Novinky v našej pon...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

 

Novinky v našej ponuke z 3D tlače

285 Príspevky
4 Užívatelia
123 Reactions
3,739 Zobrazenia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
 

Marek: ... tááák, ja osobne si myslím, źe tadeto vedie cesta k našim modelárom. Podľa mojich skúseností väčšina stavia železničné vozidlá a len menšina krajinu. Takže pevne verím, že o stavebnice, alebo polostavebnice vagónov a možno v budúcnosti lokomotív bude väčší záujem ako o doplnky k stavbe krajiny. Ale možno tvoje doplnky prebudia "spiaceho medveďa" a konečne naši modelári začnú viac stavať biorámy, alebo domáce koľajiská. Čas ukáže.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Takže už je to vonku... kryté vozne sú kompletne prerobené a upravené na typ Ztr, ktorý bol v ČSD epoche dosť rozšírený. Momentálne sú už v podstate komplet nakreslené, nasleduje overovacia séria - skúšobná tlač. Mimochodom, pôvodne mal byť iba v mierkach H0 a TT, ale keďže je vysoký záujem, tak bude aj v mierke N.

ztr
ztr budka
ztr komplet 2
ztr komplet 1

Zajtra toto isté, čo bolo dnes s vozňami Ztr čaká vozne Vtr.. Na tie sa tiež teší viac záujemcov, vrátane mňa 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Dnes som si vzal na mušku vozne Vtr - boli odstránené drobné nedostatky zistené skúšobnou tlačou, upravené niektoré detaily, aby sa viac priblížili skutočnosti, pridané dvojité dno na jednoduchšie ukrytie závažia a podobne. Môže nasledovať ďalšie kolo skúšobnej tlače, zatiaľ som celkom spokojný

vtr s budkou
vtr s plosinou
vtr bez budky
vtr komplet 2
vtr komplet 1

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
 

Marek: ... tak ako sme sa rozprávali aj osobne na tohtoročnom stretnutí spriatelených rodím modelárov. Vozne vyzerajú parádne a sú to vozne, ktoré len tak bežne nezoženieme, ani ako hotové modely a ani ako stavebnice. Preto sa teším na ne a ja dokonca doma u seba už mám od teba skúšobné výtlačky vagónov rady Vtr vo veľkosti TT. Akonáhle sa trochu uvoľním, tak sa do nich pustím a uvidím ako sú na tom, aj keď sa jedná o testovacie kusy. Potom prinesiem report s ich dotvarovania a modelovania. Takže, len tak ďalej a nech sa ti vždy daria nakresliť a potom vytlačiť takéto pekné vagóniky. Hlavne my nenároční modelári to určite veľmi oceníme. Držím palce pri ďalších takýchto návrhoch. Za všetkých normálnych modelárov ďakujem.


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

@samba Ďakujem veľmi krásne, teším sa na hlásenie a postrehy zo stavby 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Na základe odporúčaní od Sambu prešli vozne Vtr ďalšími drobnými funkčnými úpravami. Ďakujem @samba veľmi krásne, ani nevieš, ako si pomohol k vylepšeniu vozňov. 

vtr komplet 2
vtr s budkou
vtr bez budky
vtr komplet 1
vtr s plosinou

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Ivor reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
 

Marek: ... viem o aké zmeny sa jednalo, veď sme ich spolu konzultovali. Už prvé výtlačky, ktoré si mi doviezol na stretnutie boli celkom dobré, ale ešte to nebolo ono. Hoci ja aj z nich vytvorím funkčné modely. Po prekontrolovaní a škúšobnom zostavení som ti svoje postrehy a zistenia nahlásil. Takže teraz by mali byť v úplnom poriadku. Na grafike vyzerajú parádne, tak som zvedavý na tlač. Daj potom vedieť a ešte lepšie bude ak ich prinesieš, keď prídete na návštevu. Spoločne posúdime. Zatiaľ je to na výbornej ceste. Len tak ďalej ...


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

@samba prinesiem určite a nielen Vtr, ale aj Ztr, aj keď viem, že takých máš dosť, ale v Tvojej zbierke by nemali chýbať ani odo mňa 🙂 Ešte raz ďakujem

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
 

Marek: ... inak vagóniky rady Ztr v správe ĆSD mám len jeden kus, aj to le bez brzdárskej búdky od nemenovaného modelárskeho virtuóza. Takže ak mi doveziem výtlačky tvojich Ztr v troch verziách budem iba rád. Veľmi rád ich postavím a zaradím do mojej s(ú)kromnej zbierky a určite sa objavia aj v správach pri budúcich jazdách na mojom budúcom koľajisku. Len nás poctite svojou návštevou, určite sa budeme mať o čom veľa, preveľa rozprávať. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

@samba Ztr budú iba dve verzie, základná a s brzdárskou búdkou. S plošinou neboli, ale ak chceš, tak pre Teba môžem taký vymyslieť, problém to nie je, bol by to jediný kus v TT a jediný kus v H0, teda niečo jedinečné a výnimočné, čo nikto iný nemá. 😉

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Bol by záujem o takýto trochu netradičný vozeň? Ja viem, že minimálne ja a možno Samba by sme ho brali, ale bol by aj záujem od iných? Je to v podstate cisterna, ale dvoj-nádržová

371

"R ČSD, R. V. 1929 (5-51497), DVOJNÁDRŽKOVÝ - Nádržkový dvojnápravový vozeň R (r. v. 1929, výrobca Ringhoffer, výrobné číslo 123 647) s dvoma oddelenými kotlami je špeciálny nákladný vozeň určený na dopravu rôznych druhov minerálnych olejov jedinému zákazníkovi. Ložná hmotnosť vozňa s objemom kotlov 2 x 95 hl je 17 t. Jeho pojazd je skonštruovaný z navzájom znitovaných oceľových valcovaných profilov. Rám vozňa spočíva prostredníctvom listových pružníc a jednodielnych klzných ložísk, vedených lisovanými rázsochami, na nápravách s obručovými kolesami a valcovanými kotúčmi. Tiahlo vozňa je nepriebežné. Nárazníky sú dvojpätkové tyčové. Dve valcové plechové nádoby majú nitovanú konštukciu s dvojradovým nitovaním. Na ich chrbtoch sú v blízkosti pozdĺžneho stredu vozňa umiestnené plniace dómy s prielezom. Vo vekách dómov sú inštalované (pravdepodobne sekundárne) odvzdušňovacie nástavce. Vypúšťacie ústrojenstvo bolo tvorené ventilom na bruchu každého kotla kotla, jeho ovládacie vreteno a koleso bolo umiestnené pod vekom dómu (tieto zariadenia však boli pri posledných úpravách vozňa demontované). Pod ventilom bolo umiestnené priečne potrubie, rozvádzajúce vypúšťanú kvapalinu na obe strany vozňa To bolo na oboch stranách ukončené kohútom a závitom pre napojenie hadice (jediný dochovaný kohút bol však v rámci úpravy vozňa na protipožiarnu ochranu jázd parných vlakov demontovaný a kotle boli navzájom prepojené). Pre výstup obsluhy k dómu má vozeň na oboch stranách schodíky, zábradlie a plošiny. Každá nádrž je na sedle a ráme vozňa uložená prostredníctvom pozdĺžnych uholníkov, prinitovaných na kotol. Vozeň je vystrojený ručnou brzdou ovládanou z brzdárskej plošiny (vzniknutou na mieste pôvodnej brzdárskej búdky) a zariadením tlakovej brzdy Božič. Predmetný vozeň bol súčasťou osemvozňovej série, vyrobenej pre potreby firmy Vacuum Oil Company. Všetky tieto vozne boli odberateľom prevzaté v posledných dňoch apríla 1929. Prvá revízia všetkých vozňov sa uskutočnila 29.4.1929. Predmetný vozeň bol ako privátny podľa zmluvy č. 52 833 z 18.12.1928 zaradený do obozu ČSD (riaditeľstvo Praha, udržiavacie dielne Pardubice, dom. stanica Kolín) a v tejto súvislosti obdržal číslo R 5-51497. Už zo závodu bol vybavený potrubím tlakovej brzdy, ostatné zariadenie bolo na vozne doplnené do roku 1935. Doslúžil v RD Zvolen ako nádrž na opotrebovaný motorový olej (Železničář 15/1990). Vozeň je zverený do starostlivosti Klubu priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava východ." - zdroj: https://www.zeleznicnemuzeum.sk/katalog-predmet/371/

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Keďže momentálne čakám na ďalší rezin, ktorý by mal prísť dúfam zajtra, tak som mal čas trochu vylepšiť svoje "solárium" na vytvrdzovanie vytlačkov. Boli doplnené bočné UV LED diódy a časovač.

IMG 20220811 170350

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Už sa to blíži, už naozaj čoskoro... 

vtr komplet 2

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
 

Marek: ... obdivujem tvoj elán a zanietenie. Si neskutočný. Vagóniky po úpravách vyzerajú parádne. Dovolím si jedno vysvetlenie pre nezainteresovaných. 3D tlač nie je len nakreslenie, tlač a hotovo. Kým sa Marek dostane k finálnemu dokonalému produktu, musí tlačiť  testovacie výtlačky a tým zisťovať dokonalosť hotovej stavebnice. V mene TT-čkárov ti ďakujem za stavebnicu vagónov rady Vtr. Už sa teším na hotové stavebnice. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  
Publikoval: @samba

Marek: ... obdivujem tvoj elán a zanietenie. Si neskutočný. Vagóniky po úpravách vyzerajú parádne. Dovolím si jedno vysvetlenie pre nezainteresovaných. 3D tlač nie je len nakreslenie, tlač a hotovo. Kým sa Marek dostane k finálnemu dokonalému produktu, musí tlačiť  testovacie výtlačky a tým zisťovať dokonalosť hotovej stavebnice. V mene TT-čkárov ti ďakujem za stavebnicu vagónov rady Vtr. Už sa teším na hotové stavebnice. 

To si napísal presne... totiž nižšie je fotka výtlačkov v mierke TT, ktoré sú ešte nepredajné, ale neskončia v koši. Všetky sa dajú postaviť na skvelé a plne funkčné vagóniky, ale všetky sú postupne dolaďované, takže tieto majú ešte drobné nedostatky, ktoré však neznížia kvalitu pre skúseného modelára. Každý skúsenejší modelár by ich zvládol postaviť na dokonalé modely, tieto však pôjdu kamarátovi @samba na ktorého budú čakať ešte pár dní... 

IMG 20220818 120030

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
 

Marek: ... jajajáj, toľko radosti. Už teraz sa neviem dočkať. Vtr vo veľkosti nie sú bežne dostupné modely a o to väčšia je moja radosť, že ich budem môcť stavať ako prvý.  Ďakujem a teším sa na osobné stretnutie u nás. 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  
Publikoval: @samba

Marek: ... jajajáj, toľko radosti. Už teraz sa neviem dočkať. Vtr vo veľkosti nie sú bežne dostupné modely a o to väčšia je moja radosť, že ich budem môcť stavať ako prvý.  Ďakujem a teším sa na osobné stretnutie u nás. 

Z týchto zatiaľ ani jeden nie je úplne bezchybný, dávajú mi zabrať viac, ako som čakal. Ale nie sú to chyby, ktoré by bolo nejak vidieť na prvý pohľad, niekoľko vozňov z týchto určite nakombinuješ 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
 

Marek: ... určite nakombinujem. Už sa teším. Dnes mi prišli púzdra PEHO, tak už aj "Talboty" budem môcť spojazdniť. Tiež sa na ne teším a pevne verím, že ti pri osobnom stretnutí predvediem ich jazdu. Zatiaľ ešte stále len v "preglejkovej krajine".


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Mal som to šťastie, že sa mi dnes podarilo dostať sa tam, kam sa bežný človek a návštevník organizovanej akcie len tak ľahko nedostane. Mal som možnosť nafotiť rôzne detaily a vybavenie, ktoré už čoskoro môžem postupne prenášať do sveta modelovej železnice a na ktoré sa teším určite nielen ja. Ďakujem kamarátovi @samba za vybavenie exkurzie a pánovi Jánovi L. za naozaj špičkovú exkurziu aj s množstvom cenných informácií, vďaka ktorej už čoskoro prinesiem ďalšie novinky pre modelárov. 

IMG 20220820 100512

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
 

Mare: ... som naozaj rád, že si s Janom pochodil a videl všetko čo si chcel. Ja som dnes skompletoval a spojazdniť "talboty" z overovacej série a vyšli na jednotku s hviezdičkou. Sú to parádne, prvotriedne modely. Stavba bila zábavná a zvládne ju aj stredne zručný modelár. Na dokončenie polostavebnice som použil bežne dostupné komponenty PEHO a dvojkolia so spriahadlami Tillig. Popisy až keď dorazia. Za všetkých modelárov vo veľkosti TT ďakujem.

20220821 185454
20220821 185615
20220821 185925

 


   
Marek reacted
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

@samba vyzerajú úžasne. Viem, že tým chválim tak trochu aj sám seba, ale Tvoje vyhotovenie nemá chybu. Sú krásne, ďakujem za fotky a taktiež ďakujem za overenie série. Už pre Teba chystám Vtr a od zajtra aj Ztr... 🙂

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
Samba reacted
OdpovedaťCitácia
Samba
(@samba)
VIP člen Registered
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 2859
 

Marek: ... už teraz sa na ne teším.


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Popri vozňoch samozrejme pracujem aj na ďalšom vybavení. Momentálne už tlačím prvé lokomotívne zdviháky 

zdvihak loko 1
zdvihak loko 2

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Kým sa mi tlačia zdviháky, nakreslil som už aj ďalší typ pongu - veľký pong, ktorý bol dosť rozšírený. Bude v mierkach H0 a TT

pong velky
dielna

 

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Marek
(@marek)
VIP člen Admin
Pripojený: pred 8 rokov
Príspevky: 5044
Topic starter  

Momentálne by mal byť vozeň Ztr už komplet doladený a už tlačím prvé dva kusy, v mierke TT (aby som stihol urobiť radosť kamarátovi). Pripravené sú v mierkach H0, TT a N. 

ztr komplet 3

Marek - amatérsky železničný modelár v mierkach H0 a N, ktorý si model radšej postaví ako kúpi hotový...


   
OdpovedaťCitácia
Stránka 4 / 12

Dotácie

Vaše príspevky budú použité na chod a vylepšovanie funkcií stránky a fóra. Za všetky príspevky ďakujem

Partnery webu

Sociálne médiá