Prestavby a rekonšt...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Prestavby a rekonštrukcie

54 Príspevky
2 Užívatelia
32 Likes
2,788 Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: no vidím, že ich máš naozaj viac. Dva aršíky obtiskov nie sú vôbec problém a keď si zoberieš, že jeden aršík na 4ks vagónikov je za 3.30€, tak je to takmer zadarmo. Budú to pekné vagóniky, keď budú popísané. Pošlem, keď príde na to čas a sám povieš kedy ich budeš potrebovať. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Ďalší zrekonštruovaný vozeň - služobák. Pôvodne bol nepojazdný, bez nárazníkov, spriahadiel a podobne zaparkovaný na vrakovisku. Teraz má nový náter, nové detaily, závažie.... Akurát už nemám kovové dvojkolia, preto plastové a ako som zistil, v dnešnej dobe už je ťažko zohnať staré pôvodné strunkové spriahadlá Piko, preto som momentálne použil také, ako som našiel. Ale niečo vymyslím. Nejde o žiadne vylepšenia, detailovania ani nič podobné, iba som ho chcel naspäť sprevádzkovať 🙂

2020 03 28 15.10.43
2020 03 28 15.10.31
img 1585413298487

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: vidím, že aj naďalej nezaháľaš a makáš na rekonštrukciách svojich "šrotových" vagónoch, ktoré teda vôbec nie sú šroty. Pod tvojimi modelárskymi rukami vznikajú pekné vagóniky, ktoré by niekto radšej hodil do koša, ako sa s nimi zaoberal tak ako ty. Vedel som, že šroty, ktoré ti doveziem na stretko, neskončia v koši, ale po tvojej rekonštrukcii v tvojej vitrínke. Teším sa s tebou.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

No a aby som ja neostal nič dlžný tejto téme, tak pri prehliadke kasničiek z dňa otvorených dverí v Szebnitz som narazil na dve zaujímavé, pozrel som sa na internete ako vyzerajú originály od TILLIG-u a uvážil som si, že by som ich dnes mohol aj dať. Pozrel som sa do zásob (stále sa zmenšujúcich) podvozkov SDV, nárazníčkov SDV, kinematík PEHO, sústružených dvojkolí TILLIG, spriahediel TILLIG a prišiel som na to, že materiál na tieto dva vagóniky ešte mám. Trochu ma opäť potrápila výroba uloženia podvozkov (ale nič čo by som nezvládol), ale nakoniec z toho vznikla zaujímavá dvojica vagónov. Tillig ich dodáva v sete troch vagónov rady Eaos v V.epoche a cena tohoto setu je neuveriteľných 100€. Mňa jeden kus vyšiel cca na 12€, to je myslím celkom super cena oproti 33€ za kus v sete. 🙂  Ale obrázky znovu napovedia viac, tak nech sa páči ....

DSC 0390
DSC 0391
DSC 0392
DSC 0393
DSC 0394
DSC 0395
DSC 0396
DSC 0397
DSC 0398

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Vau Samba, tak Ty v poslednej dobe celkom prekvapuješ vagónmi, ktoré som nikdy nevidel. Ako aj tieto dva. Super. Ale to bude asi aj tým, že je to novšia epocha a DB správa, ktorú tak nepoznám. Veľmi pekné modely, ďakujem za uverejnenie 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 
Publikoval: @marek

Vau Samba, tak Ty v poslednej dobe celkom prekvapuješ vagónmi, ktoré som nikdy nevidel. Ako aj tieto dva. Super. Ale to bude asi aj tým, že je to novšia epocha a DB správa, ktorú tak nepoznám. Veľmi pekné modely, ďakujem za uverejnenie 🙂

Ďakujem za uznanie a pochvalu. Pre mňa ako zberateľa vyhranenie nejakej epochy neplatí, preto sa teším aj týmto prírastkom do mojej s(ú)kromnej zbierky. No moje zásoby kasničiek a "polotovarov" zo Szebnitz sa takmer vyčerpali. Ešte niečo sa tam nájde, ale to už bude trochu ťažšie, ale znovu použijem moje "nič čo by som nezvládol". Tak do zmodelovania priatelia !!!


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Aj dnes som si našiel trošku času a niečo som z mojich rozrobených projektov vybral a pustil sa do toho. Jedná sa o prestavbu rýchlikového vagónu BTTB na oddielový vozeň BDa v železničnej správe ČSD v IV.epoche. Začatú stavbu som zakúpil už pred pár rokmi na mojich potulkách za modelmi po Európe. Prakticky to bola prerábka kasne, kde do pôvodnej boli vlepené bočnice z BDa, ktoré už boli opatrené super tampónovým popisom. Na mne ostalo trochu prispôsobiť rám pojazdu BTTB a vytvoriť interiér. Bude potrebný nástrek strechy a čiel vagóna. Podvozky sú originál BTTB osadené sústruženými dvojkoliami a spriahadlá budú tiež originál BTTB na strunku. Tento vagón staviam do súpravy starých BTTB vagónov Aa, ABa, WR v správe ČSD. BDa mi v súprave chýbal. Za zeleným okuliarnikom to bude pekná súprava. Zatiaľ prinášam obrázok toho kde som sa dnes dopracoval.

DSC 0402

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Veľmi pekný vozeň. Máš k nemu aj okienka?

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 
Publikoval: @marek

Veľmi pekný vozeň. Máš k nemu aj okienka?

Okienka sú ďalší level, ale už som "vykuchal" šrot od BTTB. Niečo musím prispôsobiť, ale drvivá väčšina sedí. No zajtra to mám tiež nabité, ale snáď nejakú chvíľu nájdem pre pokračovanie v stavbe tohoto modelu. Uvidím. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Včera som už nestihol fotiť, tak až dnes uverejním fotky ako pokračuje DBa ČSD v TT. Keďže je času aj nad hlavu, rozhodol som sa pre vytvorenie detailnejšieho interiéru. Upravil som starý interier BTTB, nafarbil a osadil postavičkami a "bagóžou" v batožinovom oddiely. Bol to celkom dobrý relax a znovu som sa niečo naučil. Postavičky a bagáž je potrebné upraviť výškovo (utopiť do podlahy a sedadiel) aby výškovo a proporčne vo vagóne všetko sedelo tak ako má. Prinášam pohľad na úpravu interiéru "ala Samba" 🙂

DSC 0403
DSC 0404
DSC 0405
DSC 0406

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Vidím, že si to poňal vo veľkom, ešte aj batožinu. Paráda, som zvedavý na výsledok. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Prestavba DBa pomaly pokračuje. Nafarbenie strechy a čiel vagóna. Problém bol v tom, že som chcel zachovať originálny tamponprint, tak som rohy čiel dostriekal len po hranu nástupných dverí. Odtieň zelenej vôbec nesedí, ale bolo to najlepšie riešenie na ktoré som prišiel. Okienka majú namaľované rámy, tak teraz schnú. Zatiaľ prinášam obrázky z pokračujúcej prestavby. Chcem pripomenúť, že sa nejedná o super stavbu DBa, ale len o prestavbu starého šrotového vagóna BTTB a jeho následné použitie v súprave nie práve najdetailnejších vagónov BTTB. Verím a som presvedčený, že do takejto súpravy sa celkom hodí. Nový, vyšperkovaný vagón od TILLIG-a za nejakých 50€ by tom bol ako päsť na oko. 

DSC 0410
DSC 0411
DSC 0412

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Hlásim HOTOVO !!! Po dlhšom čase som dokončili prestavbu rýchlikového vagónu ABa ČSD BTTB na DBa ČSD. Tak ako som už písal kasničku už s vlepenými bočnicami (Plastikom Kolín) som získal na potulkách za modelmi. Okienka nesedeli presne, tak bolo treba niektoré dopilovať a niektoré boli trochu väčšie. Dnes sa mi podarilo vagón skompletovať, tak Vám prinášam obrázky.

DSC 0413
DSC 0410
DSC 0411
DSC 0412
DSC 0414

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Ja som vedel, že to bude pekný model. Vyzerá super Samba, jeden z tých, čo by som aj ja privítal u mňa v tej pre mňa správnej mierke. Skvelá práca 👍 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: Ďakujem za pochvalu, hoci viem, že nie je príliš dokonalý, ale do súpravy BTTB vagónov bude stačiť. Pri tejto stavbe som konečne po dlhej dobe rozbalil môj AirBrusch a je to parádička takto striekať modely. Len tie ceremónie okolo toho ma ubíjajú. Sprej má jednu velikánsko výhodu, že je hneď pripravený k použitiu a na konci striekania stačí vystriekať trysku a hotovo. Vagónik sa mi celkom páči a rád ho zaradím do mojej zbierky (taký ešte nemám). Keď si zoberiem, že takmer kompletný, nedokončený vagón aj so sústruženými dvojkoliami som pred asi dvoma rokmi kúpil za 4,80€, tak prakticky to boli už len minimálne náklady na postavičky, bagáž a spriahadlá BTTB, takže celkové náklady okrem mojej práce odhadujem tak na nejakých 7€ je to super cena, ktorá hovorí za všetko. Nakoniec je to vagónik, ktorý v tej dobe nerobil vo veľkosti TT žiadny výrobca. Ešte raz ďakujem za pochvalu, robil som čo som mohol. Možno by sa dalo urobiť lepšie toto, možno toto, možno toto, ... ale nech si to niekto skúsi a nech sa nám pochváli, radi si pozrieme aj práce iných skvelých modelárov, ktorí sa neboja zarezať do modelu a prerobiť ho podľa svojich predstáv a tým vytvoriť jedinečný model, ktorý nie je bežne vidieť na domácich koľajiskách, alebo v domácich vitrínkach. Tak modelovaniu zdar priatelia !!!


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Pred troma dňami mi dorazili objednané modely z burzy na Vlaky.net-e. Od jedného nemenovaného modelára som odkúpil tri kusy prerábaných elektrických lokomotív E499.0 "BOBINA". Pôvodne boli prerobené z ortodoxne známych modelov BTTB. V telefonickom dohovore mi bolo oznámené, že sa jedná o funkčné modely, kde tu chyba, ale tie priznal len keď som sa konkrétne na chyby pýtal. Oznámil mi, že jeden model je maketa, ale vraj dodá všetky potrebné komponenty na jej spojazdnenie. V dvoch je aj led osvetlenie prepínajúce podľa smeru jazdy. Prekvapenie bolo keď som balíček otvoril. Ani jeden model nejazdil!!! Jeden len vydával rapotajúce zvuky, ale bez pohybu. Svetlá svietili. Takže nastala moja dvojdňová práca pre spojazdnenie modelov, lebo priznám sa prerábka kasničiek bola prevedená celkom pekne, aj keď na nich niečo kde tu chýbalo. Dosť som sa potrápil, aby som modely naučil pekne jazdiť a veľa, preveľa komponentov v prevodoch, zberačoch prúdu, atď ... bolo treba úplne vyhodiť a nahradiť inými (funkčnými). Tak isto bolo potrebné na dva modely prirobiť spriahadlá, lebo úplne chýbali. Rozhodol som ja len pre jedno spriahadlo na jednej strane, lebo pluhy sú doplnené kompletnými detailami. Teraz sú lokomotívky úplne v poriadku a plne funkčne a dve aj s led osvetlením. Jedna z tejto trojice ostane v mojej zbierke, ďalšie dve pôjdu na odpredaj v e-shope, aby sa aspoň trochu vrátili náklady.  Čo myslíte, ktorá ostane v mojej zbierke??!!

DSC 0128
DSC 0129

   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Paráda. Tipujem, že si necháš tú modrú úplne naľavo 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: super tip, áno v mojej zbierke ostane tá ktorú si označil.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Dnes som sa nepustil do žiadnej patiny, namiesto toho som začal s prestavbou BR185 DR na M150 ČSD. Toto som mal v pláne už veľmi dávno, ale nikdy som sa k tomu neodvážil, až teraz. Aj popisy som už mal dávno doma z NFmodely.sk. 

Dnes som priebežne striekal, po komplet odmaskovaní som našiel viacej nedostatkov a postupne budem maskovať a striekať "opravné" nástreky. Napríklad sivý pás na spodu kasne nie je plynule vysoký, miestami mi podfúklo pásku - to je dosť divné, s týmito kvalitnými modelárskymi páskami sa mi to ešte nestalo a aj farba na streche sa mi odlepila páskou. Bola už kompletne zaschnutá, možno som to zle odmastnil? No stáva sa, nič čo by sa nedalo opraviť 🙂 Pokračovanie dúfam zajtra 🙂 držte palce

IMG 20220306 193832

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Opravy nástreku pokračujú zatiaľ úspešne, uvidíme, ako to celé dopadne... Airbrush je fakt neoceniteľný 🙂

IMG 20220307 172533

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Začína sa mi to páčiť stále viac... Fotky skutočnej M150 sa mi nepodarilo nájsť, ale našiel som množstvo fotiek iných podobných skutočných motorových vozňov. Veľmi často sa na nich "odlupuje" farba, preto som sa aj ja rozhodol pre podobnú patinu. Je to mierna patina iba s odlupujúcov farbou a prachom... Ešte chýbajú madlá, ktoré pribudnú v najbližších dňoch 🙂

IMG 20220308 072116

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... touto rekonštrukciou si si doplnil zbierku o pekný motorák v správe ČSD. Vyzerá pekne zmodelovaný a patina tiež pekná. No čo už, kto umí, ten umí! Ja som si tiež za lacné peniažky zohnal tento motorák a pomocou náhradných dielov som ho spojazdnil. Tiež som ho chcel prestavať na tento motorák, len sm sa k tomu nejako neodhodlal. Určite ma to raz neminie a pustím sa do podobnej prestavby ako ty, ale v modelovej veľkosti TT. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

@samba ďakujem. Dlho som sa odhodlával, nakoľko bol vo výbornom stave aj v pôvodnej DR verzii, ale nakoniec som sa odhodlal. Je to veľmi pekný model, musím priznať, že aj keď sa mi v pôvodnej verzii veľmi páčil a bál som sa, že sa mi to nepodarí, teraz som rád a páči sa mi ešte viac. 

Som rád, že aj Ty máš takýto model v Tvojej mierke a teším sa na Tvoje ČSD prevedenie. Dúfam, že sa potom pochváliš 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Zopár fotiek, stále bez madiel, ale na malej dioráme - vyzerá to tak, že M150 bol na Trati mládeže, fotka je z Banského Studenca 🙂

IMG 20220308 184836
IMG 20220308 184748
IMG 20220308 184821
IMG 20220308 184758
IMG 20220308 184818
IMG 20220308 184739

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... dobré rozhodnutie, tieto fotky ukázali ako mu prestavba (prerábka) prospela. Je to naozaj pekný model. Ja sa možno niekedy k prestavbe môjho motoráku dostanem, ale teraz sa venujem úplne iným veciam. Mám toho na pleciach poriadne veľa naložené a musím to pomaly zvládnuť, aby som sa vedel venovať aj stavbám, alebo prestavbám modelov. Mám veľa začatých a nedokončených projektov. Snáď tento rok stihnem všetko čo mám v pláne so záhradnou železnicou, so stredne veľkým amatérskym koľajiskom "Južná trinásť a polka" a ešte ma čaká veľká prerábka dvoch miestností v dome. Takže na stavby modelov mi asi neostane čas. Ale ty si si doprial pekný model. tento model v pôvodnom "kabáte DR má predsa skoro každý a ak ho nemáš, tak určite postupom času nejaký zoženieme a budeš mať aj ten, ak budeš chcieť. Ešte stále sa nájdu v Čechách a v Nemecku pekné a funkčné tieto modely. 


   
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá