Jednoduchá skúšačka
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Jednoduchá skúšačka

35 Príspevky
7 Užívatelia
0 Likes
4,965 Zobrazenia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

ahojte,dnes som sa nudil,tak som si zostrojil jednoduchú skúšačku z led diod a pera.
viac v článku na webe
http://rzvlaky.eu/index.php/2016/08/13/jednoducha-skusacka/

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Skvelý nápad na jednoduchú skúšačku. Aj rezistor si zvolil dobre, teoreticky by to malo zvládnuť aj 16V striedavých. Vtedy Ti budú svietiť obe diódy. Nechal som Ti aj komentár na stránke, takže sa nebudem opakovať, akurát tak, že skvelá práca. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 560
 

Moc pěkné udělátko. Souhlasím, že 1k6 by měl bez problému zvládnout i střídavinu 16V

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Vôbec sa nerozumiem v tom aký veľký odpor kde treba dať. Preto keď niečo také potrebujem, tak mám priateľa na telefóne Mareka a ten mi rád poradí. Ja si s toho hlavu nerobím. Ale takáto skúšačka je nevyhnutnou pomôckou v modelárčine. sám mám niečo podobné vyrobené, len nie tak pekne vyrobené ako rzvlaky.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Vôbec sa nerozumiem v tom aký veľký odpor kde treba dať. Preto keď niečo také potrebujem, tak mám priateľa na telefóne Mareka a ten mi rád poradí. Ja si s toho hlavu nerobím. Ale takáto skúšačka je nevyhnutnou pomôckou v modelárčine. sám mám niečo podobné vyrobené, len nie tak pekne vyrobené ako rzvlaky.

Priateľ na telefóne je rád, keď môže niekomu poradiť. 😉 Keď sme už pri tom, chystám článok o osvetlení s vyše 16000000 farebných kombinácií a odtieňov... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 560
 

S odpory si hlavu nelámu, na 12V používám +/- takto: 5mm LED 1k, 3mm 1k5, 1,8mm 2k, na SMD podle svítivosti, někdy až 4k7, samostatnou kapitolou jsou pak bílé a modré led, kam dávám 12k i více, například na návěstidlech pro posun.

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

S odpory si hlavu nelámu, na 12V používám +/- takto: 5mm LED 1k, 3mm 1k5, 1,8mm 2k, na SMD podle svítivosti, někdy až 4k7, samostatnou kapitolou jsou pak bílé a modré led, kam dávám 12k i více, například na návěstidlech pro posun.

No vidím, že nie si len papierový modelár, ale vyznáš sa aj v elektronike. Fajn, to ma teší, lebo ja som do elektroniky úplný blbec, ale nebojte sa dá sa s tým normálne žiť. :silly:


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Marek,typujem že za použitia rgb pásu a ovládania k nemu

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Marek,typujem že za použitia rgb pásu a ovládania k nemu

Áno, ale nie to kúpené, ale vlastné 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 560
 

Ano, jsem vyučený elektrikář vzhledem ke svému specifickému tematu si musím navrhovat i taková zapojení, jako je popotahování soupravy pod bagrem v závislosti na jeho chodu...

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

ahojte,dnes som sa nudil,tak som si zostrojil jednoduchú skúšačku z led diod a pera.
viac v článku na webe
http://rzvlaky.eu/index.php/2016/08/13/jednoducha-skusacka/

tak tá prvá veta ma prepichla......( čo na to hovoríš SAMBA )
ale za to ostatné: Skvelý nápad 🙂 , jednoduché a pritom účinné prevedenie 🙂 . V jednoduchosti je krása.......takže ako hovorí SAMBA, palec hore. 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

tak to som zvedavý 🙂

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Ivor: treba pripomenúť, že rzvlaky je ešte mladík a tým pádom je študent a teraz prežíva prázdniny, takže má právo sa ah tak trochu nudiť. Ale chápem ako si to myslel. Je proste nemysliteľné aby sme sa my nudili, ale on má nato právo. Ale zase treba povedať, že aj keď sa nudil, hneď tú nudu zahnal a vytvoril niečo duchaplné, čo dnes väčšina mladých ľudí nedokáže, takže pre neho stále len môj obdiv. V jeho veku som síce aj ja bol stále činný a snažil som sa niečo dokázať, ale to bolo o niečom inom. Ale musím priznať, že som sa v jeho veku nenudil a ostalo mi to až do teraz.


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

ahojte,dnes som sa nudil,tak som si zostrojil jednoduchú skúšačku z led diod a pera.
viac v článku na webe
http://rzvlaky.eu/index.php/2016/08/13/jednoducha-skusacka/

tak tá prvá veta ma prepichla......( čo na to hovoríš SAMBA )
ale za to ostatné: Skvelý nápad 🙂 , jednoduché a pritom účinné prevedenie 🙂 . V jednoduchosti je krása.......takže ako hovorí SAMBA, palec hore. 😉

Vieš to je tak keď farba schne,a nemám robiť čo iné,navyše vonku je škaredo tak prichádza nuda 🙂

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

ahojte,dnes som sa nudil,tak som si zostrojil jednoduchú skúšačku z led diod a pera.
viac v článku na webe
http://rzvlaky.eu/index.php/2016/08/13/jednoducha-skusacka/

tak tá prvá veta ma prepichla......( čo na to hovoríš SAMBA )
ale za to ostatné: Skvelý nápad 🙂 , jednoduché a pritom účinné prevedenie 🙂 . V jednoduchosti je krása.......takže ako hovorí SAMBA, palec hore. 😉

Vieš to je tak keď farba schne,a nemám robiť čo iné,navyše vonku je škaredo tak prichádza nuda 🙂

Tak Ti prajem čo najviac takýchto skvelých nápadov počas zábleskov nudy.....som rád, že sa medzi mladými nájdu aj takí ako si práve TY. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

ďakujem za pochvalu...Inak máš pravdu,že dnes je veľmi málo mladých čo takýmto veciam venujú

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Presne ste to vystihli. V dnešnej dobe je 1 z 10 šikovný a s nejakými konickami ako napríklad aj rzvlaky. Viem o čom hovorím, 5 rokov som učil na strednej škole.... 😉 takže rzvlaky, držím palce a prajem Ti, nech Ťa to nikdy nepustí 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Nechcel som vytvárať kvôli tomu novú tému, preto to pridám sem. Viem, že Vás to asi nebere ako modelovanie a chápem to, ale napísal som článok pre všetkých, ktorý by chceli dobrý a lacný laboratórny zdroj: http://marek-vlaky.eu/index.php/ovladanie-a-automatizacia/72-laboratorny-zdroj-domacej-vyroby

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
Topic starter  

Veľmi pekne popísané,a perfektne vyriešené. Ušetril si peniažky a ešte si aj niečo vytvoril. Na skúšanie lampičiek a podobných vecí je to super pomôcka. Hlavne sa mi páči to presné regulovanie napätia.. Super nápad 😉

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Veľmi pekne popísané,a perfektne vyriešené. Ušetril si peniažky a ešte si aj niečo vytvoril. Na skúšanie lampičiek a podobných vecí je to super pomôcka. Hlavne sa mi páči to presné regulovanie napätia.. Super nápad 😉

Ďakujem rzvlaky. Dôležité je aj to, že je to až do 3A a 30V, takže na tom môžem testovať v podstate všetko, čo vyrobím 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Veľmi pekne popísané,a perfektne vyriešené. Ušetril si peniažky a ešte si aj niečo vytvoril. Na skúšanie lampičiek a podobných vecí je to super pomôcka. Hlavne sa mi páči to presné regulovanie napätia.. Super nápad 😉

Ďakujem rzvlaky. Dôležité je aj to, že je to až do 3A a 30V, takže na tom môžem testovať v podstate všetko, čo vyrobím ;)[/quote

... a ešte to aj dobre vyzerá ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

Veľmi pekne popísané,a perfektne vyriešené. Ušetril si peniažky a ešte si aj niečo vytvoril. Na skúšanie lampičiek a podobných vecí je to super pomôcka. Hlavne sa mi páči to presné regulovanie napätia.. Super nápad 😉

Ďakujem rzvlaky. Dôležité je aj to, že je to až do 3A a 30V, takže na tom môžem testovať v podstate všetko, čo vyrobím ;)[/quote

... a ešte to aj dobre vyzerá ...

Ďakujem Samba... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

Nechcel som vytvárať kvôli tomu novú tému, preto to pridám sem. Viem, že Vás to asi nebere ako modelovanie a chápem to, ale napísal som článok pre všetkých, ktorý by chceli dobrý a lacný laboratórny zdroj: http://marek-vlaky.eu/index.php/ovladanie-a-automatizacia/72-laboratorny-zdroj-domacej-vyroby

MAREK:
Pekný článok, cena priaznivá, tak nech Ti zdroj slúži veľmi dlho k spokojnosti..... 😉
( Kde sú tie časy, keď si musel človek plošák vyleptať a trafo navinúť....) 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
 

MAREK:
Pekný článok, cena priaznivá, tak nech Ti zdroj slúži veľmi dlho k spokojnosti..... 😉
( Kde sú tie časy, keď si musel človek plošák vyleptať a trafo navinúť....) 🙂

Ďakujem Ivor. No dnes som mu dal zabrať, som ho riadne potestoval. Šlape ako hodinky, tak som spokojný. Už len vymeniť trafo za 3A, lebo teraz tam mám iba 2A.... aj keď na moje účely by aj to stačilo... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1831
 

To trafo by malo byť trošku výkonove predimenzované, aby nešlo výkonove "nadoraz", aj keď pri skúšaní motorčekov a LED diód ap....... to pri jednotlivých kusoch samozrejme nehrozí... ( To píšem len podľa svojich vlastných skúseností ). 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 2

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá