Dedovo Moravsko Fat...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Dedovo Moravsko Fatranská Dráha

583 Príspevky
8 Užívatelia
4 Likes
62.4 K Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5035
 

Mal by si si postaviť telocvičňu 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

... a ešte pridám pár obrázkov, nech sa s vami podelím aj obrazom 🙂
1) olejárna - význam tohoto portálového žeriavu som stále neodhalil ...

2) remíza - bude to bašta až toto budem stavať

3) tato jama je hneď vedľa remízy a stoja vedľa nej dva vodné žeriavy (že by to bola popolka?)

4) tato jama je asi 50 m od točne na opačnej strane remízy... a ak si dobre všimnete sú v nej na spodku ešte koľajnice a tak sa domnievam, že práve táto bola popolka a tá prechádzajúca montážna ???

5) dnešné zbrojenie tu asi pred 70- tými rokmi nebolo ...

6) CHÚĎA :ohmy:

7) nahliadol som aj dnu do remízy - krovy sa zdajú byť pôvodné

8) kúsok ďalej od depa som objavil takúto myčku a veru bola v plnej prevádzke... kto vie ako umývali vozne po vojne ???

9) a toto zrejme bolo pôvodné zbrojenie, aj keď sa nachádza úplne mimo depa na spojke považskej a bohumínskej dráhy

Tak pekný večer ...

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Dedo:
Máš máš môj veľký obdiv. 🙂
Ja som Ti hovoril, že H0 je síce detailná mierka, ale potrebuje aj adekvátny priestor. :huh:
Keby to bolo také jednoduché, nestáli by moje H0 modely vo vitríne a v krabičkách... :huh:
Nuž držím Ti palce a ako píše Marek, popremýšľaj nad telocvičňou..... 😉
ale možno by stačila aj dvoj-garáž. 🙂

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5035
 

Dedo, super fotky :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Marek a Ivor:
si robte srandu, ale pre mňa je to naozajstný oriešok :blink: ... kráľovskú mierku proste neopustím a myšlienky preniesť si "kúsok" okolia domov ma drží už niekoľko desaťročí !!!

Takže ak sa na to pozerám z ktorejkoľvek strany, inú voľbu nevidím... nevzdávam sa a napriek boľavej nohe plánujem ďalej ...

Drevo na rámy sa už reže, nejaká tá koľaj už je taky na ceste, pre digitál si frčím v októbri do brna, mašinka sa vyrába, mikimauz je už doma ... tož kde je problém 😆 😆 😆

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Marek a Ivor:
si robte srandu, ale pre mňa je to naozajstný oriešok :blink: ... kráľovskú mierku proste neopustím a myšlienky preniesť si "kúsok" okolia domov ma drží už niekoľko desaťročí !!!

Takže ak sa na to pozerám z ktorejkoľvek strany, inú voľbu nevidím... nevzdávam sa a napriek boľavej nohe plánujem ďalej ...

Drevo na rámy sa už reže, nejaká tá koľaj už je taky na ceste, pre digitál si frčím v októbri do brna, mašinka sa vyrába, mikimauz je už doma ... tož kde je problém 😆 😆 😆

... veru budeš potrebovať poriadny luskáčik,
len nerob žiadne kompromisy, ideš na to dobre ... tak nech je PRIESTOR 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Tak som sa s areálom depa trošku popasoval a podarilo sa mi ho umiestniť do priestoru 2 x 1 m... keď mi prídu koľaje a výhybky overím si, či to skutočne pôjde takto postaviť... oblúky sú samozrejme menšieho polomeru, ako budú na šírej trati a v staniciach - vychádzam z toho, že po depe sa mi predsa žiadne súpravy preháňať nebudú a lokomotívy by to mali v pohode zvládnuť...
Dokonca aj prednosta stanice sa mi už ozval a tak ak do toho nič nepríde nahliadnem v pondelok do kroniky a ak budem mať šťastie zodpoviem si posledné dispozičné otázniky okolo RD 50-tých rokov 🙂
Tak mi držte palečky :silly:

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Dedo,zatial to vyzerá super,pokladáš tento návrh za finálnu podobu?

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Dedo,zatial to vyzerá super,pokladáš tento návrh za finálnu podobu?

úplné finále to ešte nie je, ale ako východisko sa mi to pozdáva... záleží na tom koľko sa mi podarí získať dobových informácií (isto je dnešná podoba iná ako pred 70-tymi)... potom tiež na tom, ako sa mi to v reále podarí poskladať... a v neposlednom rade na tom, ako tento prvý segment dokážem napasovať na zvyšnú časť layoutu stanice...
V pondelok som si poctivo prešiel po koľajach celý areál od stanice k mostu cez váh, potom depo s točňou, starú nákladnú stanicu (nová žilina) a späť na hlavnú stanicu... v podstate som si dokonale zmapoval a zakreslil celú oblasť žilinského trianglu...teraz už ide iba o to vypátrať, ako to vyzeralo kedysi, lebo dnes je to neuveriteľná spleť koľají...
Inak zaujímavá je aj remíza vo vnútri trianglu (dnes určená pre elektrické rušne)... ako to však bolo po vojne zatiaľ netuším, ale verím, že kronika ma posunie...
Je to zaujímavé takto pátrať v histórii 🙂

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Dnes som sa zasa trošku posunul v mojom pátraní po rokoch 50-tych 🙂 ... v muzeu dopravy v rajeckých som našiel zopár použiteľných záberov, no najcenejšie sú tieto dve...

pohľad zpredu na žilinskú stanicu zo 60-tych rokov (nepredpokladám, že by sa budova od výstavby v r.1942 až tak zmenila

a pohľad od koľají 😉

najdôležitejšie však je, že som spoznal ďalšieho zapáleného človíčka, ktorý mi vie poskytnúť dobové fotografie, tak uvidíme...

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2856
 

Dedo: paráda, takéto dokumenty sú ako poklad. Pred stanicou je vidieť autobusy ŠKODA 706 RO a tie boli vyrábané v rokoch 1947-1958, takže určite tá stanica je taká istá ako bola v roku 1942, ale tiež si myslím, že sa do roku 1960 veľmi výrazne nezmenila. Dostal si sa ku krásnej fotke Žilinskej stanici v rokoch, kedy ju chceš modelovať. Gratulujem !!!!


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5035
 

Vau dedo, to je úžasná stanica. Vôbec sa nečudujem, že ju chceš vymodelovať. To bude paráda. A tá fotka s RO autobusmi je super. :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

DEDO:
tak tomu hovorím: zodpovedná príprava predprojektovej realizácie .. 🙂 🙂 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Hlásenie o bádání číslo XY01:
- pri dnešnom stretnutí s prednostom stanice žilina sa nám nepodarilo nazrieť do histórie, ale získal som ďalšie cenné kontakty na zapálených ľudí ...
- nasledovala cesta do RD, kde som sa stretol s prednostom RD, no žiaľ sa nám opäť do histórie načrieť nepodarilo, ale zasa som získal cenné kontakty ...
- cestou domov, zadumaný v myšlienkach, som narazil pri chodníku na polystyrénovú škatuľu a svete div sa - čo v nej za poklady bolo ... nik sa nepozeral, tož som to schmatol a už je to doma 😆

- doma ma čakalo ďalšie prekvapenie - na môj email reagoval historik považského múzea a v mojom priečinku pribudlo 8 dobových fotografií, ktoré žiaľ nemôžem šíriť, ale raz si ich pozriete na modely v trojrozmernom vyhotovení 😆
- a za posledné - podarilo sa mi zistiť polohu zauhlovania 😆 😆 😆

dobádania priatelia 😉

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5035
 

Gratulujem dedo. A tá točňa je super. :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2856
 

Dedo: to čo sa tebe stalo na chodníku domov sa mi stáva neustále, keď idem na potulky Európou. Vždy o niečo zakopnem, nájdem, poteším seba, priateľov a niekedy aj zákazníkov v e-shope. Takže je to úplne normálne. Tentoraz si v polystyrénovej krabici našiel točňu. Neboj sa onedlho na večernej prechádzke, alebo na rannej ceste do roboty určite narazíš na lokomotívu výrobcu BRAWA T334.0 ČSD. Potom určite zakopneš o nejaké koľajnice, výhybky, atď. Je to úplne bežné, len to má jednu nevýhodu. Nejako záhadne sa ti začne pri týchto náhodách stenšovať konto na účte. Ale ja to beriem ako zanedbateľnú vec popri tej radosti z týchto krásnych modelov ako je tento model točne, čo si nám poslal fotku. Paráda, teším sa s tebou.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

DEDO:
Gratulujem k prírastku do Tvojho rušňového depa. 🙂 ako aj k novým informáciám, ktoré postupne získavaš. 🙂
Radosť a dobrý pocit je vždy nevyčísliteľný ..... 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Dedo,pri tom pravom žeriave sa nachádza odporový nastavovač výkonu pre spaľovacie motory,takže si myslím,že daný žeriav bude mať nejaký súvis s tým..možno na otváranie kapotáže??

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Toto som myslel,nastavuje sa tu výkon agregátov v mašinách

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Dedo,pri tom pravom žeriave sa nachádza odporový nastavovač výkonu pre spaľovacie motory,takže si myslím,že daný žeriav bude mať nejaký súvis s tým..možno na otváranie kapotáže??

Radko díky, ale ten žeriav tam bol dávno pred tým, ako prišli motory, takže musí mať súvis s parnou prevádzkou... aspoň si zatiaľ takto myslím ... to čo opisuješ tými "nezrozumiteľnými slovami" 🙂 je oveľa mladšieho dáta...
Našiel som už odborníka na históriu žilinského depa, v sobotu šoféroval hurvínka do rajca, tak keď sa mi ozve na môj dopyt - budem mať zodpovedané všetky ostávajúce otázniky a budem sa m§cť začať realizovať 😉

Norbi, plne s tebou súhlasím, účet sa mi akosi povážlivo otriasol, no rád to rozchodím... vlastne nech nekecám - už som to rozchodil... najhoršie na tom je, že si ju dnes ani do postele nemôžem vziať, lebo veronika ešte NETUŠÍ :unsure:

Ivor a Marek: ďakujéém

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Prosím Help 😉
chalani viete prosím identifikovať tento žeriav ? čo to je za typ? je to pevné, alebo koľajové?
dakujem

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5035
 

Nie som si úplne istý, ale asi pevné, respektíve otočné ale na jednom mieste. 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Podľa mňa to bude zauhlovací žeriav EDK10 resp. EDK10/2 umiestený na 4 osom vozni

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

áno, bingo, už som to aj ja našiel 🙂 vyrobený v 1957, takže pátram ďalej čo tam bolo predtým :S

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1406
Topic starter  

Hlásenie o bádání číslo XY02:
Neviem či mám dnes šťastný deň, ale ozval sa mi na môj email bývalý prednosta žilinského depa a obohatil ma o spústu cenných informácií a nových (žiaľ neverejných) obrázkov... stále sa však pohybujem okolo roku 1970 a ja potrebujem ísť ešte o kúsok späť...
Keď však porovnám čo so vedel o depe napríklad pred rokom s tým čo viem dnes, je to úžasný posun a dá sa na tom už pomaly začať stavať... 😉

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 11 / 24

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá