Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Tipy a rady

9 Príspevky
7 Užívatelia
0 Likes
2,499 Zobrazenia
Marian
(@marian)
Overený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 72
Topic starter  

Zdravím páni.
Pred nejakou dobou tu Marek písal o spôsobe ako určiť váhu vagónika.

Ja by som potreboval zistiť podľa akého kľúča sa určuje stúpanie modelovej trate na 1m pre mierku TT.
Ja mám 5cm na 1m a zdá sa mi to opticky strmé. I keď som videl aj strmšie stúpania.

Modelár TT


   
Citácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1404
 

Ahoj Majo,
či je to podľa kľúča to neviem, ale niekde som čítal 3cm stúpania na 1 m dľžky trate 🙂

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Súhlasím s dedom, 3cm na 1m je približne v mierke na naše stúpania, čo zodpovedá sklonu trate 30promile. Najstrmšie trate na svete bez ozubnicového pohonu majú približne 70promile, čo zodpovedá 7cm na 1m. Pri modelovaní sa tieto údaje často nedajú dodržať, nakoľko musíme robiť kompromisy z dôvodu priestoru. Preto si myslím, že Tvojich 5cm na meter je úplne v pohode. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Znovu len nepodložený údaj, čiže môj názor - do 5cm by to malo byť v poriadku. Hoci priznám sa a to bez mučenia, že ja na kolajisku mám jedno stúpanie 8cm a to je už naozaj vela, ale čo dá robiť keď som sa chcel dostať traťou až nad tunel. Takže všetko od 5cm na 1m je v pohode.


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Ahoj Majo,
či je to podľa kľúča to neviem, ale niekde som čítal 3cm stúpania na 1 m dľžky trate 🙂

Rozhodne sa pripájam k tým 3cm... Mašinky Vám budú vďačné a vizuálne to bude určite lepšie....

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Radovan
(@rzvlaky)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 845
 

Ja mám v skrytáku zatial 6cm na 120cm. Mašinky to pekne zvládajú a dokonca aj tak zhadzovaný kocúr od mtb,ktorý podľa českých modelárov nemá žiadnu tažnú silu vytiahol 12 vagónov,z toho 8 naložených bez problémov. A to nemal bandáž. Bandážovaný sergej ani nezaváhal..Záleží od priestoru... ale tie 3cm/m je tak akurát

Niesom profík ale snažím sa robiť čo sa dá 😉


   
OdpovedaťCitácia
Majo
 Majo
(@majo)
Skúsený člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 144
 

Síce trochu neskôr ale predsa som zablúdil aj sem. Ak môžem pridať svoj názor kdeže ani to stúpanie som nevytvoril úplne súhlasím s Ivorom. Čím menšie stúpanie tým lepšie. Životnosti mašinky to len pridá...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
 

Síce trochu neskôr ale predsa som zablúdil aj sem. Ak môžem pridať svoj názor kdeže ani to stúpanie som nevytvoril úplne súhlasím s Ivorom. Čím menšie stúpanie tým lepšie. Životnosti mašinky to len pridá...

Presne Majo, ako píšeš, pridá to k životnosti hlavne nových mašíniek, ktoré už nie sú také kvalitné ako voľakedajšie pôvodné... Tie zvládli všetko... 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Síce trochu neskôr ale predsa som zablúdil aj sem. Ak môžem pridať svoj názor kdeže ani to stúpanie som nevytvoril úplne súhlasím s Ivorom. Čím menšie stúpanie tým lepšie. Životnosti mašinky to len pridá...

Presne Majo, ako píšeš, pridá to k životnosti hlavne nových mašíniek, ktoré už nie sú také kvalitné ako voľakedajšie pôvodné... Tie zvládli všetko... 😉

... len pridávam, že o oblúkoch na koľajisku platí presne to isté čo o stúpaniach.... 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá