Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Důlní kolejiště

158 Príspevky
5 Užívatelia
0 Likes
22.4 K Zobrazenia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Po dlouhé pauze jsem se opět vrátil ke stavbě kolejiště, které by mělo znázorňovat provoz na důlní dráze mezi dolem a úpravnou uhlí. Zatím jsem velmi nahrubo dokončil tři sekce dolu a nyní svoji aktivitu přesunul do areálu úpravny. Plocha úpravny je 200*60cm. Dlouho jsem nebyl schopný pomocí virtuálního plánování získat potřebnou představu, takže jsem si sehnal šablony výhybek, z obrázků na internetu vytvořil přímé a oblouky a pustil se do plánování v reálu. Po dnešní noční směně mám uspokojivý nástřel.

Z*


   
Citácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Vau, riadne veľa koľají. Ostane Ti priestor aj na budovy a príslušenstvo? Som zvedavý na výsledok, ak sa Ti to podarí ako Tvoje vagóny, tak to bude určite super :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Marku, mohu tě ujistit, že kolejí je žalostně málo....úpravna uhlí Komořany a dnes již neexistující úpravna uhlí Herkules měly skoro 30 kolejí. Co se prostoru pro objekty týče - není potřeba, klíčové objekty jsou jeden v kolejích a druhý nad kolejemi.

Zde je objekt roštů nebo také výklopu

- zde se vyloží uhlí z důlních souprav do podzemních zásobníků a pasovým dopravníkem jde na zpracování do třídičky a pak následuje nakládka do normálních souprav. Kvůli úspoře místa budu mít třídičku i násypky v jednom objektu. Mám tu variantu pro dvě i tři koleje, ale základní vzhled budovy zůstane zachován, snažím se vycházet z reálné předlohy

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Aha, tak to je potom iná vec. Som zvedavý na výsledok. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Zatím jediná fotka objektu hradla, kterou jsem našel.

Objekt je také součástí areálu, ze kterého vycházím. Původně jsem chtěl namíchat objekty z různých míst, ale po konzultaci s kolegou, který se věnuje hlavně stavbám mi bylo doporučeno, abych zkusil naopak co nejvíce vycházet z jednoho místa co se týče areálu úpravny.

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Zbyněk
(@dedo)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1401
 

takže podľa skutočnej predlohy, držím palečky a budem sledovať 🙂

Od enkovej fantázie k hánulkovej realite medzivojnových dní ...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

V rámci svých možností a dovedností se budu snažit zachovat vzhled budov. Ano, něco bude nutné upravit, ale myslím, že zrovna objekt násypek bude jednoznačně identifikovatelný i pro místního laika, který nemá nic společného jak s šachtou tak železnicí jako takovou.

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Ivor
 Ivor
(@ivor)
Platinový člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 1833
 

Modelovanie stavieb podľa reálnej predlohy je ťažšie ako tie vymyslené, ale potom výsledok stojí za to a to aj v prípade, že sa nejedná o úplne vernú zmenšeninu predlohy, najmä keď chýbajú presné rozmery a všetky pohľady stavby.
Držím palce. 😉

🙂 😉 😉 🙂 https://www.youtube.com/channel/UCUTC2x1LD-YZhznvZNJ_i5g 😉 🙂 😉 🙂


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Nemám fotku zadní strany objektu hradla, ale ta nebude vidět, takže tam střelím od oka nějaká okna nebo luxfery, fotku odvráceného boku bude trošku problém získat, ale je to reálná šance mít alespoň přizoomovanou dokumentačku

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

První flexi koleje mám v rezervaci, takže jsem se pustil do stavby výměn, klíčové pro provoz jsou koleje na rošty, takže jsem jako první začal dělat příslušné výměny. Na fotce celého areálu se jedná o třetí a čtvrtou kolej zprava.

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Takže výhybky budú Tvojej výroby? A ako sa podaril ten angličan, čo si robil? Asi mi nejako unikol výsledok 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Ano, výhybky budou vlastní, ono se to nezdá, ale kolejiště úpravny čítá 13 výměn a 1 křížení. To je hodně peněz. Angličana jsem nedělal, pouze zkoušel rekonstruovat původní PILZ a toho jsem tu snad ani nepublikoval.(No moc se nepovedlo) A pokud máš na mysli dvojitou kolejovou spojku, tak té chybí přídržnice ve středním křížení a probrousit/prořezat pražce a koleje kvůli elektrickým záležitostem (oddělit koleje od sebe, odizolovat srdcovky atd...)

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Áno, myslel som tú dvojitú koľajovú spojku, len som si nepamätal, čo presne to bolo. Mimochodom, používaš už niekde svoje vlastné výhybky alebo podobne? Je to spoľahlivé? Ide o to, že ja budem tiež toho viacej potrebovať a presne ako píšeš, cena je dosť vysoká. Tvoje riešenie sa mi veľmi páči, možno by som to skúsil aj ja. 🙂 Ďakujem za inšpiráciu

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Marku, komplet moje výměna zatím nikde v provozu není. Existuje však jistý "hybrid" - na původní výměně PILZ, byla nahrazena celá střední část od jazyků až po srdcovky, jinými slovy, je tam stejná srdcovka a jazyky, jako dělám u komplet svojí stavby, pouze je to na továrním podloží. Výhybka je na odbočení z hlavní trati do areálu dolu, je zatím pojížděna pouze v přímém směru proti hrotu, ale provozně se ukázala zatím velmi spolehlivá. Do odbočky proběhly v omezené míře zkoušky včetně sunutí s velmi dobrým výsledkem. Odbočkou projel čmelák i 2n a 4n vozy staré produkce PIKO včetně sunutí..

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Tak to je iná káva. :woohoo: Vyzerá to skvele, viac realisticky. Skvelá práca. Paráda. A ako ju prestavuješ? Elektro-magneticky, motorom alebo servom?

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Jelikož se jedná o pružné jazyky, je nutné je stavět motoricky, jelikož přestavníky Tillig jsou naprostá katastrofa a ještě k tomu předražená, tak volba padla na serva. Výměna zatím ovládaná není. Hodláme servo ovládat Arduinem.

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Nedalo mi to, zkusil jsem dát na své místo budovu depa a rozsvítit. Budova je dárek od kolegů z KŽM Ostrov ,osvětlení jsem si spáchal sám.

A tady je depo ještě na kolejišti KŽM Ostrov

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Abych se někam s kolejištěm hnul, musel jsem přistoupit ke stavbě centrálního objektu úpravny - drtírny/ násypky, objekt je to celkem velký 310mm na výšku a 550mm na délku, šíře je cca na dvě koleje, tzn cca 150mm. Zatím mám alespoň hrubý bokorys, kreslený v mřížce 10mm podle mnou pořízených fotek. Posílám odkaz na obrázek v mém Dropboxu, abych nemusel zmenšovat. Pro porovnání jsem pod stavbu umístil několik vozů Falls pro lepší představu o proporcích vůči vlaku.

?dl=0

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

No, tak to vyzerá veľmi zaujímavo. Materiál bude kartón? Teším sa na fotky zo stavby 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Fotka předlohy se tu už asi objevila, přesto dám ještě jednou.

Stavba je v podstatě základní nosný skelet s "I" profilů v kombinaci s litým betonem. Vnější opláštění budovy je trapézovým plechem, takže asi půjdu cestou desek Evergreen a předběžně mám vybráno kat. č. 4530 s roztečí 3,2 mm - prohlubeň je stejná jako žebro

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Tak se pomalu začínají objevovat koleje, zatím není nic zafixováno. V místě dvou flexi kolejí budou výsypné rošty, neboli "hlubinný zásobník". Tyto jsou pro můj provoz nejdůležitější, právě sem budou zajíždět vlaky od rypadel naložené surovým uhlím, které se musí upravit - nadrtit, roztřídit, vyprat a pak naložit do "civilních vlaků.

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Tie výhybky majú svoje čaro. Normálne rozmýšlam, že by som to aj ja skúsil, ale výsledok určite nebude ako u Teba. No za skúšku nič nedám, veď pri najhoršom sa to nepodarí... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Výměna pokusně v barvě, měl jsem blízko světlo, tak to háže dost odlesků, barva navíc není úplně suchá. No snad se to na kolejišti ztratí....

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5022
 

Vyzerá super. :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 570
Topic starter  

Tak dalších 5 výměn ve stavbě, a na jeden zátah...

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 1 / 7

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá