Veľmi pekná stránka...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Veľmi pekná stránka šikovného modelára v TT

1,236 Príspevky
13 Užívatelia
296 Likes
90 K Zobrazenia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Jeden z našich modelárskych kolegov, pre ktorého som vyrobil aj niekoľko reklamných plagátov prezentuje svoje modely vo výstavnej časti hradu Modrý Kameň pri Veľkom Krtíši. Súčasná situácia okolo populárneho vírusu síce dvere hradu Modrý Kameň dočasne zatvorila, ale verím, že keď sa znova otvoria, nájdu si fanúšikovia modelovej železnice čas i cestu práve sem ....

Richard v 18.21Y

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Všetkým modelárom, modelkám, zberateľom a obdivovateľom veľkej i malej železnice prajem ...

Marek

 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Po dlhšom čase pár info z mojej malej lokálky:

V poslednom období prechádza rekonštrukciou segment s názvom "Šíra trať", dlhý 1700mm. Segment je vybratý z layoutu do stredu miestnosti, kde sa s ním lepšie pracuje.

Boli "vyrúbané" mnohé staré stromy, ostali po nich len pníky, vyrobil som opäť viac ako stovku nových náletových drevín, stromčekov a desiatky krovín a kríkov.

Vybúral som starý tunelový portál, ktorý som tvoril v čase, keď som si myslel, že trať jedného dňa elektrifikujem a tak som jeho portál definitívne znížil.

Odstránil som staršie železničné priecetie, ktoré vzniklo ešte pred 5 rokmi a nahradil novým. Osadenie, naprogramovanie atď, bola "fuška" na niekoľko dní.... ( Priecestie je z dielne Josefa Němečka, optické členy s DPS tiež, dekoder pre svetlá, zvuky a obidve servá z dielne Petra Ližicu, reproduktor vlastnej výroby).

P1003749
Nový tunel

 

Priecestie 3
Priecestie 2

 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Ivor, vyzerá to super. to nové "zalesnenie" to riadne zmenilo. Tie pníky sú dobrý nápad, pridáva to na realite. Vidieť, že aj na hotovom segmente sa dá nájsť vždy niečo, čo sa dá prerobiť. Teším sa na videá s "novým" segmentom

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Ivor: je to poriadny kus trate 1700mm. osadenie portálu je také ako keby tam bol odjakživa. Vegetácia ale poriadne zbujnela. Modernizácia železničného priecestia tvoju lokálku posúva do modernejšej epochy. Nedá mi aby som ako inštruktor autoškoly nezareagoval na značku "najnižšia dovolená rýchlosť" pred železničným priecestím. Tá mi tam nepasuje, lebo cez železničné  priecestie sa podľa zákona nesmie jazdiť vyššou rýchlosťou ako 30km/h. Ale to len môj profesionálny postreh. Celý segment zmenil svoj výzor a jeho obohatenie novými prvkami a vegetáciou mu parádne pristane. Táto prerábka je dôkazom toho, že koľajisko nikdy nie je dokončené a vždy je po čase čo prerábať a dopĺňať. Krásne si vymodeloval nové kríky a stromky. 


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Ďakujem, som rád, že sa dá na to pozerať.

SAMBA Tvoju pripomienku k dopravným značkám samozrejme beriem do úvahy a už som dal pokyn k jej odstráneniu....

Rampy tejto konštrukcie sa používali už aj v roku 1967, aj keď svetlá sú už novšieho typu. Rampy s výstražníkmi som však osadil takým spôsobom, že ich výmena za iné ( od toho istého výrobcu ) je relatívne jednoduchá. 

Len dva segmenty zo siedmych majú takú veľkú dĺžku, t.j. 1700mm. Manipulácia s nimi je trochu náročnejšia, preto za optimálnu dĺžku považujem 1000-1200mm, čo je vlastne dĺžka styrodurovej platne ( 1200x600). Ale ako už dávno hovorím, najlepšia skúsenosť je vlastná skúsenosť a vlastná skúsenosť je neprenosná.....

 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Igor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

V letných mesiacoch toho veľa u mňa na koľajisku nepribúda, ale občas si nájdem čas na nejakú drobnosť, ktorá pribudne na koľajisku, údržbu resp. krátke "prevetranie" aspoň niektorých modelov po koľajisku. A vtedy zvyčajne vznikne aj pár "momentiek"....

Prajem pekný a pohodový víkend.

Čmeliak na šírej trati

 

M152 v Skaline

 

Na prejazde

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Ivor: ... zábery z tvojho segmentového koľajiska sú pohladkaním modelárskej duše. Krásne pohľady, ale "SKALINA" je proste TOP.  Vidím, že značku spred železničného priecestia si dal odstrániť. Krajina je naozaj čarovná. Ďakujem za zverejnenie záberov. Mňa osobne veľmi potešili. 


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Nakoľko naše posledné stretnutie s niektorými modelármi z tohto fóra sa pretiahlo až do neskorých nočných hodín, inšpirovalo ma to opäť k vytvoreniu aspoň zopár nočných záberov.....    Tak prajem všetkým príjemný víkend. 🙂

Krásny večer v Skaline neorezany

 

Večer v Skaline

 

V Hostinci 2

 

Večer v Skaline na stanici

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Ivor: veľmi pekné nočné fotky s tvojho profesionálne spracovaného segmentového koľajiska. Musím sa znovu opakovať "SKALINA" je proste jedinečná stanica v modelovom prevedení. Myslím, že mám právo takto napísať, lebo ver, že som tých staníc v modelovom prevedení videl neúrekom. Čistá paráda, tieto fotky, ostal som v úžase. 

K pretiahnutiu návštevy do pozdných nočných hodín. Vieme, čo je toho príčinou a nikto sa na nikoho nehnevá. Tvoja charizma je taká veľká, že každý ťa rád privíta u seba a tak trochu sa pochváli tým čo ako modelár má a čo v modelárstve dokázal. Samozrejme moje modelárske umenie sa vôbec nevyrovná tvojmu a to ešte vôbec nie modelárskemu umeniu Riša. On je na Slovensku modelársky mág v modelovej veľkosti TT. Jeho modely sú parádne a presne prepracované a ja som hrdým majiteľom nemalého počtu jeho modelov, aj keď z jeho rannej produkcie. O to sú v tejto dobe vzácnejšie. Ďakujem Vám obidvom, že ste si našli čas a zastavili ste sa aj u mňa. Bolo to príjemné. 


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

@samba .... Ďakujem a to aj v mene Riša ...

Prajem všetkým ďalší úspešný a pohodou naplnený letný týždeň,

Raguliny 2
Ludmilla 2
Raguliny
Na stanici v Hute

 

 

 

Tento príspevok bol zmenený pred 3 roky užívateľom Ivor

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Konečne som sa po dlhšom čase dostal k natočeniu krátkeho demo videa, tentokrát v hlavnej úlohe s motorovým vozom rady M286.0 a pripojnym vozňom Balm v správe ČSD, od fy MTB. Jazdné vlastnosti po rovine dobré, do stúpania by bolo potrebné vymeniť bandažovane dvojkolie, ktoré je pribalene pri doplnkoch. 

https://youtu.be/IlIQChZdr5E

 

 

 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

V posledných týždňoch som dosť pracovne vyťažený a tak pripájam aspoň zopár momentiek z pár hodín víkendového relaxu pri mojej Lokálke TT  ... Nech sa vám všetkým darí pri vašej tvorivej činnosti....

OKU 551

 

Sergeje Henning v Skaline

 

OKU 788

 

OKU 412

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Marek and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@ivor budem sa opakovať, ale nádherné fotky. Mimochodom, si fanúšik Abby? Ja som ich v detstve počúval, lebo moji rodičia si to stále púšťali aj spolu s Queenom a BoneyM 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Ivor: tak vidím, že tvoje segmentové koľajisko slúži presne tomu účelu na ktorý je určené. To znamená "ako balzam na dušu". Presne tak na mňa pôsobia tvoje obrázky. Tak kedy bude ABBA v Katarínskej Hute? To bude ale poriadny nával. Nechcel by som na tú parádu v tej dobe meškať. Ani si to neviem predstaviť ABBA v Katarínskej Hute !!! Ale práve o tom je fantázia modelára. Tak nech sa koncert vydarí !!!


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Ďakujem kamaráti, áno som veľký fanúšik skupiny ABBA už od cca 1976 roku, kedy prišli do Katarínskej Huty kolotoče a dedinkou sa šíril zvuk pesničiek ABBA, SWEET, SLADE, Boney M a ďalších. Našťastie sa vtedy autorské práva neriešili tak ako dnes a ľudia nežili podľa toho, čo práve platí od pondelka nového týždňa, nebol internet, žiadne tzv. sociálne siete, ani mobily. Ľudia boli buď sami, alebo s niekým.

Nie žeby som počúval stále len skupinu ABBA, ale určite mám všetky ich albumy a uznávam ich ako velikánov hudby, ktorí dokázali a stále dokážu produkovať melodické skladby. Na oblohe hudobného sveta sa občas objavia rôzne hviezdy a hviezdičky, väčšinou vydržia len pár rokov ( v tom lepšom prípade ), ale vydať album po 40 ročnej odmlke a v rovnakom duchu s takmer nezmenenými hlasovými prejavmi, to je niečo čo sa podarí len hrstke hudobníkov. Počúvam všeličo kvalitné od Hard rocku, cez pop až po country, ale skupina ABBA patrí určite k ikonám, ktoré si budem na hudobnej scéne navždy vážiť.

Prajem všetkým príjemný víkend ako aj každý jeden deň po ňom, aby v každom dni bol dôvod na radosť, dokonca aj na radosť z našich modelov, krajiniek, koľajísk, diorám....atď....

OKU v Skaline 222

 

M286 v Hute

 

OKU LINE

 

OKU 217

 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Nakoľko v poslednej dobe som bol pracovne dosť zaneprázdnený, veľa som toho na mojom vlastnom koľajisku nevytvoril, aj keď paradoxne pre druhých modelárov áno, tak pripájam aspoň pár momentiek a samozrejme

prajem Príjemný adventný čas ...

P8s

 

Piatok Rosnicka 22

 

Breznička piatok 33

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Ivor: ... ako vždy krásne fotečky. Neviem sa vynadívať. Ďakujem za potešenie.


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Po čase sa mi podarilo nájsť časový fond na nasnímanie krátkeho demo-videa s motorovým vozňom rady 820 ČSD, v starých dobrých časoch označovaný podľa Krišpina, keď aj značenie malo logiku a presne stanovené pravidlá ako M240.... Jedná sa o výrobok fy MTB, ktorý som si zdigitalizoval a ozvučil pomocou dekodera ZIMO, tentokrát v 16-bitovej verzii, na ktoré postupne prechádzam. Reproduktor ESU a zvukový projekt už tradične JACEK. Model má skvelé jazdné vlastnosti, avšak pripomínam, že u mňa jazdia modely len po rovine, resp. v minimálnych sklonových pomeroch ( stúpanie do Katarínskej Huty v smere od železničného priecestia cca 3cm na 200cm, v Skaline je to cca 1,5cm v smere na Katarínsku Hutu na 125 cm... ).

Prajem všetkým modelárom, modelkám a modelárčatám pekný zvyšok posledného predvianočného víkendu v duchu 4. adventnej nedele.

https://youtu.be/8bMpJIuVy_M

 

P1370786

 

S15

 

Sergej vchádza do Skaliny

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@ivor Paráda. Mám ale jednu otázku, prečo Ti vlaky z Brezničky odchádzajú vo videu doprava, ale potom idú vždy doľava? Breznička je otočená naopak?

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Ivor: tvoje videá si zásadne púšťam cez slúchadlá, aby som počul všetko čo chcem počuť. A opäť som všetko počul, ale aj videl. M240 - parádička, ale mňa znovu zaujala súprava okuliarnika s 11-timi vagónmi guľatiny. Paráda!!! No a vtáčiky na koniec, tiež veľká paráda. Inak skoro si aj mňa zmiatol s tou "Brezničkou", ale som presvedčený, že vždy ti to jazdí rovnakým smerom, ale našťastie viac poznám trate v mojom okolí ako Marek, tak viem, že prvé zábery si robil z náprotivnej strany, aby vynikla perfektne vypracovaná staničná budova v Brezničke, tak preto sa to javilo, že M240 odchádza na druhú stranu.  Veľká paráda IVOR, ja sa vždy rád vraciam k tvojim videám. Krajinka je opäť bujnešia svojim porastom. 


   
Ivor and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

@marek 

ako Ti to už SAMBA objasnil, Breznička je koncová stanica ( momentálne ), takže vlaky odchádzajú vždy v smere na Skalinu, avšak vzhľadom na vizuálny aspekt videa či fotografií je snímací prvok umiestnený nielen na strane cesty, teda za staničnou budovou stanice Breznička, ale občas aj na druhej strane stanice, tak aby bolo vidieť staničnú budovu od koľajiska. Vzhľadom na to, že mám dostatočnú zásobu rezervných pozadí, nie je problém v prípade takéhoto snímania ho pridať aj na druhú stranu koľajiska. Toľko na vysvetlenie.

Breznička v patok 31

... a ešte trocha tej pary, keď začína nový týždeň .... 

Biz 14

 

Biz vychádzajú z tunela 33

 

Zs cez Skalinu

 

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@ivor rozumiem, teda Breznička je otočená naopak (aby bola ako podľa skutočnosti) tak to natáčaš z druhej strany 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

@marek 

len pre bližšiu predstavu uvádzam pár mojich fotografií.... stanica Breznička od hlavnej cesty v smere na Poltár, samozrejme je to všetko už trocha iné, ako to bolo v 70-tych a 80-tych rokoch minulého storočia....

Piatok Breznička 12

 

IMG 8781

... a pohľad na staničnú budovu od koľajiska, túto fotku som urobil koncom oktobra 2017, takže za tých cca 40 rokov sa to predsa len trošku pomenilo, ale hlavné rysy zostali zachované ... trošku ma mrzí, že "kompetentné" vedenie železníc dalo odstrániť angličanov na ľavom zhlaví, ktoré tam umiestnili kedysi dávno tí, čo skutočne železnici rozumeli a bolo možné zo všetkých štyroch staničných koľají odísť ako na Katarínsku Hutu tak aj na Lučenec.....

 

IMG 8786

Ak sa jedného dňa opäť vráti medzi našich ľudí zdravý sedliacky rozum a zistia, že malé lokálky sú nielen veľmi cenným historickým artefaktom, ale aj lákadlom pre domácich i zahraničných turistov a že je to vlastne jeden z mnohých druhov biznisu a kultúrneho dedičstva zároveň, ako je to vo všetkých skutočne vyspelých krajinách na západ od nás, kde o takýchto veciach rozhodujú skutoční odborníci, nie teratologicky postihnuté figúrky na riadiacich postoch ZSSK, možno sa všetko jedného dňa zmení .... 

.... stanica Katarínska Huta v roku 1895, nebyť aj tohto segmentu našej histórie, nepracoval by nikto dnes napríklad aj s dotykovou obrazovkou napojenou na virtuálny svet... ale to by musel niekto začať používať šedú kôru mozgovú .... 

Kat Huta 1895

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Ivor: ... plne s Tebou súhlasím. Ono to čo si napísal pasuje aj na iné odvetvia na Slovensku, nie len pre železnice. Inak ten posledný čiernobiely záber je naozaj história. Ale tie zábery na tvoje koľajisko sú superácke. S tým pozadím (lepšie povedané popredím) v Brezničke si ma naozaj dostal. Vymyslel si to parádne a rozumne, takéto pozadia/popredia dávajú tvojim videám novú dimenziu. Si proste studnica dobrých nápadov a už teraz sa priznám, že určite niečo také na svojom budúcom koľajisku pri natáčaní videí použijem aj ja. Si proste hlavička o tom niet pochýb.


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Stránka 45 / 50

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá