Ovladanie na koľaji...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Ovladanie na koľajiska

156 Príspevky
7 Užívatelia
10 Likes
23.8 K Zobrazenia
(@Anonymný 46)
Skúsený člen
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
Topic starter  

Všetko o elektrike


   
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

No vidíš, tu môžeme o tom písať. Ináč, medzi mojimi článkami nájdeš aj návody k arduinu: http://marek-vlaky.eu/index.php/clanky/elektronika

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Tak už ste v petričnej téme. :kiss:

Toto je téma v ktorej vôbec nie som doma. Elektronika na koľajisku je pre mňa niečo desivé :woohoo: . Ale mám doma pulzné ovládanie, čo pre mňa vyrobil Marek a poviem Vám páni, je to paráda. Také jemné rozbiehanie, spomaľovanie a zastavovanie vlakov som si ani nevedel predstaviť. Dokonca aj BTTB a ZEUKE mašinky sa pod pulzným ovládaním ukľudnili. Je treba sa však s týmto ovládaním učiť narábať, lebo ešte sa mi niekedy stane že si nenavolím správnu rýchlosť reagovania a vlaková súprava mi zájde až za stanicu, ale nič si s toho nerobím, lebo viem že len cvik robí majstra. Ale som nadmieru spokojný. Ďakujem Marek. B)


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Som rád Samba, že si spokojný. Ty si majiteľ prvého kusu, prototypu vylepšenej verzie. Dúfam, že aj budúci majiteľ druhého kusu bude spokojný... 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
(@Anonymný 46)
Skúsený člen
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
Topic starter  

Samba nie je to nič hrozné.Treba len trocha trpezlivosti a trocha rozmišlania. B) Dáš to aj ty nemaj strach :unsure: ch.
Na to tu máme Mareka on poradi 😛 .


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

:angry: Vŕŕŕ´! :angry:
Som sa tešil, že tu vzniklo nové fórum, kde sa budem stretávať s ľuďmi ktorým rozumiem ale v tejto téme zisťujem, že som sa mýlil... zasa tie vaše akési cudzi hatlaniny, ktorý normálny človek nerozumie... vŕŕŕ

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Čo tam po hatlaninách, to vysvetlíme, ale ako si ma potešil dnes... 🙂 ani nevieš, ako sa teším... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
(@Anonymný 46)
Skúsený člen
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
Topic starter  

Ale dedo ako,že nerozumieš.Veď aj ty si si robil osvetlenie domov. :unsure:


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Dedo to už vie, ale napíšem to aj sem. Idem otestovať vyrobiť imitáciu televízora. To znamená, že v domčeku za oknom by bola napríklad 3-farebná led dióda, ktorá by náhodne blikala jemne, ako keď je miestnosť osvetlená iba televízorom. Chcem tam urobiť výkonové výstupy, aby bolo možné urobiť viac domov s rovnakým blikaním, ako voľakedy keď boli napríklad iba 2 programy a všetci kukali svorne hokej na jednotke... 😀 Uvítali by ste niečo také?
Len budem musieť vymyslieť imitáciu čiernobieleho TV... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Dedo to už vie, ale napíšem to aj sem. Idem otestovať vyrobiť imitáciu televízora. To znamená, že v domčeku za oknom by bola napríklad 3-farebná led dióda, ktorá by náhodne blikala jemne, ako keď je miestnosť osvetlená iba televízorom. Chcem tam urobiť výkonové výstupy, aby bolo možné urobiť viac domov s rovnakým blikaním, ako voľakedy keď boli napríklad iba 2 programy a všetci kukali svorne hokej na jednotke... 😀 Uvítali by ste niečo také?
Len budem musieť vymyslieť imitáciu čiernobieleho TV... 🙂

Ja sám nemám ešte ani jednu budovu na koľajisku osvetlenú. Možno niekedy v ďalekej budúcnosti by som ich aj osvetlil a možno niekdy by pozerali aj telku. Čiernobiela telka?? NIČ ĽAHŠIE, jemne preblikujúce slabomodré svetielko. Tak som ich videl blikať veľakrát, keď som sa po zimných večeroch (keď sa skoro stmievalo) potuloval po meste s dievčatami. Teraz si až uvedomujem na aké veci som vtedy mal kóópééc času. A teraz nič nestíham.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Samba, nič ľahšie? Myslím, že si to myslel ako nápad, nie ako riešenie. Na tom pracujem, ale zatiaľ nie som s výsledkom spokojný. Keď bude chvíľu čas, dám video... dnes som ale v ZC, takže najskôr zajtra. Chcem ešte dnes dokončiť vieš čo pre vieš koho... (cítim sa ako Harry Potter)... 😆

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Samba, nič ľahšie? Myslím, že si to myslel ako nápad, nie ako riešenie. Na tom pracujem, ale zatiaľ nie som s výsledkom spokojný. Keď bude chvíľu čas, dám video... dnes som ale v ZC, takže najskôr zajtra. Chcem ešte dnes dokončiť vieš čo pre vieš koho... (cítim sa ako Harry Potter)... 😆

Za chvíľu sa dozvedia aj iní. Myslím, že sa nezastavíme, ani ja a ani ty !!! 😆 :silly: 👿 :S


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Samba, nič ľahšie? Myslím, že si to myslel ako nápad, nie ako riešenie. Na tom pracujem, ale zatiaľ nie som s výsledkom spokojný. Keď bude chvíľu čas, dám video... dnes som ale v ZC, takže najskôr zajtra. Chcem ešte dnes dokončiť vieš čo pre vieš koho... (cítim sa ako Harry Potter)... 😆

Za chvíľu sa dozvedia aj iní. Myslím, že sa nezastavíme, ani ja a ani ty !!! 😆 :silly: 👿 :S

Ja len dúfam, že to vyjde a pôjde a bude... 🙂 Ale ich naťahujeme... 👿

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
(@Anonymný 46)
Skúsený člen
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
Topic starter  

Samba, nič ľahšie? Myslím, že si to myslel ako nápad, nie ako riešenie. Na tom pracujem, ale zatiaľ nie som s výsledkom spokojný. Keď bude chvíľu čas, dám video... dnes som ale v ZC, takže najskôr zajtra. Chcem ešte dnes dokončiť vieš čo pre vieš koho... (cítim sa ako Harry Potter)... 😆

Za chvíľu sa dozvedia aj iní. Myslím, že sa nezastavíme, ani ja a ani ty !!! 😆 :silly: 👿 :S

Ja len dúfam, že to vyjde a pôjde a bude... 🙂 Ale ich naťahujeme... 👿

No to teda hej. 😉 Vy tajnoskári.


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: do ...iti Hudi už tuší!!! :sick:


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Marek: do ...iti Hudi už tuší!!! :sick:

Podľa mňa netuší, len nás naťahuje naspäť.... 😉 aspoň myslím :unsure:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Dnes v práci kolega vymyslel projekt pre žiakov, nakoľko je to môj priamy nadriadený, tak ma tým poveril. Počas príprav som mal takzvaný heuréka moment a už viem, ako urobím moje nové ovládanie koľajiska. Bude to kombinácia pulz/digitál a cena dekodera na lokomotívu vychádza 3€ a komplet celé ovládanie by nemalo presiahnuť 100€. Samozrejme so softvérom pre nastavovanie a programovanie, bezkáblový ovládač a možnosť riadiť pomocou počítača. Mám to celé v hlave, len to zrealizovať. A mám na to takmer všetko a co nemám tak vyrobím... 🙂 Keby ste ma videli, žiaci mi vraveli, že som mal žiarovku nad hlavou. 😀

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: teraz som opäť vedľa jak tá jedľa. No čo už, toto je téma, kde budem za "nemtuda". :sick:


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Marek: teraz som opäť vedľa jak tá jedľa. No čo už, toto je téma, kde budem za "nemtuda". :sick:

Pamätáš sa na to, ako som testoval to domáce digitálne ovladanie? Už viem presne ako to vyrobím a nebude to stáť 10€ na lokomotívu ale iba 3.... A úplne jednoduché, ak sa to podarí, tak zarobím pekné prachy... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

držím palce Marek a prajem ti z celého srdca

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

držím palce Marek a prajem ti z celého srdca

Ale aj tak mi nejde o peniaze, ale hlavne o to, že si to urobím sám. 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

držím palce Marek a prajem ti z celého srdca

Ale aj tak mi nejde o peniaze, ale hlavne o to, že si to urobím sám. 😉

V podstate by sa to možno dalo predávať v Sambovom eshope. Ak by samozrejme súhlasil. 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
(@Anonymný 46)
Skúsený člen
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
Topic starter  

Marek tak pracuješ na novom ovladani?Ja na digital nemám aj keď som elektrikár. 🙂
Čítam,že sa tu robia nejake pikle :unsure: :unsure: Idem robiť rekonštrukciu hotela.Chcem osvetliť jednotlivé izby.Tak mi držte prsty,aby som to urobila nehodil do koša. 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

No bude to alternatíva na digitál, ale lacnejšie a myslím, že aj funkčnosťou dosť podobné. Navyše tam bude možnosť jazdy aj lokomotívami bez digitálu, ale originál digitál komerčný tam nebude fungovať. Iba moje moduly, ktorých cena bude podstatne nižšia ako originál komerčné. Bude to komplet aj so softwarom, na ktorom sa bude dať nastaviť komplet všetko a navyše aj ovládať cez počítač.
Ináč, ja som vyštudovaný ekonóm a druhú školu mám IT a elektrotechniku, preto mi to je blízke. Tieto veci aj učím na škole žiakov, budúcich IT-čkárov a učíme sa aj elektrotechniku a aj programovanie, takže to nie je pre mňa nejaký veľký problém. Toto už mám otestované a je to funkčné, takže to len musím dať dokopy. Navyše v prípade veľkých koľajísk nebude nutné ťahať veľa káblov, ale bude tam aj možnosť bezkáblovej komunikácie, takzvanej optiky vzduchom napríklad popod koľajisko. Je to dosť spoľahlivé, laserová komunikácia, ale dalo by sa aj cez wifi a podobne. Toto všetko mám odskúšané a ide to. Už som to mal raz rozpracované, ale teraz som vymyslel oveľa jednoduchší spôsob a navyše lacnejší a s použitím menej súčiastok do lokomotív, takže to bude parádička. Dúfam. Ja si to chcem dať do nejakých lokomotív na potestovanie a ktoré to nebudú mať, tak budú ovládané štandardne pulzne. Takže dosť sa teším.
Rekonštrukciu hotela, to máš svoj hotel? Alebo je to na koľajisku?
Pikle kujeme, už za pár dní to vyjde na svetlo sveta. Tešte sa všetci.... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1395
 

Marek tak pracuješ na novom ovladani?Ja na digital nemám aj keď som elektrikár. 🙂
Čítam,že sa tu robia nejake pikle :unsure: :unsure: Idem robiť rekonštrukciu hotela.Chcem osvetliť jednotlivé izby.Tak mi držte prsty,aby som to urobila nehodil do koša. 😉

Dobrý nápad Hudi, držím palce...

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 7

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá