Patina modelov loko...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Patina modelov lokomotív, vozňov a doplnkov koľajiska

199 Príspevky
4 Užívatelia
143 Likes
3,688 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Ahojte. Založil som novú tému, aby sa to dalo lepšie hľadať.

Pred nejakým časom som si doma vyrobil Airbrush z 12V kompresora na fúkanie pneumatík, expanznej nádoby a nejakých nevyhnutných doplnkov. Toto sa mi však po niekoľkých týždňoch pokazilo, keďže kompresor bol asi 20 rokov starý, tak to nezvládol. Celé mesiace som nemal airbrush, preto som sa vrátil ku štetcom a sprejom. Taktiež patinu som robil iba pomocou štetcov.

Cez víkend sme boli kuknúť kamaráta a ten ma prekvapil, že mi zohnal plne funkčný kompresor z chladničky (Ďakujem Jaro), tichučký, krásne funguje. Musím si ho ešte kompletne prispôsobiť pomocou iných komponentov, ale zatiaľ som ho otestoval provizórne - a to hneď drasticky. Ako prvú vec som sa rozhodol napatinovať podľa fotiek stiahnutých a vytlačených z internetu jeden zo svojich Faccs vozňov. Myslím, že s funkčnosťou kompresoru som veľmi spokojný a už len pár drobností musím dokúpiť, aby som mohol využiť jeho plný potenciál.

Fotky, podľa ktorých som sa snažil držať:

IMG 20220117 125537

A tu je môj prvý Airbrush patinovaný model:

IMG 20220117 124758
IMG 20220117 124741

Zatiaľ prvý z troch... musím aj pracovať, takže zvyšné musia počkať 🙂

IMG 20220117 130857

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
Citácia
Značky témy
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek:  ... myslím a som o tom presvedčený, že práve ty máš plné právo túto tému založiť. Ani nevieš aký som rád, že sa ti podarilo zohnať kompresor s chladničky, s ktorým začínal nejeden modelár a niektorí u takéhoto kompresoru zostali dodnes. Verím, že si to užiješ a tvoje modely budú ešte dokonalejšie ako do teraz. Vidím, že si ho naozaj pekne, zdôrazňujem pekne otestoval a výsledok na výsypnom vagóne je parádny a vyzerá naozaj autenticky. Na fotke kde náš odfotené všetky tri vagóniky je krásne vidieť aký je to diametrálny rozdiel, keď je model patinovaný, oproti modelu nepatinovanému. no ja sa obávam, či do tejto témy ja s nejakými príspevkami prispejem, hoci mám už nejaké počiny s patinou za sebou. Ale určite ak niečo skúsim, tak sa rád tiež pridám do tejto komunity "břídilov", ktorý radi svoj model zdevastujú a tým ho povýšia na reálny obraz. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

@samba ďakujem za pochvalu. Ale veď aj Ty si patinoval, napríklad Tvoja "hnusná" Zamračená, ako si ju sám nazval, ak si dobre pamätám... Aj keď podľa mňa nie je hnusná, ale dokonalá.. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Tak zábava pokračuje... Možno to nie je dokonalé, možno sa to nikomu inému nebude páčiť, ale ja som nadmieru spokojný. Je to momentálne moja obľúbená nákladná súprava, každý vozeň má nielen iné číslo, ale aj inú mieru patiny... Krajné majú klasické očkové spriahadlo, spolu sú spájané krátkym spriahlom asi Roco (značka, na ktorú mám alergiu, ale na spriahadlách mi to nevadí)...

IMG 20220117 191756
IMG 20220117 191752
IMG 20220117 191747
IMG 20220117 191758

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... aj ja mám takéto sypáky v súprave rád, len ich nemám tak špinavé ako ty. No musím s tým asi niečo urobiť, asi ich vyložím najbližšie na dážď, aby trochu zašli. Ale to asi nepomôže. Je to krásna súpravička. Hneď zaujme oko pozorovateľa.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Trochu odbočenie od E479-ky a precvičená patina ďalšej lokomotívy. Ešteže je toľko fotografií na internete, ľahšie sa to potom robí, keď človek vidí, ako by to malo byť približne v skutočnosti 🙂

IMG 20220124 123931
IMG 20220124 123927
IMG 20220124 123920
IMG 20220124 123937

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Neunikol ani môj Okuliarnik, zatiaľ je iba farbami, prachmi Valejo bude neskôr, nakoľko mi došiel matný lak, takže prachová patina by nemala zmysel... Preto vyzerá "nedokončeno"

IMG 20220124 172216
IMG 20220124 172220
IMG 20220124 172234
IMG 20220124 172226

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek  ... pekne sa ti to v tej vitrínke špiní. Kocúrov je na internete naozaj požehnane  a tak isto aj Okuliarnikov, takže námetov na patinu týchto strojov je neúrekom. Ale treba to aj vedieť urobiť. Okuliarnik má pekne zašpinenú strechu a Kocúr pekne zašpinené žaluzie. Pekné prevádzkové mašinky.

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

@samba podľa Tvojej odpovede sa mi zdá, že to asi nie je to pravé "orechové" ako sa hovorí. Okuliarnik ešte nie je prachom, lebo nemám lak 🙂 Ale tak učím sa a trénujem 🙂 radšej na svojich ako na pôvodných Piko, ktoré sú originál a super 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... mne sa aj tieto mašinky páčia, asi to zle vyznelo s tým, že som napísal "ale treba to vedieť urobiť".  Tým som mal na mysli, že aj keď ja na internete veľa fotiek špinavých lokomotív, tak nie každý ich vie podľa fotiek napatinovať. Myslel som hlavne na seba, že pre mňa sú fotky zbytočné, keď by som modely podľa nich nevedel tak pekne napatinovať. Keďže mám za sebou nejaké pokusy s patinovaním, tak viem čo to  odnáša. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

@samba v pohode, ja viem, ako si to myslel, ale hodil si návnadu, tak som využil 😀 Viem, že to nie je dokonalé, ale keď to porovnám s mojimi prvými patinovanými modelmi (pokusy pred pár rokmi), tak je to poriadne veľký rozdiel - posun vpred. Na Bunters Yard ( https://www.youtube.com/c/BuntersYard/videos) modelára ešte nemám ani z ďaleka, ale od neho sa veľa učím. Nehovorím, že je to ľahké, ale nie je to ani ťažké, treba len veľa trénovať 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Tentokrát som si zobral na mušku 20tonový brzdový vozeň Hornby v mierke OO. Na fotkách je tento vozeň mnou patinovaný, spolu s továrensky patinovaným vozňom Railfreight, tiež od firmy Hornby.

IMG 20220127 102604
IMG 20220127 102935
IMG 20220127 102554
IMG 20220127 102542

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... ty to s tou patinou myslíš naozaj vážne. To, že si nám pozorovateľom ponúkol spoločný obrázok  profi patiny od výrobcu a tvojej profi patiny, mňa donútilo k porovnávaniu.  Vagón od  výrobcu má znázornené miernejšie opotrebenie ako tvoj vagónik.  Výrobcova patina je len strieknutie pištoľkou, veľmi riedenou farbou. Tvoje patinovanie však odnáša  viac techník. Wash, farba, pigment, lak, atď a samozrejme viac opakovaní za sebou, aby si dosiahol tento výsledok. No a teraz nech si každý urobí úsudok sám, čo je profi patina. Ja svoj úsudok už mám. Ďakujem, že som mohol porovnávať. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

@samba musím Ťa opraviť, moja patina určite zatiaľ nie je profi. Ešte to má ďaleko, ale aj keď si niekto bude myslieť, že som narcis (lebo naozaj som), tak musím povedať, že si sám myslím, že sa už na to celkom dá pozerať. Takže ďakujem za pochvalu 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Odvážil som sa na prvú parnú lokomotívu pre mňa novými technikami. Je to úplne prvý pokus, zatiaľ maketa (nemá motor - dá sa doplniť, prevody má komplet) ale myslím, že to nie je zlé. Ale to nemôžem posúdiť ja. Škoda, že na fotkách to nevyzerá tak, ako naživo. Postupoval som podľa návodov na youtube (Bunters Yard - ako inak). Použité olejové farby (biela a umbra pálená), akrylové farby Revell (biela, sivá, oranžová, čierna, hrdza, piesok), doma vyrobené washe (biely, sivý, čierny), pigmenty Vallejo (čierna, hrdza) a samozrejme matný lak. Veľa tých farieb tam nie je vidieť, ale sú tam, keby neboli, výsledok by bol iný. Nanášané štetcami a airbrushom, riedené a miešané doma urobeným "riedidlom" (voda a technický lieh).

Hádam sa dá na to pozerať...

IMG 20220127 182935
IMG 20220127 182956
IMG 20220127 182947

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... tak patina parnej lokomotívy, podľa mňa patrí k tým ťažším. Na čiernom povrchu tak nie je vidieť všetku špinu, ktorá sa usádza na takom povrchu. Fotografie na internete, alebo naživo zhliadnuté muzeálne kusy sú väčšinou vždy pekne vyčistené a udržiavané. Pokiaľ sa niekde nájdu dobové fotky, sú všetky v čiernobielom vyhotovení a tým je veľmi sťažená ozajstná predstava, ako tieto lokomotívy v čase ich najväčšej slávy naozaj vyzerali s prevádzkovou patinou. Ja som už videl veľa, veľa dobových fotiek a dokonca som mal možnosť vidieť aj veľa exponátov v múzeách a dokonca aj pri historických jazdách u nás na Slovensku, ale aj u susedoch v Čechách. Ty si sa pekne posnažil to stvárniť a vidím, že sa ti to aj podarilo. Tiež si to predstavujem, ak že najviac patiny tvorili svetli sivé čmuhy, ktoré spôsobil vodný kameň pri plnení vodných nádrží a v okolo celej armatúry, kde určite z času na čas unikala vodná para. Tak isto na čiernom povrchu dochádzalo k vyblednutiu náteru v dôsledku poveternostných podmienok za tie roky služby. Tebe sa to na tejto lokomotíve pekne podarilo znázorniť. Heusingerov rozvod zvykne byť zašpinený od mazania čiernou masnotou. osobne si myslím, že urobenie patiny na parnej lokomotíve je preto na veľkej miere cítenia a predstavivosti, toho kto patinuje. Sám som vytvoril model parnej lokomotívy, ale na jej patinovanie som nikdy nepomyslel, alebo lepšie povedané obávam sa výsledku. Ale ako pozerám na tvoj model v patine, tak to má niečo do seba a je to zaujímavý model. Podľa mňa sa ti patina pekne podarila čmuhy sú správne vedené. Možno si mal byť trochu viac odvážny pri dekľoch na vodných vaniach. Tam by nános vodného kameňa mohol byť výraznejší. Ale ako píšem, je to na predstavivosti keď podkladov je tak málo. Nechcem aby to vyznelo ako veľká kritika, len som napísal, ako to pri pohľade na tvoje dielo vidím ja. Vidím, že nezaháľaš a naďalej sa posúvaš v tomto obore vpred. Len tak ďalej. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

@samba ďakujem. Myslím, že máš pravdu, parné lokomotívy sú väčšinou v čiernobielych fotografiách, tak to nie je tak ľahké, ako iné, modernejšie stroje. Čo sa týka tých dekľov, tak určite súhlasím, viac vodného kameňa by neuškodilo. Nejaký tam je, aj bol výraznejší, ale trochu ho zakryli iné "špiny"... Parné lokomotívy som doteraz nepatinoval, takže to bol prvý pokus, aj keď nie dokonalý, ale nemyslím si, že sa zaň musím hanbiť...

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: určite sa za svoje patinovanie nemusíš hanbiť. Je to pekné patinovanie a mne osobne sa páči. Určite naživo je to lepšie vidieť ako na fotkách. Patina parných lokomotív v modelárstve nie je tak bežná ako u dieselových lokomotívach, alebo aj u elektrických, ktorých fotiek (aj farebných) je na internete neúrekom. Nechcel som kritizovať, len som napísal svoj názor. Sám neviem ako parné mašiny vyzerali s prevádzkovou patinou naozaj. Tak píšem len to čo si viem predstaviť. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

@samba ja som to ani nepochopil ako kritizovanie, ale konštruktívna kritika je vítaná, lebo toto je niečo, čo som robil prvý krát. Tiež som zapojil fantáziu a predstavil som si logicky, ako asi to mohlo vyzerať. Spolu s tým malom fotiek, ktoré sú k dispozícii a návodmi na patinovanie skvelých britských modelárov sa to celkom dobre dalo dať dokopy. Výsledok nie je zlý, ďalšie však budú asi lepšie 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Ďalšia na rad prišla jedna z mojich obľúbených lokomotív, ktoré som kedy postavil... Postupoval som podľa fotografií na internete a trochu zapojil svoju fantáziu a logické myslenie, tak vzniklo toto...

IMG 20220129 085805
IMG 20220129 085815
IMG 20220129 085907 1
IMG 20220129 085858

škoda, že fotografie neukážu realitu, ktorú vidím naživo, je to trochu iné na fotkách... ale dá sa 🙂 Asi vymyslím okrem striekacieho boxu aj osvetlenie (ďalšie) na fotenie

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: vyšiel som od svojho koľajiska iba na kávičku a pozerám, že ty si stihol "zašpiniť" ďalšiu lokomotívu. To je úplne iný level takéto patinované stroje na koľajisku, ale aj vo vitrínke. Ja to úplne reálne. Pri detailnej fotke strechy som si uvedomil, ako ďaleko si sa už posunul. Vyzerá veľmi dobre, ale tak iasto dobre vyzerajú aj boky a podvozkové časti. Je to ďalší, krásne vylepšený model. Keď raz budeš mať koľajisko, tak to u teba bude veľmi zaujímavé, lebo všetko bude vyzerať naozaj reálne. Sám neviem, či ja sa touto cestou pustím, ale priznám sa, že veľmi by som chcel. No chce to hlavne tréning, to si nám už všetkým dokázal. Určite budem prénovať a až potom sa pustím do modelov, ktoré budem chcieť prevádzkovať na koľajisku. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

@samba ďakujem. Je to naozaj nie ťažké, len veľa tréningu a hlavne najskôr na vozňoch, ktoré Ťa nebudú mrzieť, keď sa to nepodarí. Aj ja som mal viacej neúspešných pokusov (nezverejnených), ale keď človek vydrží a neodradí ho neúspech, tak to ide. Ak sa rozhodneš ísť touto cestou aj Ty, tak Ti držím palce a teším sa na Tvoje príspevky. Určite Ti to pôjde bez problémov, veď si skúsený modelár a určite na vyššej úrovni ako ja.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Igor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Ďalšia Britská lokomotíva, Class 50 Ark Royal... Zistil som, že úplne čierna strecha sa patinuje dosť ťažko. Človek musí dosť improvizovať, aby dosiahol dobrý výsledok, ale myslím si, že mne sa to podarilo celkom v pohode... Mierka OO

IMG 20220202 200016
IMG 20220202 200021
IMG 20220202 200009

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... tak je vidno, že patinovanie už zvládaš na jednotku s hviezdičkou. Strecha sa ti podarila a nič na tejto patine ma nijako v pohľade neruší a pôsobí prirodzene. Fakt si sa to veľmi dobre naučil. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

@samba ďakujem. Celkom ma to baví, patina sa mi aj páči. Stačí pozerať veľa fotiek skutočných vlakov a ide to. Ja som už celkom spokojný s mojou patinou, aj keď ešte potrebujem určite tréning. Ono každá lokomotíva sa patinuje inak, záleží často aj od toho, aké farby má od výroby. To sa mi potvrdilo aj pri tejto lokomotíve, ktorá mala strechu a podvozky komplet čierne. Tam napríklad čierny wash ako základ nemá význam, ten ide až neskôr... Hovorím, stačí pozerať fotky a trochu premýšľať a ide to. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 8

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá