Patina modelov loko...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Patina modelov lokomotív, vozňov a doplnkov koľajiska

199 Príspevky
4 Užívatelia
143 Likes
3,386 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba ďakujem za pochvalu. Tú odlupujúcu sa farbu som chcel už dlhšie vyskúšať. Nedá sa to použiť všade, lebo by model prišiel o popisy, ale aj tak sa najlepšie hodí na strechy 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Kamaráti modelári, prinášam novú stránku, respektíve aj službu. Viac si môžete prečítať tu: https://netbis.sk/modely/

Teším sa na Vaše modely a pevne verím, že budete spokojní 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: pozorne som si prezrel tvoju novú stránku s poskytovanými službami tvojej spoločnosti. Konečne na Slovensku niekto ponúka takéto služby pre modelárov na profesionálnej úrovni, tak ako sa patrí. Patinovanie je veľmi náročný proces a je len málo modelárov, ktorý by si dokázali svoje modely profesionálne napatinovať, tak ako to dokážeš ty. Držím palce a verím, že po nejakom čase (kým sa tvoje služby dostanú do podvedomia modelárom) sa ti to pekne rozbehne a budeš robiť radosť veľkému množstvu modelárom, ktoré radi svoje modely zveria do tvojich rúk. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba ďakujem za pochvaľu a za Tvoje milé slová. Pevne verím, že sa to postupne rozšíri medzi modelárov, a že bude aj aspoň nejaký záujem. Musím povedať, že stále trénujem nové techniky a kombinujem pre lepší a lepší výsledok. Teraz ešte hľadám najlepší postup na muzeálnu leštenku, by si neveril, ako to vie dať zabrať. Totiž patina "špiny a staroby" dokáže zakryť chybičky krásy, ale "leštenka" ich pekne zvýrazní 😀

Tiež vymýšľam patinu podľa ročných období, keď napríklad v lete je prašno, na jeseň daždivo a v zime napríklad mráz, tak by sa to dalo využiť na rôzne postupy. Mám kopec nápadov, no nejdem všetko prezrádzať vopred 🙂

Dúfam, že sa mi do rúk dostanú aj nejaké Tvoje modely 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Ahojte kamaráti a kolegovia modelári,

nastali mierne zmeny v cenníku patinovania, veľa cien išlo nižšie. Pôvodné ceny, ktoré platili od začiatku (v podstate 1 deň) boli dočasné. Tieto sú už presne prerátané na náklady a približný čas práce, počítané cez koeficienty, takže mali by byť ideálne pre obe strany. 

Teším sa na Vaše objednávky patiny a na Vaše modely 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Ďalší vozeň v strednej patine, tentokrát OBB klanicový s nákladom drevených trámov. 

IMG 20220520 075350
IMG 20220520 075401
IMG 20220520 075521
IMG 20220520 075437
IMG 20220520 075405
IMG 20220520 075536

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Dnes som testoval trochu iné techniky patiny, ide o vozne v miernej, strednej a aj silnej patine. Súprava Elektrifikácie železníc v dosť "špinavom" stave. Medzi novinky v mojej patine patrí samozrejme aj "zašpinenie" starým olejom. Ide o môj vlastný produkt, ktorý imituje starý olej, aj po zaschnutí vyzerá stále ako mokrý... 

IMG 20220521 132823
IMG 20220521 134800

A tu sú spomínané testovacie vozne s inou patinou, ako doteraz... takou "špinavšou", ale nevyzerajú zle si myslím... Aj ten olej na ložiskách tomu pridal na zaujímavosti 🙂

IMG 20220521 132814
IMG 20220521 132810
IMG 20220521 132803
IMG 20220521 132758

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Ešte robím trochu úpravy včerajšej patiny, mám pocit, že pôvodné postupy boli lepšie.. Ale po úpravách je to lepšie, nie je to také "jedno-farebné"... 

IMG 20220522 070959 1

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Súprava dostala aj lokomotívu v miernej patine... 

IMG 20220522 100446

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... iba na jeden víkend opustím Slovensko a ty to tu zahltíš svojimi novými postupmi patinovania. No čo dodať, jedna veľká paráda. Súprava "Elektrizace železnic" je naozaj takto pekná a zaujímavá. Tie olejové škvrny sú tiež zaujímavé, hlavne to, že aj po zaschnuté vyzerajú, ako by sa dali utrieť. Je vidieť, že patine sa naozaj v plnej miere venuješ na profesionálnej úrovni. Jedna veľká paráda !!!


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba Ďakujem. Ešte pracujem na imitácii "nového" nezašpineného oleja, ale ten asi ani nebude potrebný. 

Som rád, že ste dobre obišli a dúfam, že si nakúpil všetko, čo si potreboval 🙂 Pozdravujem Vás a želám pekný zvyšok nedele...

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Patina zatiaľ najnovšieho typu lokomotívy, ide o stredne silnú patinu. Hrdza iba na časti strechy a na odpružení podvozku, inak potečená špina z priemyselnej zóny a bežný prevádzkový prach. Vypálilo to celkom fajn, ale musím sa priznať, že až na tretí pokus... Keď mám pravdu povedať, jemná patina na novom type lokomotívy v bledom nátere je dosť náročná 🙂

IMG 20220523 181007
IMG 20220523 181037
IMG 20220523 181020
IMG 20220523 181025
IMG 20220523 181105
IMG 20220523 181050
IMG 20220523 181114
IMG 20220523 181109

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Čím viac sa na to pozerám, tým viac chcem ešte poslednú patinu upraviť, hlavne ešte strechu, tam to je také nie dobré, je to "jednoliate" sivé. Hlavne teda na fotkách a to nie je dobre... Dnes pokračovanie, tento model mi dal zabrať zatiaľ najviac 😀

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... už teraz je to fajn, možno ty to už svojimi očami vidíš inak. Tieto lokomotívy už nie sú až tak nové a je úplne možné aby niesli tieto znaky patiny. Ak môžem dovil by som si len jeden postreh. Okná by podľa mňa mali byť čisté. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba máš pravdu v oboch veciach. Čím viac sa pri tomto modeli snažím, tým som menej spokojný a aj tie okná máš pravdu. Budú čisté. Idem si objednať tú tekutú maskovaciu pásku, čo som Ti spomínal, potom to bude presne ako má byť 🙂 

Tú strechu som ale musel ešte trochu upraviť, ešte nevyschnutá farba...

IMG 20220524 053605

 Pri patinovaní je najťažšie to, že pigmenty po nalakovaní strácajú silu a farby po uschnutí tiež, preto keď sa snažím o "dokonalosť", tak som niekedy nie úplne spokojný. Ale už to pomaly vychytávam, moja patina sa mi už páči, len tento konkrétny model mi nejako dal zabrať. 🙂 Ale makám denno-denne, tak výsledky sú podľa mňa čím ďalej, tým lepšie. Ale to musia povedať iní, nech sa nechválim sám 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Posledných pár dní som si urobil aj dve "Muzeálne leštenky". Jednu našu, jednu britskú... 🙂 Mierky H0 a OO

IMG 20220524 064029
IMG 20220524 064021
IMG 20220524 064013
IMG 20220524 063951
IMG 20220524 063943
IMG 20220524 063934

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Keďže som od piatej hore, tak som stihol už aj jednu silnú patinu, konkrétne paru ČSD číslo 317.053

IMG 20220524 073928
IMG 20220524 073936
IMG 20220524 073923
IMG 20220524 074000
IMG 20220524 073952

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... je vidieť, že sa patine venuješ naozaj na profesionálnej úrovni a makáš o 106 na svojom zdokonalení. "Leštenky" vyzerajú naozaj ako mašiny pripravené na výstavu. No a stará para je naozaj stará, hrdza ti vychádza veľmi dobre. Takže "Herkules" ťa potrápil, ale vysporiadal si sa s ním tak ako sa patrí. Verím, že sa ti aj on nakoniec zapáči. Vyzerá celkom reálne a ja sám by som si s patinou neporadil lepšie. Je vidieť, že patinovanie modelov je taká modelárska veda, alebo každý model je iný a je len na "patinátorovi" ako svoju predstavu stvární. Určite patinované modely sú veľmi zaujímavé a keď si túto tému pozerám postupne od začiatku, tak je krásne vidieť na akú úroveň si sa posunul. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba ďakujem. Je to presne ako píšeš, je to tak trochu veda a hľadanie obrázkov na internete. Každý model je iný, každý model potrebuje iný postup. Za posledné mesiace som ich zapatinoval desiatky a každý jeden ma niečo naučil. Nedá sa napríklad použiť postup patiny parnej lokomotívy na elektrickej a naopak, každá totiž starne inak. To bádanie ma na tom dosť baví, začiatky boli ťažké, ale keď sa človek rozbehne, tak to už ide. A ešte som zistil, že je lepšie robiť jeden model sám, ako súbežne viac modelov naraz, vtedy to vidieť, že to bolo robené naraz, ako napríklad moja súprava Elektrifikácie železníc. 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Rozšíril som ponuku: https://netbis.sk/modely/zakazkova-vyroba/ - ceny sú prepočítané cez koeficienty a aj zľavy sú plne zvážené a všetko by to malo byť správne. Pokiaľ by ste mali nejaké návrhy, tak by som bol rád, keby ste sa s nimi podelili 🙂 Ďakujem

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... konečne som sa dostal k internetu a pozrel som si tvoju upravenú ponuku. Máš to pekne usporiadané, aj s fotkami, ktoré idú zväčšiť, tak by to malo byť každému jasné. Verím, že sa ti postupne objednávky pohrnú. Prajem veľa, veľa zdaru a veľa, veľa spokojných zákazníkov. Nech sa darí!


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

@samba ďakujem. Mimochodom, bude mi cťou zapatinovať aj nejaké Tvoje modely. 🙂 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Záchrana "vraku" chladiarenského vozňa Lima, mierkou som si nie istý. Je to akási kombinácia H0 a OO - Lima robí H0, ale má OO Hornby spriahadlá. Ešte potrebuje dorobiť na čelách skrine plošiny a rebríky

IMG 20220529 122116
IMG 20220529 122111
IMG 20220529 122125
IMG 20220529 122120

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5003
Topic starter  

Pribudli plošiny - pôvodné z modelu a leptané rebríky. Už všetko v patine. Ostáva už len dobrúsiť mierne strechu, lebo nechce dosadnúť na skriňu a bude hotové. Aby som nezabudol, vozeň dostal aj nové závažie...

IMG 20220529 190806
IMG 20220529 190803

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2830
 

Marek: ... tak hrdza ti ide pekne od ruky a vyzerá famózne. No čo dodať?! Stále sa zlepšuješ. Na tejto svetlej farbe tie hrdzavé miesta pekne vyniknú. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Stránka 7 / 8

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá