sa ospravedlňujem za neadekvátnu reakciu Tebe, Ivorovi a všetkým, ktorých som sa dotkol, to nebol úmysel.

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
Topic starter  

Chápem Marek a tiež sa nechcem nikoho dotknúť a som rád, že toto fórum je ešte stále zapnuté. Viem, že aj starať sa o fórum a jeho prevádzku nie je ľahké (ja by som to nedokázal, veď som uviedol, že som do počítačov blbý) a tiež nie lacné. Tak, ak môžeme zahoďme to za hlavu a poďme ďalej pekne a k radosti modelovať. Modelovaniu zdar priatelia !!!


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Stránka 3 / 5

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá