Správna údržba loko...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Správna údržba lokomotív a iných hnaných modelov

10 Príspevky
4 Užívatelia
0 Likes
2,369 Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Páni kolegovia modelári, rád by som sa opýtal, ako a čím napríklad mažete lokomotívy, resp. ich prevody? Na internete som našiel všade iba rôzne originál oleje Roco a podobne, tie sú však hrozne drahé. Sú niečím špeciálne, že majú tak vysoké ceny, alebo sa to platí iba za značku? Dá sa použiť nejaká náhrada alebo niečo podobné? Neviete mi niekto poradiť, akú majú viskozitu? Sú riedke alebo husté? Totiž som si kúpil za necelé euro olej na šijacie stroje a je dosť riedky. Neviem, či tým môžem namazať prevody lokomotív, lebo aj keď dám naozaj iba minimum, nebude mi to pri tých vyšších otáčkach z ozubených koliesok striekať všade naokolo? Čo myslíte?
Ďakujem

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Citácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Páni kolegovia modelári, rád by som sa opýtal, ako a čím napríklad mažete lokomotívy, resp. ich prevody? Na internete som našiel všade iba rôzne originál oleje Roco a podobne, tie sú však hrozne drahé. Sú niečím špeciálne, že majú tak vysoké ceny, alebo sa to platí iba za značku? Dá sa použiť nejaká náhrada alebo niečo podobné? Neviete mi niekto poradiť, akú majú viskozitu? Sú riedke alebo husté? Totiž som si kúpil za necelé euro olej na šijacie stroje a je dosť riedky. Neviem, či tým môžem namazať prevody lokomotív, lebo aj keď dám naozaj iba minimum, nebude mi to pri tých vyšších otáčkach z ozubených koliesok striekať všade naokolo? Čo myslíte?
Ďakujem

Mazanie jednoznačne olej na šijacie stroje. Ten je naozaj riedky a bude ti naozaj všade okolo striekať. Ale predsa mašinku si mažeš mimo koľajiska a potom ju aj tak ešte skôr ako ju dáš na koľajisko prebehneš na skúšobnej koľaji, alebo len tak na trafe, aby prebytočný olej odstriekalo ešte mimo koľajiska. Ale nie všetko potrebné je len v namazaní súkolí prevodov. Hlavne staršie mašinky je treba poriadne vyčistiť a odstrániť staré mazivo, veľakrát už poriadne stvrdnuté. Ja to robím nasledone. Na molitanovú podložku (obyčajný molitan asi 25x15cm (TT) na (H0) treba trochu väčší a na (N) určite postačí, hrubý asi tak 1cm si položím model lokomotívy. Molitan je nebyhnutý, lebo zabraňuje šmýkaniu modelu na stole a s tým spojené nepríjemnosti. Odstránim kasničku a tam kde mám usadeniny starého maziva nastriekam sprej na kontakty automobilovách batérií. Asi tak 5€ a vydrží dosť dlho. Tento sprej pekne rozpúšťa starú masnotu a už sám má mazacie vlastnosti, len dosť skoro po použití (pár dní) vyschýna. Po nastriekaní stačí mašinku nechať trochu bežať na trafe (stačí na menšie otáčky) nad papierovým kuchynským obrúskom a to sa budete čudovať čo všetko sa na tom bielom papierovom obrúsku objaví. To opakujem až do úplného vyčistenia súkolí a až kým ide lokomotíva pekne ľahko. Potom olejom na šijacie stroje (ja ho mám v takej tube aj s takmer ihlovým zakončením, aby som sa dostal do najtesnejších priestorov. Tam kde sa s tubou nedostanem (napríklad k vývodom hriadeľov z motora, tam to teda na sucho zvykne riadne revať) použijem na aplikáciu olejčeka špáradlá, alebo tenké drôtiky a podobne. Niekedy naozaj stačí aj kvapka kvalitného olejčeka na šijacie stroje zázrak sa dostaví okamžite. Na mazanie prevodov v podvozkoch aj tak doporučujem radšej kvalitnú vazelínu priamo TILLIG, alebo ROCO. Tu naozaj šetriť netreba. Ak musíte pre veľké zašpinenie a zaschnutie starej vazelíny v prevodoch použiť viacej spreja na kontakty, tak je potrebné mašinku nechať postavenú na podvozkoch (tak ako na koľajniciach) na tom papierovom obrúsku, aby všetko prebytočné mazivo obrúsok postupne popil, lebo potom vazelínka a olej na šijacie stroje je hneď tým čistiacim olejom riedený a neplnú už svoju dokonalú mazaciu funkciu. Samozrejme na koľajisko by už mala úž mala ísť mašinka vyčistená a "vysušená", aby nezanechávala za sebou olejové stopy. Na to je predsa skúšobní koľaj, alebo tie papierové obrúsky. Na všetko čo robíme s modelmi je hlavne potrená trpezlivosť a nie je kde sa poháhľať keď sme so svojím HOBBY. Aj takáto činnosť ako je čistenie a mazanie našich "miláčikov" je predsa rituál, ktorý si každý modelár má tak isto užívať ako keď už pozoruje svoju vyčistenú a tichú mašinku pri jazde šírou krajinou. Aj tu platí, že "trpezlivosť ruže prináša". Tak nech vám mašinky jazdia plynule a hladko. Olej na šijacie stroje je malý zázrak a naozaj netreba používať hneď najdrahšie oleje od TILLIGu, alebo ROCa.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Samba, ďakujem za rozsiahlu odpoveď, naozaj si mi to dobre vysvetlil. Takže nemusím sa báť použiť aj tento olej v malom množstve, to je dobre. Tiež som to po namazaní nechal chvíľu bežať, aby som doslova vystriekal ten prebytočný preč, len mi pred pár mesiacmi došiel a keďže to bola stará zásoba, nevedel som aký to bol. Takže ešte raz ďakujem, vyskúšam to aj s týmto.
Ináč, stalo sa mi voľakedy, že pri tomto spôsobe mazania sa mi ten olej dostal na kontakty zberača prúdu a musel som to úplne rozobrať a všetko liehom vyčistiť. Ale to nie je problém, ako píšeš, je to hobby a teda ponáhľať sa nie je kam 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Tomáš Mencl
(@tomass)
Aktívny člen Registered
Pripojený: pred 7 rokov
Príspevky: 6
 

Presne súhlasím so Sambom. Na aplikáciu mám také pero s ihlou aby som dal mazivo tam kam potrebujem. Inak prevody sa mi najviac osvedčil grafit. Nestane sa,že by vytiekol ako klasické mazivo,dobre redukuje hluk a máš ho zadarmo 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Presne súhlasím so Sambom. Na aplikáciu mám také pero s ihlou aby som dal mazivo tam kam potrebujem. Inak prevody sa mi najviac osvedčil grafit. Nestane sa,že by vytiekol ako klasické mazivo,dobre redukuje hluk a máš ho zadarmo 🙂

Zadarmo? To ako myslíš?

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

relatívne zadarmo...máš to z tuhy ceruzky 🙂 veľmi sa mi to osvedčilo.. jednoducho to nastrúhaš na prášok a štetcom nanesieš na prevody

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Tomass: vitaj u nás, kolega. Ani nevieš akú radosť si mi urobil, že si vstúpil medzi nás. Správna údržba našich miláčikov je naozaj veľmi dôležitá a každá skúsenosť môže pomôcť aj iným modelárom. Ja som sa tu už rozpísal o mazaní lokomotív. Priznám sa o grafie (tuhe z ceruzky) ako mazivo na súkolia som ešte nepočul a ani nikde nečítal. Grafitové vazelíny však úplne bežne používa napríklad môj automechanik na mazanie homokinetických kĺbov na osobných autách. Chcem sa opýtať. Máš to odskúšané aj na umelohmotných súkoliach, alebo je to vhodné len na mosadzné (kovové) súkolia? Neviem si predstaviť ako by sa to na umelohmotných dvojkoliach správalo. Predsa je to trochu pevnejšie skupenstvo ako jemný olej na jemnú mechaniku, ako sú šijacie stroje, alebo iné malinkaté mechanizmi.

Ešte raz VITAJ MEDZI NAMI.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Čo sa týka plastu, grafit určite nie je agresívny, ale ako píše Samba, ide predsa o pevné skupenstvo. Navyše sám o sebe určite nemaže, teda to s niečím zmiešavaš? Navyše grafit je elektro-vodivý, nemôže to spôsobovať nejaké problémy, ak sa to dostane na nesprávne miesto? Ale ako nápad to nie je zlé

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Grafit sám o sebe nevyzerá byť mastný ale jeho trenie pri dotyku s inou plochou je minimálne a nevzniká zbytočný odpor. Na prevodoch teda vytvorí akúsi vrstvu ktorá obmedzuje trenie medzi jednotlivými zubmi. Častoho nájdeme v obchode ako pastu alebo niečo ako gél. Grafit ma tú nevýhodu,že problém sa držať na kovových častiach a preto pridávajú do neho nejakú suspenziu aby mal lepšiu schopnosť sa na tieto materiály viazať. Na plastoch drží pekne. Osvedčil sa mi aj napríklad pri stavbe kinematík od sdv model. Pri stavbe je cielom dosiahnuť čo najlepší chod. často som tam videl kvapnutý olej ktorý len zbytočne vytekal von a kinematika aj tak nechodila moc dobre. Takže som začal používať tento grafit na spodok. do vnútra ho nanesiem a rozotriem,tak isto ho dám aj na tŕň čo behá vnútri. pokial sú diely dobre opracované chod je naprosto perfektný. Na mazanie hrotov dvojkolí sa mi tiež osvedčil. Inak aj tá vazelína na prevody nieje zlá ale časom sa pri jazdení dostane z prevodov na bok a prilepí sa o stenu,takže prevody sú potom bez nej

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Vďaka páni za rady, vyskúšam to na niečom 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá