Ovládací pult presn...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Ovládací pult presne na mieru

3 Príspevky
2 Užívatelia
0 Likes
278 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
Topic starter  

Ahojte kamaráti modelári. Trošku to tu oživím a ukážem Vám, ako sa to tiež dá urobiť, teda hlavne v analógu. Pracujem totiž na ovládacom pulte pre kamaráta/kolegu modelára/člena tohto fóra - Igora, ktorý stavia s vnučkou koľajisko v mierke TT. Zadanie je - 2 okruhy s ovládaním zvlášť, ale aj s možnosťou jazdy vlakom akokoľvek a taktiež automatickú prevádzku, kde bude vlak chodiť sám a automaticky. Znie to zložito, ale nie je to až tak zložité. 

Tento obrázok je zatiaľ príprava, ešte to nie je na presne poumiestňované, teda iba od oka, ako sa hovorí, keď sa bude panel vyrábať, tak to rozmiestnim na presno. Zatiaľ som to ešte nerozrátaval, lebo ešte sa s tým hýbe. Veľkosť panelu bude 51x21cm (približne). 

panel

Takže dva okruhy s dvomi samostatnými ovládačmi, vtedy sa výhybky automaticky prepnú do polohy, aby nevznikli skraty ani konflikty a tlačidlá (červené body na obrázku) sa nedajú prepínať. Pri Celku - takzvaný manuálny režim - sa dá jazdiť s jedným vlakom po celom koľajisku, dajú sa prestavovať výhybky, ale používa sa iba jeden ovládač. Pri automatike pôjde vlak jedným smerom na striedačku vonkajším a vnútorným okruhom a výhybky sa budú prestavovať automaticky podľa potreby. Tlačidlá STOP v prípade potreby všetko okamžite vypnú, napríklad pri nehode, vykoľajení a podobne. 

Je to celkom zaujímavý projekt, trošku výzva, ale nebojím sa toho, že by sa to "nedalo urobiť". Po Ocinovom N-ku je to zatiaľ najväčší projekt (elektrotechnický), aký som robil. Držte mi palce a dúfam, že Igor a jeho vnučka budú spokojní. 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Citácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2846
 

Marek: ...  Vyzerá to zaujímavo. Toto ma ešte čaká a vidím, že asi aj mne budú tvone rady prospešné. Určite ťa budem pri tvorbe ovládacích panelov "otravovať".

 


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5025
Topic starter  

@samba kľudne, rád Ti poradím, pomôžem 🙂

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá