Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Důlní kolejiště

158 Príspevky
5 Užívatelia
0 Likes
22.6 K Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

Toto je super. To ma nikdy nenapadlo, že by sa dali urobiť takto doslova v kope. Skvelé 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2850
 

Zaza: si proste hlavička - koumák !!! Paráda !!! Prenos elektriky bez problémov.


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

Ty hodně dlouhé pražce mezi souběžnými výměnami pak přijdou samozřejmě rozdělit. Nyní jsou tam aby celý komplet měl nějakou pevnost při manipulaci během stavby. Na klubové kolejiště stavím v tomto duchu rovnou celé zhlaví. Tady nemám všechny výměny pohromadě kdežto na klubovém kolejišti jsou na sebe výměny v některých místech napojeny tak, že jazyky jsou hned za srdcovkou předchozí výměny (to hlavně aby nebylo nutné použít angličany, na které si touto metodou zatím netroufám.

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

A máš fotku aj toho zhlavia klubového kolajiska? Fakt ma to fascinuje, ako si si dokonale pomohol vlastnou výrobou.. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

Něco málo nafoceno mám.

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

Je to fakt super. Ako písal Samba, bez problémov s elektrinou a kontaktami... :woohoo: Držím palce, aby sa Ti to všetko podarilo tak, ako chceš a aby sa Ti podarilo pustiť sa úspešne aj do angličanov... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

Pokud bych se do angličana pustil, tak bych primárně zkusil postavit angličana v geometrii PILZ, ten je potřeba na klubové kolejiště

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

Tak mám doma cca 8 metrů kolejí, pokládka by teoreticky mohl začít, ale nechci se do toho pouštět, dokud nebude doma Arduino a ověřená funkce výměn....

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

Tak mám doma cca 8 metrů kolejí, pokládka by teoreticky mohl začít, ale nechci se do toho pouštět, dokud nebude doma Arduino a ověřená funkce výměn....

Pokiaľ ideš prehadzovať výhybky pomocou serv, tak to pôjde v pohode. Ja to mám otestované, ale myslím, že aj Ty. 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

První pokusy s výhybkou ovládanou servem a deskou Arduino. Zatím bez jakýchkoliv ovládacích prvků, pouze časování mezi přestaveními. https://youtu.be/ROZC93_7Vac

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

Po dlouhé době postup na důlním kolejišti. Pustil jsem se do stavby objektu roštů.

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

No už teraz je vidieť, že to bude super detailované :woohoo: ako už býva u Teba zvykom 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

Šetřete chválou, zítra dám ještě fotky celého prostoru úpravny, ne že by toho přibylo moc, ale postup tam nějaký je 😉

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

Slíbil jsem nějaké fotky, tak posílám to málo, co zatím mám hotovo.

Pohledy od vjezdu. Chybí dvojitá kolejová spojka, která bude ještě před tímto segmentem. Zleva koleje pod násypy vytříděného uhlí, uprostřed patrný objekt roštů, čili výsyp vytěženého uhlí na třídění. Další dvě koleje jsou manipulační a zcela vpravo je úvrať do depa.

Pohled od úvratě k depu. Napravo od depa se doufám podaří ještě vměstnat zbrojení PHM.

A samotné rošty ve výstavbě

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

Nádhera Zaza.office, tomuto sa hovorí modelovanie. Keď si všetko robíš sám, dokonca aj výhybky... :woohoo:

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

Náhodou, koleje jsem koupil 😀 Tovární je také objekt depa. Zbytek však bude samodomo. Co se výhybek týče, za tovární bych dal asi 4500,- naopak vlastní stavbou mě vyjdou na cca 650,- a to 13 kusů v obvodu úpravny, v obou případech bez přestavníků.

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

No nevadí, modelár Tvojich kvalít si tiež môže občas niečo kúpiť... 😉
Mimochodom, mám otázku, momentálne staviam ťažnú vežu, ide o model šachty Mária (zjednodušený, kvôli veľkosti priestoru), ktorá je z bani na zlato v Kremnici. Používalo sa také niečo aj v uhoľnom baníctve?

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

Ano určitě by se našly velmi podobné těžní věže starších dolů, jen si nejsem úplně jistý těmi kolejemi, pokud mají imitovat úzkou, v pořádku, ale v H0 bych použil rozchod Z, čili 6,5mm

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

Ano určitě by se našly velmi podobné těžní věže starších dolů, jen si nejsem úplně jistý těmi kolejemi, pokud mají imitovat úzkou, v pořádku, ale v H0 bych použil rozchod Z, čili 6,5mm

Vďaka za odpoveď. Ono tá kolaj je mierky N, Teda rozchod 9mm a pasujú na to bežne dostupné banícke vozíky mierky H0e, ako aj nie je problém vyrobiť lokomotívu DH70 na pojazde Kato N... 😉 B)

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

N je na tento účel stále moc velké, jen při nahlédnutí do norem zjistíme, že rozchodem N, čili H0e se imitují úzké dráhy o rozchodech 750/760mm. V dolech tohoto typu, pokud vůbec koleje byly, tak pro vozíky o rozchodu okolo půl metru a to ručně tlačené. Ostatně podobné rozchody se používají dodnes v hlubinách....

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

N je na tento účel stále moc velké, jen při nahlédnutí do norem zjistíme, že rozchodem N, čili H0e se imitují úzké dráhy o rozchodech 750/760mm. V dolech tohoto typu, pokud vůbec koleje byly, tak pro vozíky o rozchodu okolo půl metru a to ručně tlačené. Ostatně podobné rozchody se používají dodnes v hlubinách....

Ja viem, ale nakoľko mi tie 2mm neprekážajú, tak to nechám takto. Navyše toto riešenie je omnoho dostupnejšie a lacnejšie ako to 6,5mm... 😉 Aj tie banské vozíky, ktoré sú dostupné u nás sú v mierke H0e, teda pasujú... Ináč, robím v bani, konkrétne v Slovenskom Banskom Múzeu a sprevádzam návštevníkov v banskom skanzene a do podzemia... A tam máme pol metrový rozchod, ako píšeš... Ďakujem za rady a pripomienky B)

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

Tak ohledně dostupnosti a ceny..já osobně bych si ten kousek H0f koleje udělal z té Nkové a adekvátní vozíčky vyrobil, už jen abych to měl blíže k realitě...Pojízdné to býti asi nemusí, nebo ano?

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

Tak ohledně dostupnosti a ceny..já osobně bych si ten kousek H0f koleje udělal z té Nkové a adekvátní vozíčky vyrobil, už jen abych to měl blíže k realitě...Pojízdné to býti asi nemusí, nebo ano?

Ono zase taký rozdiel veľký to nie je, je jasné, že pojazdné to byť nemusí, ale ja to pojazdné chcem 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Lukáš
(@zaza-office)
Zlatý člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 584
Topic starter  

Tak to potom trochu mění situaci. Teď mluvím opravdu jen čistě za sebe, možná jsem až moc velký pes na toto, ale já bych tam to Nko nerozdejchal, být to můj model. Neber to nijak zle, nejlépe mě ignoruj 😀

Z*


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5031
 

Tak to potom trochu mění situaci. Teď mluvím opravdu jen čistě za sebe, možná jsem až moc velký pes na toto, ale já bych tam to Nko nerozdejchal, být to můj model. Neber to nijak zle, nejlépe mě ignoruj 😀

Ignorovať Ťa určite nebudem, vážim si každú radu a pripomienku, navyše od skvelých modelárov. Navyše sa pohybuješ v banskom prostredí a preto plne chápem Tvoj názor a námietky. Ja o tom premýšľam už od zimy a mám to takto premyslené. Banský vláčik bude ovládaný priamo mikroprocesorom, ako aj úkloná dráha.. Viac neprezradím, určite to bude niečo, čo hocikto nemá 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 2 / 7

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá