Trať mládeže podľa ...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Trať mládeže podľa Mareka... H0 samozrejme

427 Príspevky
7 Užívatelia
186 Likes
31.7 K Zobrazenia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Trochu zábavy s pripravovanou exteriérovou "fotodiorámou"...

IMG 20210808 150058
IMG 20210808 150851 1
IMG 20210808 154008
IMG 20210808 154441
IMG 20210808 152137 1
IMG 20210808 154859
IMG 20210808 155352
IMG 20210808 153609
IMG 20210808 161023

Takéto niečo som si mal pripraviť už dávno, je to síce iba rovný úsek, ale lepšie na prejazdenie lokomotív, ako meter koľajnice na stole. Ako riešenie, kým nemám koľajisko, je to takmer dokonalé. 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Zábavka na testovacej koľaji, toto bola prvá jazda tejto lokomotívy u mňa 🙂 Je niekoľko 10-ročí stará, tipujem tak 40 rokov (plus-mínus), ale jazdí skvele. Proste pôvodné Piko je stále spoľahlivé

https://youtu.be/5QaQYwvr-S0

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Voľnú sobotu som využil, ako sa patrí... Začal som s generálkou mojej westernovej súpravy. Vozne boli po viac ako 25 rokoch nanovo prelakované a lokomotíva dostala nový náter - podľa reálnej predlohy... Ešte ma čaká kompletná generálka pojazdu, lebo už nejazdí dobre, to bude ale trochu oriešok... No uvidíme ako to dopadne.

pred generálkou:

P1200227

s novým náterom:

IMG 20210905 064342
IMG 20210905 064338

Je to natierané štetcom, nie striekané, lebo by som sa zbláznil. Ale vôbec to nevadí, nakoľko aj originály vo svojej dobe boli natierané štetcom 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Funkčný pojazd sa mi zatiaľ nepodarilo vymyslieť, musím zohnať lokomotívne kolesá vhodného rozmeru. Tie, čo boli na modely pôvodne nie sú vhodné na môj pojazd, preto som zatiaľ použil dočasný "maketový" pojazd Revell. Zatiaľ to bude takto, pokým bude v mojich silách urobiť funkčný pojazd.

IMG 20210908 083801
IMG 20210908 083755

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... asi mi niečo uniklo, lebo ja som si myslel, že westernová súprava je funkčná. Pekne si ju vynovil. Budem ti držať palce nech sa ti funkčný pojazd vydarí. Podľa toho čo zatiaľ vidím na fotkách, možno by pojazd z BR55 sedel. Nejako sa mi na tento maketový podobá. Som rád, že si nájdeš čas aj na modely. Ja nejako nič nestíham. Ale neboj "zima sa blíži". Ja to ako replika z kultového seriálu "Hra o tróny". Ale zima je pre nás modelárov učineným požehnaním. Snáď sa aj ja túto zimu k niečomu tvorivému dostanem. Normálne ti v tejto dobe trochu (ale naozaj len trochu) závidím, že máš čas modelovať. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  
Publikoval: @samba

Marek: ... asi mi niečo uniklo, lebo ja som si myslel, že westernová súprava je funkčná. Pekne si ju vynovil. Budem ti držať palce nech sa ti funkčný pojazd vydarí. Podľa toho čo zatiaľ vidím na fotkách, možno by pojazd z BR55 sedel. Nejako sa mi na tento maketový podobá. Som rád, že si nájdeš čas aj na modely. Ja nejako nič nestíham. Ale neboj "zima sa blíži". Ja to ako replika z kultového seriálu "Hra o tróny". Ale zima je pre nás modelárov učineným požehnaním. Snáď sa aj ja túto zimu k niečomu tvorivému dostanem. Normálne ti v tejto dobe trochu (ale naozaj len trochu) závidím, že máš čas modelovať. 

Voľakedy to bolo funkčné, ale už niekoľko rokov nie. Bol tam nejaký problém s motorčekom - bol tam z autodráhy taký 6V, teda jazdilo to na FZ1 max tak na 1/3 výkonu trafa. Ale už pár rokov sa ani nehla, navyše prevody neboli spoľahlivé. Mám druhé kolesá aj kadečo, ale nepodarilo sa mi to momentálne sprevádzkovať. Takže zatiaľ takto, kým nevymyslím pojazd... 🙂 Mimochodom, vďaka za pochvalu

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Práve som si uvedomil, že som nezverejnil moju "foto-testovaciu" koľaj, na ktorej som pár dní pracoval... 🙂

IMG 20210809 120056
IMG 20210809 130125
IMG 20210809 141725
IMG 20210809 142021
IMG 20210809 142005
IMG 20210809 130130
IMG 20210809 165406
IMG 20210809 142431
IMG 20210809 165419
IMG 20210809 133729

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... zazelenalo a rozkvitlo ti okolie trate ako pozerám. Zalievanie a posledné pekné dni tomu naozaj prospeli. No a vidím, že si aj drótoval. Takto tie elektriky vyzerajú oveľa lepšie. Pristane im to na elektrifikovanej trati. Je som tiež pevne rozhodnutý, že na mojej "Južnej trinásť a polke" tiež bude elektrifikovaná časť trate. Hlavne kvôli takýmto fotkám a videám s elektrickými mašinkami. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

V rámci tréningu patiny som sa podľa návodu na youtube odhodlal na rázny krok a spatinoval som vagón Veronika na prepravu tekutého železa. Celkom som s výsledok spokojný, vagón je v pravidelnej službe a horúci kov a prašnosť sa na ňom zjavne prejavuje... Len lokomotívu budem musieť prerobiť. Aj tú som robil podľa vzoru z oceliarní, ale v skutočnosti vyzerala lepšie ako tento model...

IMG 20210925 075710

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... aj keď som sa len teraz vrátil z cesty do susedného Česka, nahliadol som čo nové na našom fóre. Aj hľa, poriadne patinovaný model !!! No vyzerá to naozaj dobre a skutočne. Viem si predstaviť koľko má za sebou táto súpravička v zlievarni - oceliarni. Mne osobne sa to veľmi páči. Myslím, že si sa opäť posunul o poriadny kus dopredu vo svojich modelárskych skúsenostiach. Je to aj poriadna odvaha, pustiť sa do takejto mohutnej a rozsiahlej patiny, ale ako sa hovorí "odvážnemu šťastie praje". Parádna súprava. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

@samba ďakujem za pochvalu. Na patinu vagónu som patrične hrdý, aj keď ešte nie je dokonalá, ale aj mne sa páči. Ale lokomotívu budem ešte prerábať znovu, lebo tá sa mi tak nepodarila... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Keď tak pozerám históriu tohto vlákna, tak som si uvedomil, že som sa ani nepochválil knihou, ktorú som dostal k narodeninám 🙂

IMG 20210929 120831
IMG 20210929 120845

Taktiež som včera dostal balík od Maja (ešte raz ďakujem veľmi krásne) plný "šrotíkov" a materiálov - kaničky, diely a podobne. Medzi nimi som našiel aj cisternu DR Leuna v takmer perfektnom stave.

IMG 20210929 120906

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... tak Majo je naozaj macher, že myslel na teba so "šrotíkmi". Veľmi dobre viem, ako ťa takéto modelárske výzvy vedia potešiť. Navyše sa blíži náš modelársky čas (obdobie), tak budeš mať čo robiť na dlhé zimné večery. Kniha je zaujímavá, tiež ju vlastním a viem si v nej vždy niečo nájsť, keď niečo hľadám. Literatúra je pre nás modelárov veľmi potrebná. Nie všetko je na webe. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Ďakujem Samba za pochvalu...

Pokusy s patinou pokračujú... tretí pokus o patinu lokomotívy železiarní sa priblížil k mojej predstave. Je to lepšie ako prvé pokusy, ale stále mám čo trénovať. Fotky trochu skresľujú farebné odtiene, ale zatiaľ asi najlepší pokus... Dúfam, že ďalšie pokusy budú už len lepšie.

IMG 20210930 123917
IMG 20210930 123546

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: vidím, že stále niečo tvoríš a modeluješ. Ty si modelár ako má byť. Ja sa nejako stále neviem dostať k modelom. Hoci aj tohtovíkendová Praha bola ku mne milosrdná a pribudla mi ďalšia para a ďalší služobák ČSD. Keď nafotím, pridám na svoju stránku a aj sem na fórum. Súprava zo železiarní je parádna. Patina je tarz poriadne drastická. Aspoň je vidieť čím si musia stroje v takejto fabrike prejsť. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

@samba ďakujem. No je dosť drastická, ako píšeš, ale keď som pozeral fotky zo skutočných železiarní, tak to tak je aj v skutočnosti - ak nie aj ešte viac. Všetko to teplo, prach, oxidácia a podobne, je to určite zaberák nielen pre pracujúcich tam, ale aj pre vybavenie a stroje... 🙂

Teším sa na fotky od Teba

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Mierna patina lokomotívy Class 56 v mierke OO

IMG 20211024 155025

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... vidím, že sa naďalej sa zdokonaľuješ v patine. Ako tak pozerám táto patina je naozaj decentná a normálne zvažujem, či by som ti v budúcnosti nezveril nejaké moje "prevádzkové" mašinky, čo mi budú jazdiť na koľajisku, na patinovanie. Samozrejme nič za darmo, určite by si nejaké tie šroty a stavebnice za patinovanie odo mňa dostal. Naozaj sa mi to celkom pozdáva. Patinuješ celkom pekne a vkusne. Vidím, že všetko je o praxi a ty ju takýmto tréningom naozaj prax získavaš. Paráda. ďakujem za zverejnenie obrázku.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  
Publikoval: @samba

Marek: ... vidím, že sa naďalej sa zdokonaľuješ v patine. Ako tak pozerám táto patina je naozaj decentná a normálne zvažujem, či by som ti v budúcnosti nezveril nejaké moje "prevádzkové" mašinky, čo mi budú jazdiť na koľajisku, na patinovanie. Samozrejme nič za darmo, určite by si nejaké tie šroty a stavebnice za patinovanie odo mňa dostal. Naozaj sa mi to celkom pozdáva. Patinuješ celkom pekne a vkusne. Vidím, že všetko je o praxi a ty ju takýmto tréningom naozaj prax získavaš. Paráda. ďakujem za zverejnenie obrázku.

Ďakujem Samba za pochvalu. Tréning robí majstra, ako sa hovorí, a ja toho tréningu potrebujem ešte veľa. Zatiaľ nie som v štádiu, že by som sa vrhol na cudzí model, ale hádam aj to raz bude. Ale ešte určite nie, ešte musím veľa trénovať... 🙂

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Pred pár týždňami som dostal od Maja ako darček Piko DR cisternu Leuna. Je to veľmi pekný model, aj keď mierne "obnosený", preto som sa rozhodol dať mu miernu patinu. Použil som ako vždy farby Revell, olejové farby a pigmenty Valejo. Výsledok je podľa mňa dobrý, aj keď ešte stále potrebujem tréning (hlavne na potečenú hrdzu). Myslím, že to bude lepšie, keď budem mať kompresor 🙂

IMG 20211207 092433
IMG 20211207 092412

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2848
 

Marek: ... vidím, že si vždy nájdeš niečo do čoho "zabrdneš", aby si nevyšiel z cviku. Tá potečená hrdza je podľa mňa úplne v poriadku. Keďže fabrika LEUNA je chemička, tak je úplne v poriadku, že nálevné miesta okolie môže niesť známky potečenej hrdze. Niektoré chemikálie (čo sa v cisternách chemického závodu určite prevážajú) môžu spôsobiť reakciu s farbou a následne začať takto "pekne" hrdzavieť. Hoci sa jedná o nie veľmi detailný model (DDR - PIKO), táto patina mu dodala šmrnc, ktorý chýba všetkým pekným, čistým, novým modelom. Ja osobne som tiež pevne rozhodnutý, že na mojom stredne veľkom koľajisku, ktoré teraz práve začínam "koľajovať", budú len patinované modely v bežnej prevádzke. Samozrejme vo vitrínach budú vagóniky tak ako ich výrobcovia stvorili. Ale viem, že musím prejsť ešte školou zručnosti v patinovaní, presne tak ako tou školou teraz prechádzaš ty. Stáva sa z teba naozaj majster patiny. Mne sa táto cisterna naozaj páči a vyzerá reálne. Je vidieť, že aj nie naj, naj, najdetailnejší model môže vyzerať reálne. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

@samba patinovanie nie je ťažké, v skutočnosti to je celkom ľahké - samozrejme, keď človek príde na to, ako to robiť. Mne veľmi pomáhajú videá na Youtube - zahraniční modelári vedia ako na to a neboja sa to zverejniť. Nájdeš ich tam veľa, ako aj veľa rôznych postupov. Držím palce, odporúčam najskôr trénovať na vagónikoch, ktoré Ťa nebudú mrzieť, ak sa to nepodarí.

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Veselé Vianoce a Šťastný Nový rok 2022

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor and Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Existuje takéto niečo aj na našich tratiach? Alebo som si to len nikdy nevšimol? Lebo toto rieši rozpínanie železa na základe teploty okolia 🙂

roztahovacia kolaj

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5027
Topic starter  

Dokonalý Vianočný darček, síce nie náš traktor, ale krásny model (ten modrý). Ďakujem Samba a Lucka 🙂 neskutočne ste ma prekvapili a potešili

IMG 20211221 145445
IMG 20211221 145437
IMG 20211221 145450
IMG 20211221 145457
IMG 20211221 145643
IMG 20211221 145631

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 14 / 18

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá