Múzeum - strážny do...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Múzeum - strážny domček Halič

4 Príspevky
3 Užívatelia
6 Likes
360 Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Už dlhšiu dobu sa hovorilo, že v strážnom domčeku v Haliči pri Lučenci bude funkčná dioráma bývalej stanici Halič. Snahy statostu obce sa včera 29.06.2022 stalo skutočnosťou. Za finančnej podpory Vúc, zbierky sponzorov a obce sa včera slávnostne sprístupnila táto diráma pre širokú verejnost. Celú stavbu krajiny s elektrifikáciou a digitálnu prevádzku utobil člen tohoto makého fóra Ivor T. Lokomotívy a vagóniky dodal (ak to tak môžeme nazvať - moja poznámka) skúsený staviteľ modelov Rišo A. Fioráma je krásne prevedená, vymodelovaná a plne funkčná. Na obrázkoch sú a pri prezentácii boli použité Ivorove lokomotívy a vagóny, lebo Rišo to nejako nedokázal zvládnuť a do termínu nestihol svoje záväzky splniť. Ale to je úplne iná kapitola. Ake obrázky opäť napovedia viac. Kto by to chcel vidieť naživo, tak v múzeu Strážny domček Halič je už dioráma sprístupnená. 

20220628 132652
20220628 132804
20220628 132855

   
Ivor and Marek reacted
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Nádhera, Ivor je macher. Som rád, že sa to konečne podarilo dotiahnuť, už dávnejšie si hovoril o tom, že sa to plánuje 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Ako už napísal SAMBA,

od 29.6.2022 bude možné vidieť v strážnom domčeku v obci Halič, ktorý je zrekonštruovaný a premenený na železničné múzeum aj model koľajiska, ktoré ja v takýchto prípadoch uvádzam, ako "funkčná dioráma", v modelovej mierke TT, t.j. 1:120. Okolie železničnej stanice Halič sa mi vmestilo na plochu 3,6 x 0,75 metra. Môj obdiv má predovšetkým starosta obce Halič, Mgr. Alexander Udvardy, ktorý sa rozhodol celú vec zrealizovať, nakoľko pustiť sa do takejto veci chce človeka, ktorý dokáže myslieť nadčasove.

Pri stavbe som sa snažil v maximálnej miere priblížiť pohľadom, ktoré mohli vidieť naši predchodcovia okolo rokov 1925 až 1935.... Nakoľko podkladov bolo veľmi málo, musel som pristúpiť aj k určitým kompromisom. Všetky hlavné a charakteristické prvky sú však zachované a tak v dnešnej dobe, keď niekto naprogramuje 3D model, aby ho bolo možné vidieť na veľkoplošnej obrazovke monitora či televízora, ja som radšej vyhotovil diorámu 3D, plne funkčnú, osvetlenú autonómnym spôsobom, riadenú digitálne prostredníctvom apk v zariadeniach s OS Android, aby si návštevník mohol v kľude sadnúť na lavičku pred diorámou a horizonte svojich očí pozorovať tento malý 120 násobne zmenšený svet. Ak to poteší čo len jediného človeka každý týždeň, nebola moja práca zbytočná.

TT05
A3
TT07
NOC035

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
Samba and Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
Topic starter  

Ivor: ... ver, že tvoja práca nebola vôbec zbytočná a tvoje dielo teší nikoľko pozorovateľov denne. Vo svete som už videl veľké množstvo súkromnýck koľajísk, funkčných diorám, aj statických diorám a modulov. Tvoje posledné dielo pre múzeum v strážnom domčeku patrí do skupiny tých výnimočne podarených. No a starosta obce Halič ? Pre mña je to človek na svojom mieste a naozaj myslí nadčasove. Pre Teba aj pre starostu dávam palec hore. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá